Hány éves korig kell leszokni a cigiről? Ha erről lecsúszol, már visszafordíthatatlan károkat okoz

Egy tanulmányban több mint 550 ezer amerikai felnőtt egészségügyi adatait vizsgálták az 1997 és 2020 közötti időintervallumban. Az eredmény igen meglepő lett.

Eddig az életkorig érdemes leszokni a cigiről
Dilemma - Izgalmas témák, különböző nézőpontok a Femina új podcastjében.
Sóbors
Ez is érdekelhet
Retikül
Top olvasott cikkek

Dohányosokat vizsgáló, nagyszabású tanulmányt tettek közzé amerikai kutatók a napokban, írja az Index.

A tanulmányban több mint 550 ezer amerikai felnőtt egészségügyi adatait vizsgálták az 1997 és 2020 közötti időintervallumban. Az eredmény igen meglepő lett. 

Eddig az életkorig érdemes leszokni a cigiről

Az átfogó kutatáshoz az US National Health Interview Survey nevű, az amerikai lakosság egészségi állapotát nyomon követő felmérést és a National Death Indexet, az ország halálozási adatbázisát használták fel. 

A vizsgálat során a tudósok arra a meglepő következtetésre jutottak, hogy azok a dohányzók, akik 35 éves koruk előtt leszoktak a cigiről, nagyon hasonló halálozási arányt mutattak (egy időszakon belül) az egyáltalán nem dohányzókkal.

Azoknak viszont, akik 35 éves koruk után is cigarettáztak, megnőtt a halálozási arányuk a nemdohányzókhoz képest, méghozzá az életkorral egyre növekvő mértékben, derül ki a cikkből.

GettyImages-1150374858
Fotó: LordHenriVoton / Getty Images Hungary

Azok közül, akik 35 és 44 éves koruk között szoktak le, 21 százalékkal, akik még később, 45 és 54 éves koruk között dobták el a cigarettát, 47 százalékkal többen haltak meg, mint a füstmentesen élő társaik, írják.

Ez persze nem azt jelenti, hogy 35 éves korig javasolt a dohányzás. A cigarettázás bizonyítottan káros minden életkorban, és minél hamarabb hagy fel valaki ezzel az egészségtelen szokással, annál jobban jár. A mostani kutatás azonban megmutatta, hogy melyik az az életkor, aminél érdemes végleg felhagyni a dohányzással. Ha valaki el akarja kerülni a visszafordíthatatlan egészségügyi károsodásokat, 35 év a legkésőbbi életkor a leszokáshoz. 

A cikk az ajánló után folytatódik

Boomerek és Zoomerek - Miért nehéz a generációk közötti kommunikáció?

Steigervald Krisztián generációkutató a Femina Klub áprilisi előadásán arra keresi a választ, hogyan érthetjük meg egymás világát, hogy a különbözőségek helyett a kapcsolódási pontokra koncentráljunk. Hogyan lehet megtalálni a közös nyelvet a digitális bennszülöttek és az analóg világban felnőttek között? Milyen eszközökkel segíthetjük elő az együttműködést, és hogyan tanulhatnak a generációk egymástól, ahelyett hogy egymás ellen dolgoznának?

 

További részletek: feminaklub.hu/

Jegyek kizárólag online érhetőek el, korlátozott számban.

Időpont: 2025. február 19. 18 óra

Helyszín: MOM Kulturális Központ

Promóció

Úgy is lehet értelmezni a tanulmányt, hogy 35 éves korig - az adatok szerint - még nem feltétlenül jelentkeznek a szervezet károsodásának jelei, ezért nincs számottevő különbség a halálozási arányokban. De azok között, akik tovább füstölnek, szignifikánsan megnő a rákban, szív- és tüdőbetegségben elhunytak száma, figyelmeztet az Index.

Itt számolhatod ki, te pontosan mennyi káros anyagot bocsátasz ki egy évben: nem csak az egészséged miatt érdemes tudni

Városi fókusszal folytatódik a tavaly indított Dobjle100-at kampány.

Itt számolhatod ki, te pontosan mennyi káros anyagot bocsátasz ki egy évben: nem csak az egészséged miatt érdemes tudni

Városi fókusszal folytatódik a tavaly indított Dobjle100-at kampány.

Elolvasom

Képek: Getty Images Hungary

Ezt is szeretjük