Így kell hóban, fagyban is biztonságosan autózni: 5 tipp a szakértőtől
A biztonságos vezetés télen egy kicsit mást jelent, mint a többi évszakban. A következő tippeket nem árt megfogadni.
Az elmúlt napok újabb hideg és csapadékos, havas időszaka minden eddiginél nagyobb figyelmet követel az autósoktól. Csak téliesített autóval, türelmes vezetéssel garantálható a biztonságos közlekedés.
Az Abroncs Kereskedőház kereskedelmi vezetője, Tiszay Árpád szerint, aki nem használ téli gumit, a napokban inkább ne üljön autóba. Hasznos tippek következnek, melyek életmentőek lehetnek.
A biztonság alapja a jó téli gumi
Mindennél fontosabb, és ezért különös figyelmet igényel az abroncsok állapota és minősége. A hideg, esős vagy havas időben a biztonságos közlekedés a megfelelő állapotban lévő téli gumikkal kezdődik. Számos kutatás bizonyította, hogy a jeges-havas úton a nyári gumival felszerelt autónak háromszor annyi fékútra van szüksége, mint a téli abroncsokon futó járműveknek. Használjunk mindig ugyanolyan méretű és típusú gumikat, melyek jó minőségűek, hiszen emberi életekről van szó.
Indulás előtt mindenképp ellenőrizzük a gumiabroncsok légnyomását és kopását. Egy új, személyautóra tervezett abroncs esetében a profilmélység típustól függően 7-12 milliméter között van. Tiszay Árpád, az Abroncs Kereskedőház kereskedelmi vezetője kifejtette: téli abroncsnál nagyon fontos, hogy négy milliméter alatt cseréljünk, mert esős, latyakos úton nincs vízelvezető képessége, havas úton pedig megszűnik a kapaszkodó képessége.
Hidegben az abroncsunk nyomást veszíthet, ezért érdemes megmérni időnként. A tanksapkában vagy a vezetőoldali ajtó környékén a legtöbb autónál megtaláljuk megfelelő nyomásra figyelmeztető matricát. 2014 novembere óta minden újonnan értékesített személyautóban kötelező a légnyomásfigyelő rendszer, mely nyomásvesztésnél jelzést küld a műszerfalra.
A gumiabroncsok mellett a futóműnek is fontos szerepe van a tapadásnál. Ezért a szakértők azt javasolják, hogy minden kátyús téli szezon után nézessük meg a futóművünket az esetleges hibák feltárásáért, mert néhány ezer forintos javítással megelőzhetünk egy akár több százezer forintos későbbi szervizt. Ha a lengéscsillapító nem működik megfelelően, egy nagyobb úthiba miatt előfordulhat, hogy valamelyik oldal nem tapad jól, és az autó irányíthatatlanná válik a síkos úton.
A változókorról tabuk nélkül - Hogyan küzdj meg az életközepi válsággal nőként?
Iványi Orsolya, a menopauzaedukáció egyik legnagyobb hazai szószólója, tabuk nélkül beszél a változókor testi-lelki kihívásairól, és arról, hogyan élhetjük meg ezt az időszakot, mint új kezdetet. A Femina Klub novemberi előadásán hasznos tanácsokat kaphatsz az életközepi krízisek kezelésére, és megtudhatod, hogyan értelmezhetjük újra önmagunkat, karrierünket és kapcsolatrendszerünket.
További részletek: feminaklub.hu/
Használd az „IVANYI” kuponkódot, és 20% kedvezménnyel vásárolhatod meg a jegyed!
Jegyek kizárólag online érhetőek el, korlátozott számban.
Időpont: 2024. november 27. 18 óra
Helyszín: MOM Kulturális Központ
Promóció
Fő az óvatosság!
Az alapszabály, hogy rossz időjárási feltételek között vezessünk körültekintőbben és nyugodtan. Mindig tartsunk kellő követési távolságot az előttünk lévő autóktól. Ellenőrizzük a járműveket induláskor: mindig igaz, de most különösen, hogy csakis akkor mehetünk a közutakra, ha műszakilag kifogástalan az autónk, és elegendő üzemanyaggal, szélvédőmosóval van feltöltve. Ne feledkezzünk meg a meleg italról, az élelmiszerről és a tartalék pokrócról se, ha hosszú útnak indulunk.
A zavartalan látás érdekében mindig tisztán kell tartani a szélvédőt, az ablakokat és a visszapillantó tükröket, és ha van, akkor a tolatókamerát is. Természetesen nemcsak látnunk, hanem látszanunk is kell az előttünk álló csapadékos, sötét időben. Indulás előtt ellenőrizzük a világítást. Nézzük meg az ablaktörlőket is, hogy nem csíkoznak-e, mert adott esetben akár a szélvédőt is összekarcolhatják.
Aki magasabban fekvő vidékre, külföldre indul, ne felejtse otthon a hóláncot. Arra az esetre, ha baj történik, legyen készenlétben a feltöltött mobiltelefon, illetve egy autómentő vagy asszisztencia elérhetősége, illetve az utasbiztosítás is, hogy tudjunk segítséget kérni.
OLVASD EL EZT IS!
- rendőrség
- közlekedés
Így vezess a csúszós úton, hogy ne történjen baleset: apró, de hasznos trükkök
- rendőrség
- közlekedés