Békák lepték el a Földbe csapódott aszteroida helyét: csak ők élték túl a katasztrófát 65 millió éve

A dinoszauruszok kihalása vezetett a békák robbanásszerű elterjedéséhez.

Dilemma - Izgalmas témák, különböző nézőpontok a Femina új podcastjében.
Sóbors
Ez is érdekelhet
Retikül
Top olvasott cikkek

A békák populációinak robbanásszerű növekedéséhez vezetett az a 65 millió évvel ezelőtti ütközés egy aszteroidával, mely a dinoszauruszok kihalását okozta - állapította meg egy tanulmány. A gerincesek leginkább szerteágazó csoportját alkotják a békák: több mint 6700 fajukat ismeri a tudomány - írta a BBC hírportálja az amerikai tudományos akadémia lapjában - PNAS - megjelent tanulmányra hivatkozva.

Evolúciójuk történetét azonban a genetikai adatok hiányában mindeddig nem sikerült még feltárni. Amerikai és kínai kutatók új tanulmánya a mai békák három fő, nagyjából egy időben megjelent ősét írja le, ezek az élő békafajok 88%-át jelentik. A rendkívüli faji sokszínűség a tudósok szerint egy aszteroida becsapódása után kezdett kialakulni. Az égitest a mai mexikói Yucatán-félszigetnél ütközött a Földnek.

A becsapódás az atombombánál milliárdszor nagyobb energiát szabadított fel, kipusztítva a földi élet háromnegyedét, ám úgy tűnik, ezzel előkészítette a talajt a békák felemelkedéséhez. A tudósok 156 békafaj DNS-ének 95 fő génjét elemezték, majd ezt további 145 faj génjeivel vetették össze, hogy a genetikai rokonságok alapján felrajzolhassák a békák részletes családfáját.

Békakövületekből vett genetikai információ segítségével felállították a családfa idővonalát. Megállapították, hogy a három legnagyobb békacsoport - Hyloidea, Microhylidae és Natatanura - eredete 66 millió évvel ezelőtti elterjedésükig nyúlik vissza. - Újra, más paraméterekkel is elvégeztük az elemzéseket, az eredmény ugyanaz maradt - mondta Peng Csang, a kuangcsoui - Kanton - Szun Jat-szen Egyetem kutatója, a tanulmány társszerzője.

- A békák már több mint 200 millió éve megjelentek, kutatásunkkal arra mutattunk rá, hogy a dinoszauruszok tömeges kihalásáig kellett várni, hogy robbanásszerűen elterjedjenek, és rengeteg különböző fajuk kifejlődjön, ezek leszármazottja a ma élő békafajok nagy többsége - húzta alá David Blackburn, a tanulmány másik szerzője, a Floridai Természettudományi Múzeum kutatója.

Vásárolj Femina Klub bérletet!

Vásárolj bérletet, és vegyél részt a 2025-ös év különleges előadásain, ahol izgalmas témákról hallhatsz elismert szakértőktől és közéleti személyiségektől. 

  • Knapek Éva, aki a társfüggőségről és a mérgező kapcsolatokból való szabadulásról beszél. 2025.01.07.
  • Kajdi Csaba, aki humorral és őszinteséggel osztja meg tapasztalatait nőkről és élettapasztalatairól "Anyámtól a modellekig" témában.  2025.02.19.
  • Steigervald Krisztián, aki a generációk közötti kommunikáció kihívásait tárgyalja "Boomerek és Zoomerek" című előadásában. 2025.04.09.

További részletek: feminaklub.hu/

Helyszín: MOM Kulturális Központ

Promóció

Az új békafajok kialakulásának sebessége arra utal, hogy a túlélők valószínűleg az ütközés után keletkezett ökológiai űrt töltötték fel - tette hozzá. Az aszteroida becsapódása a földi vegetáció nagy részét is kiirtotta. Ahogy az erdők újra növekedésnek indultak, úgy tűnik, a békák az első lakóik között voltak. - A legizgalmasabb, hogy megmutattuk, micsoda erős állat a béka. Túlélte a katasztrófát, mely tökéletesen eltörölte a Föld színéről a dinoszauruszokat - magyarázta Peng Csang.

Ezt is szeretjük