Cápákat lőhetett ki a vulkán: megdöbbentő felfedezést tettek a tudósok
Teljes ökoszisztéma alakult ki a vulkán gyomrában.
A Kavachi vulkán az Ausztrália északkeleti partjaitól kétezer kilométerre fekvő Salamon-szigetek közepén található. A vulkán a Csendes-óceán délnyugati részének egyik legaktívabb víz alatti vulkánja, derült ki a SlashGear cikkéből.
A Kavachi az elmúlt időszakig nem tudott felmutatni túl sok érdekességet azon kívül, hogy néhányszor létrehozott pár ideiglenes szigetet. Az idei évben ez azonban megváltozott, amikor a tudósok felfedeztek valami döbbeneteset.
Cápákat lőtt ki a vulkán
Idén májusban a NASA Landsat-9 műholdjának fedélzetén lévő Operational Land Imager-2-nek sikerült fotókat készítenie a Kavachi kitöréséről. A tudósok a fotókat vizsgálva arra jutottak, hogy a vulkán a hamun kívül apró cápákat és kisebb halakat is kilőtt, írja a 24.hu.
A NASA Föld-megfigyelő központjának információi szerint utoljára 2014-ben volt komolyabb kitörése a Kavachinak. Ennek során sikerült feltérképezni, hogy a vulkán csúcsa alig 20 méterrel a vízfelszín alatt, míg a legmélyebb pontja a tengerfenéken található, közel 1200 méter mélyen.
2015-ben egy kutatócsoport személyesen is megvizsgálta a különleges, víz alatti világot, és felfedezték, hogy egy teljes ökoszisztéma alakult ki a vulkán gyomrában. Vannak itt apró halak, kocsonyás víziállatok, selyemcápák, sőt kalapácsfejű cápák is.
A változókorról tabuk nélkül - Hogyan küzdj meg az életközepi válsággal nőként?
Iványi Orsolya, a menopauzaedukáció egyik legnagyobb hazai szószólója, tabuk nélkül beszél a változókor testi-lelki kihívásairól, és arról, hogyan élhetjük meg ezt az időszakot, mint új kezdetet. A Femina Klub novemberi előadásán hasznos tanácsokat kaphatsz az életközepi krízisek kezelésére, és megtudhatod, hogyan értelmezhetjük újra önmagunkat, karrierünket és kapcsolatrendszerünket.
További részletek: feminaklub.hu/
Jegyek kizárólag online érhetőek el, korlátozott számban.
Időpont: 2024. november 27. 18 óra
Helyszín: MOM Kulturális Központ
Promóció
Az oceanográfusok az eredmények hatására átfogóbb kutatásba kezdtek a tengeri élőlények alkalmazkodóképességével kapcsolatban. Ha a cápák és egyéb élőlények képesek túlélni a vulkán extrém körülményeit, az talán azt jelentheti, hogy annak ellenére, hogy az emberiség mennyire kizsákmányolja a bolygónkat, a természet képes lesz megtalálni a gyógyulás útját.
Ritkán látni ennyire szép képeket az óceánokról: ezek lettek idén a legjobb fotók
Az óceánok a mai napig misztikus helynek számítanak, hiszen hatalmas kiterjedései és mélységei miatt a nagy részét nem ismerik a kutatók, így olyan állatokat és növényeket is rejthetnek, amikről semmit nem tudunk.
Ritkán látni ennyire szép képeket az óceánokról: ezek lettek idén a legjobb fotók
Nézegess képeket!
ElolvasomKépek: Getty Images Hungary
OLVASD EL EZT IS!
- utazás
- tengerpart