Különös dolgot szúrtak ki az űrben: egy vulkán tetejéről vették észre

Több mint száz új lehetséges bolygót fedeztek fel a csillagászok egy vulkán csúcsáról.

Dilemma - Izgalmas témák, különböző nézőpontok a Femina új podcastjében.
Sóbors
Ez is érdekelhet
Retikül
Top olvasott cikkek

Több mint száz bolygójelöltet fedeztek fel más csillagok közelében csillagászok a Hawaiin lévő obszervatórium segítségével. A potenciális exobolygókat - Naprendszeren kívüli bolygókat - a hawaii Mauna Kea vulkán csúcsán álló HIRES spektrométernek - színképelemzőnek - az elmúlt 20 évben a radiális gyorsulás módszerével gyűjtött adatait elemezve találták - közölték a Kaliforniai Egyetem Santa Cruz-i intézményének asztronómusai.

Hozzátették: ennél jóval több rejtőzhet a több mint 1600 csillagon végzett csaknem 61 ezer önálló mérés elemzésében. Ezért az adatokat online elérhetővé tették, jelenleg ez az exobolygókra vonatkozó legnagyobb, valaha nyilvánosságra hozott adathalmaz. A szakértők eredményeiket az Astronomical Journal című szaklapban is bemutatták.

A radiális gyorsulás módszere az egyik legsikeresebb technika bolygók megtalálására. Azt a tényt használja ki, hogy miközben a bolygót befolyásolja a csillag gravitációja, amely körül kering, a bolygó gravitációja is befolyásolja a csillagot. A csillagászok kifinomult eszközök segítségével képesek észlelni azt az apró megingást, amelyet a bolygó vált ki a csillagból gravitációs ereje révén.

Az egyik megtalált potenciális bolygó a Lalande 21185 nevű csillag körül kering, amely a Naphoz negyedik legközelebb lévő csillag, tömege csupán 40%-a a Napénak. Keringési ideje kevesebb mint tíz földi nap.

A kutatócsoport reméli, az, hogy nyilvánossá tették az adatokat, arra ösztönözheti a világ csillagászait, hogy saját megfigyeléseiket egyesítsék a HIRES adataival vagy új megfigyeléseket indítsanak el potenciális bolygók kutatására.

Dilemma podcast

A Dilemma a femina.hu podcastje, mely minden adásban egy-egy megvitatást érdemlő témát jár körbe. A legújabb epizódban az AI, vagyis a mesterséges intelligencia előretöréséről, jövőjéről és esetleges veszélyeiről dilemmázzunk. Valóban elveheti a munkánkat az AI? Kell-e félnünk a mesterséges intelligenciától? Hogyan hasznosítható az oktatásban? Teremthet munkahelyeket? Többek között ezekre a kérdésekre keresi a választ Szertics Gergely AI szakértő, Kazár Zalán Kristóf, a Femina vezető szerkesztő-újságírója és Pintér Ada műsorvezető.

Promóció

Ezt is szeretjük