8 különös koponya, és mindegyik emberi: miért deformálták teljesen el egyesek?

Több kontinensen is kerültek elő deformált koponyák régészeti feltárások során.

Deformált koponyák
Dilemma - Izgalmas témák, különböző nézőpontok a Femina új podcastjében.
Sóbors
Ez is érdekelhet
Retikül
Top olvasott cikkek

A koponyadeformálás szokása ősidőkre nyúlik vissza, és kontinenseken átívelően jelen volt a világban: Amerikából, Európából és Ausztráliából is kerültek elő deformált koponyacsont-maradványok. A világ egyes tájain ma is szokás a koponyadeformálás.

Hogy az eljárás sikeres legyen, a koponya megszilárdulása előtt, 1-7 hónapos kor között volt szükség a koponya formálására. Lapították, kúposították, vagy épp megnyújtották, népcsoportonként más formájúra. Az eljárásban különféle eszközöket, bőr- és textilkötéseket, fatáblákat használtak. A koponyadeformálás szolgálhatott a hovatartozás jelölésére, de társadalmilag előnyösebb helyzetet is biztosíthatott azoknál a népeknél, ahol a nyúltabb koponyájú embereket magasabb rangúnak, okosabbnak, illetve a szellemvilághoz közelebb állónak tartották. Koponyadeformálás történhetett esztétikai megfontolásból is, ha egy bizonyos koponyaformát szebbnek találtak a természetesnél. 

8 különleges koponya

Bár mind emberi, egyik-másik koponya egészen másképp néz ki, mint a természetes formájú. A következő képeken érdekes leleteket és rövid történetüket ismerheted meg.

Ez a 9-13 ezer éves, kow swampi lelet arról mesél, milyen alakúra lapították koponyájukat Ausztrália ősi lakói.
Peruban, a Paracas-félsziget területén 2500 éves, erősen deformált, megnyújtott koponyákat találtak.
Szintén Dél-Amerikai lelet, melyet a hosszított koponyák között találtak meg. Vitatott, hogy valamilyen genetikai elváltozás vagy szintén koponyaformálás eredménye a különös forma.
Eurázsiában is élt a koponyaformálás szokása. Egy i. e. 500 körül élt alán nő koponyacsontján jól kivehetők a hosszítás nyomai.
Időszámításunk előtti 6. századi, vagyis körülbelül 2500-2600 éves ez a németországi lelet, mely az alamannok kultúrájából való. A koponya egy nőé lehetett.
Bajorország területén is kerültek felszínre hosszított koponyák: az i.e. 5-6. századi, 2400-2500 éves leletek érdekessége, hogy genetikailag nagyban eltérnek a mai lakosságtól.
Ezt a 2300-2400 éves deformált koponyát Franciaország területén találták. Az időszámításunk előtti 4. századból való, és egy arisztokratáé volt.
Ez a nazca koponya időszámításunk előtt 100-200 környékéről való.

Ehhez a cikkhez ajánljuk

Ezt is szeretjük