Álmukban ölte meg az ellenségeit a svéd harcosnő: nagyon büszkék rá
Blenda, a hős viking nő igazi legenda lett hazájában.
Még ma sem biztos, mikor is élt pontosan, Blenda alakját mégis számos svéd legenda és mítosz őrzi. Köszönhetően bátorságának és furfangos cselének, amivel megállította az ellenséget.
Álmukban ölte meg az ellenségeit a svéd harcosnő
A legendák szerint Blenda a Svédország déli részén található Smaland régióból származott, és nemesi rangú volt. A területen élő férfiak a norvégok elleni háborúban vettek részt, amiről a szomszédos dánok is tudomást szereztek. Kihasználva az alkalmat, támadást indítottak a régió ellen, de nem számoltak Blendával, aki harcba hívta az ott élő nőket. Ehhez a hagyományos észak-európai fából készült keresztet használta, amit elküldött a terület úrnőihez.
Az asszonyok mind válaszoltak Blenda hívására, de tudták, hogy harcban nincs esélyük legyőzni a dánokat. Helyette cselhez folyamodtak, és megkörnyékezték a dán harcosokat. Azt mondták nekik, hogy lenyűgözte őket a dánok bátorsága, és egy étellel-itallal teli ünnepségre hívták őket. A dánok jóllakottan mind elaludtak, de már nem ébredtek fel, mivel Blenda és társai megölték őket álmukban.
A változókorról tabuk nélkül - Hogyan küzdj meg az életközepi válsággal nőként?
Iványi Orsolya, a menopauzaedukáció egyik legnagyobb hazai szószólója, tabuk nélkül beszél a változókor testi-lelki kihívásairól, és arról, hogyan élhetjük meg ezt az időszakot, mint új kezdetet. A Femina Klub novemberi előadásán hasznos tanácsokat kaphatsz az életközepi krízisek kezelésére, és megtudhatod, hogyan értelmezhetjük újra önmagunkat, karrierünket és kapcsolatrendszerünket.
További részletek: feminaklub.hu/
Használd az „IVANYI” kuponkódot, és 20% kedvezménnyel vásárolhatod meg a jegyed!
Jegyek kizárólag online érhetőek el, korlátozott számban.
Időpont: 2024. november 27. 18 óra
Helyszín: MOM Kulturális Központ
Promóció
Jutalom és dicsőség
A svéd Alle király a háborúból hazatérve hallott Blenda csapatának a tettéről, és jutalmul jogokat adott nekik. Ezeknek köszönhetően a nők is ugyanannyit örökölhettek, mint a férjeik és a bátyjaik, övet hordhattak a derekukon, ami az örökös éberség jelképe volt. Valamint üthették a dobokat az esküvőkön és fegyverzetet is hordhattak.
Az, hogy mennyi a valóságalapja ennek a történetnek, máig vitatott, ahogy az is, hogy mikor történhetett. Egyesek szerint 500 körül, amikor valóban léteztek női svéd harcosok. Még mások 750 körülire teszik az idejét, amikor a „Pajzslányoknak” nevezett 300 fős női harcos csapat részt vett a Bravallai csatában. A viking nőkről és életükről még többet olvashatsz korábbi cikkünkben.
A harcos ókori királynő véres bosszút állt fia halála miatt - Tomürisz megvédte népét a perzsa királytól
A Masszaget szövetség királynője, Tomürisz legyőzte a perzsa királyt, aki meg akarta szerezni területeit. Bosszút állt fia halála miatt.
Elolvasom(Képek forrása: Getty Images Hungary,Wikipedia)