Mutatjuk, miért lett olimpiai versenyszám a breaktánc - Ma este lesz az első döntő

Az idei olimpián debütál versenyszámként a breaktánc, amire érthető módon sokan felkapták a fejüket.

Breaktánc az olimpián
Dilemma - Izgalmas témák, különböző nézőpontok a Femina új podcastjében.
Sóbors
Ez is érdekelhet
Retikül
Top olvasott cikkek

Breaktánc, bboying, breakin', rockin': mindegyik kifejezés ugyanarra a zenei stílusra utal, amely az 1970-es években ütötte fel a fejét. A dallamokra jellegzetes táncmozdulatokat lejtettek az egymással rivalizáló bandák a New York-i Bronxban, amely idővel dinamikus tánccá, táncmozgássá fejlődött, egyre több akrobatikus elemet vonultatott fel, és a hiphopkultúra részévé vált. De vajon jogos, hogy olimpiai versenyszámmá lépett elő? 

A breaktánc mint olimpiai versenyszám

Az 1970-es, 80-as években az éjszakai élet nélkülözhetetlen eleme volt, és popkulturális alkotásokban is megjelent. Az olyan neves tánccsapatok, mint a New York City Breakers vagy a Rock Steady Group tovább erősítették a táncsport hírét, az 1990-es években pedig már a legelső nemzetközi versenyeket is meghirdették. 

Az 1984-es Breakin' című film sokak kedvence volt, bár utólag visszanézve inkább megmosolyogtató, mint látványos, de ez sok mindennel kapcsolatban igaz, ha a '80-as évekről van szó.

Nehéz sport a breaktánc? Íme az alapok

Röviden: igen. Négy alapelemből áll: 

  • toprock/uprock - állva végzett kéz- és lábmozdulatok kombinációja
  • padlórock/footwork/legwork - talajmozdulatok
  • freezes, avagy a fagyáselemek
  • és az akrobatikus elemekből álló power moves

A toprock a "legkönnyebb" - bár hasonló sportok esetében talán nem ez a legjobb szó. Arra való, hogy a táncos bemutassa a saját stílusát. Ezután következik a footwork, ami arra szolgál, hogy a talajon is megmutassa magát a versenyző. A freezekhez, tehát a fagyásokhoz komoly fizikai erőnlét szükséges, és egy mozdulatsor utáni hirtelen megállást jelenti. A power moves, tehát az akrobatikus elemek a legbonyolultabb mutatványok, amelyekhez fizikai erő, technikai tudás és egyensúlyérzék szükséges.

GettyImages-564032787
Fotó: Robert Gauthier / Getty Images Hungary

Mindig is úttörő volt

A breaktánc bizonyos szempontból mindig úttörő műfaj volt, a '70-es években az utcákat hódították meg az afroamerikai fiatalok lenyűgöző és szokatlanul egyedi tánclépéseikkel, és most, a 2024-es olimpiára is forradalmi újításként érkezett, hiszen a legelső táncsport, amely megmérkőzik ötkarikás játékokon.

Elsőként a 2018-as ifjúsági olimpián szerepelt, méghozzá óriási sikerrel, sok-sok millióan követték a versenyszámot, jó néhány más sportágat lenyomott nézőszám tekintetében. Ezután a 2019-es Dél-Ázsiai Játékokra is megérkezett, majd egyenes út vezetett a nagybetűs nyári olimpiák felé.

Minden, amit tudni érdemes az olimpiai breaktánc előtt

A férfiak és a nők külön mérkőznek meg. Tíz férfi és tíz nő versenyez egymással, a táncosoknak felváltva 60-60 másodpercük lesz, hogy lenyűgözzék a bírákat. A győztesek egymással viaskodnak, és így tovább, amíg végül csupán egy táncoslábú sportoló marad.

A nők pénteken 16-18 óráig selejtezőznek, a döntőket pedig este 20 órától 22 óráig tartják. A férfiaknál ugyanez lesz a menetrend, csak holnap, azaz szombaton. A bírák hat kritérium alapján pontozzák a versenyzőket: kreativitás, személyiség, technika, változatosság, előadásmód és muzikalitás.

GettyImages-527084654
Fotó: Mango Productions / Getty Images Hungary

Kik a sportág legnagyobb sztárjai?

A férfiaknál a háromszoros világbajnokra, Phil Wizardra érdemes figyelni, de a japán-kanadai Shigekixtől is sokat várhatunk. A nőknél az amerikai Logistx és a japán Ami számítanak esélyesnek. 

Jogosan szerepel az olimpián?

Minden sportág esetében fontos a megújulás és az alkalmazkodás. A labdarúgás szabályrendszerét például rendszeresen korrigálják, hogy az új generáció számára is élvezetessé, könnyebben követhetővé váljon. Nem titok, hogy a szervezőknek elsőszámú szempont volt a breaktánc közösségi médiás potenciáljában rejlő lehetőségek, illetve a fiatalok figyelmének felkeltése - akikhez manapság közelebb áll egy rövid, látványos és izgalmas akrobatikus elemeket felvonultató versenyszám, mint némelyik tradicionális sportág.

Ahhoz, hogy a legmagasabb szinteken mérethesse meg magát egy breaktáncos, hosszú évek, évtizedek kitartó munkája szükséges, páratlan technikai tudás és fizikai erőnlét kíséretében. Egyesek számára furcsának tűnhet, és úgy érzik, hígul az olimpiai paletta, azonban ahhoz, hogy versenyképes maradjon, és eladható legyen egy világméretű sportesemény, elengedhetetlen a vérfrissítés. 

Ha pedig még mindig kételkednél, hogy "igazi" sportágról van-e szó, tekintsd meg az alábbi, egészen elképesztő videót!

Neked pár perc a tévé előtt, neki a fél élete: mi minden van egy olimpiai érem mögött?

Tíz-húsz év felkészülés, rengeteg veríték, küzdeni akarás csúcsosodik ki abban a pár percben, amit az olimpia nézői négyévente a képernyőkön követhetnek. A dobogó felső fokára viszont csak egy állhat.

Elolvasom

Miért félünk attól, amit nem ismerünk?

Hogyan formálja a mesterséges intelligencia a mindennapjainkat?

A Femina Klub októberi vendége Rab Árpád trend- és jövőkutató lesz, akivel Szily Nóra, az estek háziasszonya többek között a mesterséges intelligencia rejtelmeiről beszélget. Vajon hogyan fog alakulni a világunk a mesterséges intelligencia térhódításával? Milyen szerepe lesz az AI-nak mindennapjainkban?

További részletek: feminaklub.hu/

Jegyek kizárólag online érhetőek el, korlátozott számban.

Időpont: 2024. október 24. 18 óra

Helyszín: MOM Kulturális Központ

Promóció

Képek: Getty Images Hungary

Ezt is szeretjük