Tönkreteszi a gyerekeket a magyar közoktatás

Pedig lenne egy jó megoldás!

Heti 40 órát is elvihet a leckeírás a gyerekek életéből.

Dilemma - Izgalmas témák, különböző nézőpontok a Femina új podcastjében.
Sóbors
Ez is érdekelhet
Retikül
Top olvasott cikkek

Újra kellene gondolni a kerettantervet és csökkenteni a tananyagot - ezt kellene tenni a tanárok szerint, hogy ne legyen a diákoknak napi nyolc-kilenc órájuk.

Nem tudnak mindent beleerőszakolni egy napba a tanárok, a diákok pedig már így is borzasztóan túlterheltek a heti többszöri nulladik óra és a kora délutánig tartó folyamatos tanítás miatt - írja az eduline.hu.

Azok a fránya nulladik órák

A gyerekek talán a legjobban a nulladik órát utálják, pedig egyre több iskolában kell reggel hétre bemenni. A legtöbb helyen a kötelező mindennapos testnevelésórát igyekeznek ilyenkor letudni: sok iskolában ugyanis máshogy nem lehet beosztani az egyetlen tornatermet. A kormány csak a testedzés fontosságára figyelt, arra már nem, hogy pénzt is adjanak a bővítésekre.

Az iskolák egy részében úgy oldják meg a kötelező tesit, hogy úszni viszik a gyerekeket - amire viszont a 45 percnyi szimpla tanóra utazással, átöltözéssel együtt nem elég. Az uszodabérlést pedig nem minden esetben fizeti ki a Klik, sok sulinak így erre sem marad pénze.

Ha normál tanóra szorul a nulladikra, annak a gyerekek mellett a tanárok sem örülnek, bár fegyelmezni ilyenkor nem igazán kell, hiszen gyakorlatilag alszik az osztály. De tanítani sem lehet, a diákok szinte fel sem fogják, miről van szó az órán.

Egy főállásnyi időt elvisznek a leckék 

Egy idei felmérés szerint a magyar diákok jóval több időt töltenek el leckeírással, mint külföldi társaik: akár heti 38-40 órát is elvihet a házi feladatok megírása és a tanulás. Ezzel szemben a tanárok kénytelenek feladni leckeként az óráról megmaradt anyagot, mert elmaradni nem lehet a tantervtől.

Horváth Péter, a Nemzeti Pedagógus Kar elnöke is beszélt arról még tavasszal, hogy túl magasak a kötelező óraszámok a magyar köznevelésben. A szervezethez több olyan jelzés is érkezett, hogy az iskolák egy részében arra sem jut idő, hogy az ebédeltetést megoldják, és van olyan hely, ahol a gyerekek délután fél négykor jutnak leghamarabb ételhez.

A mérhetetlenül sok tananyagra az alapjogi biztos is felfigyelt. Székely László is fontosnak tartana egy olyan átfogó vizsgálatot, ahol reálisan láthatóvá válna a tanulók leterheltsége - hiszen a pihenéshez, a szabadidő eltöltéséhez való jogokat az ENSZ Gyermekjogi Egyezménye is előírja.

A kerettanterv felülvizsgálatával és a tananyag csökkentésével ennek ellenére a döntéshozók nem foglalkoznak, inkább arról próbálják meggyőzni a tanárokat és a gyerekeket, hogy mindenki szuperül érzi magát az iskolákban.

Dilemma podcast

A Dilemma a femina.hu podcastje, mely minden adásban egy-egy megvitatást érdemlő témát jár körbe. A legújabb epizódban arról dilemmázunk, hogy miért ülünk fel a legfrissebb trendekre, miért követjük megszállottan a divatirányzatokat, valamint a fogyasztás és a reklámvilág pszichológiájának is a mélyére ástunk. Pintér Ada beszélget Márton Szabolccsal az Indamedia csoport ügyfélélmény igazgatójával, és Kazár Zalán Kristóffal a Femina újságírójával.

Promóció

Ezt is szeretjük