Ócskavasnak hitték a Budapesten talált relikviát: 100 év után derült fény a valódi értékére
Száz év után vizsgálták meg újra a Budapesten talált relikviát, és kiderült hogy sokkal értékesebb, mint azt korábban gondolták.

- A farmertrend legmenőbb darabjait nőies és laza stílusban is elsütheted: változatosan variálható fazonok »
- A szezon legdivatosabb frizurái újragondolva: ultranőies fazonok rövidtől a hosszúig »
- 8 kortalan ruhadarab, ami nem hiányozhat a tavaszi ruhatárból: egyszerűek, mégis felpezsdítik a megjelenést »

- Végleg törlődhet a Gmail-fiókod összes levele, ha ezt csinálod: több milliárd ember érintett
- Melyik magyar város látnivalója Gázi Kászim pasa dzsámija? 8 kérdés az ország neves helyeiről
- Jelentős szigorítás várhat az autósokra: sokan elveszíthetik miatta a jogosítványukat
- Gyerekként a Barátok közt Berényi Danija volt: ennyit változott 24 év alatt Váradi Zsolt
- Lilu és Ördög Nóra közös műsorvezetése nem működött: a szőke tévés kitálalt, miért
A régészetben sohasem lehet tudni, mikor bukkan az ember igazi kincsre. Ahányszor felfedeznek egy műtárgyat, megfigyelések alapján határozzák meg az értékét, számít a megjelenése, az eredete, az anyaga és a stílusa is.
Éppen ezért előfordul időnként, hogy hamis tárgyak sok-sok éven át sikeresen "valódinak" álcázzákat magukat, de egy esetben ennek épp az ellenkezője történt meg, ráadásul külön csavar, hogy egy Budapesten talált relikviáról van szó.
A Budapesten talált bronzkori kard
A chicagói Field Természettudományi Múzeum gyűjteményében közel száz éven át porosodott egy fémkard, amire egészen a közelmúltig puszta ócskavasként tekintettek, azt hitték, hogy hamisítvány. Modern technikai eszközökkel újra megvizsgálták a kérdéses tárgyat, és mindenki megdöbbenésére kiderült, hogy valójában háromezer éves.
A kardot még az 1930-as években találták a Dunában, Budapesten. Korabeli szakértők azt hitték, hogy ez csupán egy ősi kard másolata, ami ugyan jól kidolgozott, mégsem hiteles. A chicagói múzeumban az Európa első királyai című kiállítás előkészületei közben magyar régészek kérték a kard vizsgálatát. Ezt röntgenfluoreszcencia-detektornak nevezett eszköz segítségével meg is tették.
Ez a gép röntgensugarakat bocsájt ki, amitől az adott tárgy atomjaiban lévő elektronok elkezdenek sugározni. Ennek a sugárzásnak a mérésével tudták a kutatók beazonosítani a fémkard anyagát. Kiderült, hogy bronz, réz és ón keveréke, ami egyveleg a megszólalásig hasonlít más bronzkori kardok összetételére - ellentétben a replikákkal. A fémek jellegzetes keveréke meglepte a kutatókat, mivel ezzel bizonyosságot nyert a kard eredetisége.
- Általában ez a folyamat épp az ellenkezőjét bizonyítja be - mondta Bill Parkinson, a múzeum antropológiai kurátora a MyModernMet oldalán. - Amit eredetinek hittünk, arról derül ki, hogy hamisítvány.
A fegyver a bronzkorból származik, az i. e. 3300 és i. e. 1000 közötti időből. Ugyan már nem lehet megállapítani, hogy a kard egykor egy királyhoz tartozott-e, de nagy valószínűséggel egy temetési rituálé közben vagy csatára való emlékezés gyanánt dobhatták a folyóba. Mindenesetre most a Field Múzeumban megtekinthető, mert kiállították az Európa első királyai című tárlaton.
Itt egy másik hatalmas régészeti felfedezés Budapesten
Egy társasház építésénél találtak rá az őskori romokra.
(Képek forrása: Getty Images Hungary.)