Ilyen volt Da Vinci robotoroszlánja: megépítették, és tényleg járt

A zseni működő robotoroszlánt is tervezett.

Da Vinci robotoroszlánja
Dilemma - Izgalmas témák, különböző nézőpontok a Femina új podcastjében.
Sóbors
Ez is érdekelhet
Retikül
Top olvasott cikkek

Leonardo Da Vinci. Amikor az ember ezt a nevet hallja, lelki szemei előtt egy nagy szakállú, komor tekintetű arc és a Mona Lisa jelenik meg. Akik jártasabbak a művészettörténetben, azok viszont tudják, Da Vinci az emberiség történetének egyik, ha nem a legkiemelkedőbb zsenije volt.

A festészet mellett a tudománynak élt, számos tanulmányt, rajzot, ötletet hagyva maga után. Így azét a robotoroszlánét is, melynek gondolata és pontos terve, tekintve, hogy a szerkezet magától képes lett volna járni, hihetetlen, hogy egy 1452 és 1519 között élt ember fejéből pattant ki.

Da Vinci robotoroszlánja

Pedig valóban kipattant, és olyannyira zseniálisan megrajzolta tervét, hogy a ma tudósai el is készíthették azt. A pláne az egészben, hogy, mint a videó is mutatja, a 15-16. századi robotoroszlán valóban képes járni, sőt, közben még a feje is forog, a száját pedig nyitogatja. Íme, egy videó az elkészített oroszlánról.

Látván a videót, bizonyosan senkiben nincs kétség afelől, Da Vinci valóban zseni volt. A robotoroszlán ötlete életének, munkásságának második felében született meg, még pontosabban élete vége felé, I. Ferenc király számára. Az uralkodó célja az volt, hogy Da Vinci zsenialitása ilyen formán is kibontakozzon, és ünnepelhessék nagyszerűségét.

Da Vinci több verziót megrajzolt és elkészített, ezek egyikét keltette most életre az olasz Renato Boaretto, dizájner, aki életnagyságú robotokat készít réges-régi tervek alapján. A testhezálló feladat miatt aligha volt kétséges számára, hogy jelentkezzen az oroszlán megépítésére vállalkozó múzeum csapatába.

robotoroszlan

Mivel az eredeti tervnek csak egy része volt elérhető, és épp a hajtómotoré nem, Renatónak kreatívnak kellett lennie. Az oroszlán motorját azonban nem maival helyettesítette jobb híján, hanem a zseni más gépezeteinek mozgatószerkezetei alapján megtervezett egy Da Vinci-hű szerkezetet. Ezen kívül megpróbált élet- és korhű külsőt is adni az oroszlánnak.

A cikk az ajánló után folytatódik

A változókorról tabuk nélkül - Hogyan küzdj meg az életközepi válsággal nőként?

Iványi Orsolya, a menopauzaedukáció egyik legnagyobb hazai szószólója, tabuk nélkül beszél a változókor testi-lelki kihívásairól, és arról, hogyan élhetjük meg ezt az időszakot, mint új kezdetet. A Femina Klub novemberi előadásán hasznos tanácsokat kaphatsz az életközepi krízisek kezelésére, és megtudhatod, hogyan értelmezhetjük újra önmagunkat, karrierünket és kapcsolatrendszerünket.

További részletek: feminaklub.hu/

Használd az „IVANYI” kuponkódot, és 20% kedvezménnyel vásárolhatod meg a jegyed!

Jegyek kizárólag online érhetőek el, korlátozott számban.

Időpont: 2024. november 27. 18 óra

Helyszín: MOM Kulturális Központ

Promóció

A hatalmas és viszonylag nehéz oroszlánt Da Vinci elképzelése szerint egyetlen kis kulcs indította volna be, ezért Renato ezt is hasonlóképpen kivitelezte. Mint egy régi, felhúzható játékot, a bemutató napján a kulcs segítségével indította útjára a múltból érkezett robotoroszlánt. Fantasztikus, hogy a 16. századi tervek alapján készült robot valóban elindult.

oroszlanrobot

Ekkor jött a meglepetés. Mikor az oroszlán megállt, oldala kinyílt, akárcsak a zseni tervei szerint. Benne csodás virágcsokor várakozott. Hát kaphatott volna ennél többet és szebbet I. Ferenc Da Vincitől? Aligha.

Da Vinci további elképesztő találmányai

A zseninek nem a robotoroszlán volt az egyetlen vagy legkülönösebb találmánya. Továbbiakat is mutatunk.

Leonardo Da Vinci több találmánya sem illik a képbe: elképesztő, miket tervezett

Nézegess képeket!

Elolvasom
Ezt is szeretjük