Hatalmas becsapódási krátert találtak a kutatók: ez a legnagyobb, amit eddig azonosítottak
Az Északkelet-Kínában található mélyedés 46-53 ezer éves lehet.

- Izgalmas és nőies a tavaszi divat legsikkesebb párosa: így viseld csinosan a szaténszoknyát kötött pulóverrel »
- A szuper nőies francia konty a megoldás, ha nincs sok időd rendbe szedni a hajad: könnyen elkészül »
- 4 öltözködési hiba, ami slampossá teszi a megjelenést: ezek a fazonok nem passzolnak össze »

- Végleg törlődhet a Gmail-fiókod összes levele, ha ezt csinálod: több milliárd ember érintett
- Szabó Zsófi überszexi bőrruhában: a Glamour-gála legdögösebb sztárja volt
- Gyerekként a Barátok közt Berényi Danija volt: ennyit változott 24 év alatt Váradi Zsolt
- Villámgyors KRESZ-teszt: megelőzhetsz egy balra kanyarodó gépkocsit, ha ezt a táblát látod?
- Nagy áremelést jelentett be a Vodafone: ezeket az ügyfeleket fogja érinteni
A Földön számos rendkívüli helyszín emlékeztet minket a múlt eseményeire. Ide tartoznak például a kráterek is, amik közül a becsapódási mélyedések az egyik legérdekesebbek, hiszen az ott található anyagok vizsgálatával az űrbéli kőzetek összetétele is jobban megismerhető.
A kutatók nemrég egy ilyen becsapódási krátert azonosítottak az északkelet-kínai Kis-Hingan hegységben. Vizsgálataik alapján ez a legnagyobb ilyen jellegű mélyedés, ami az elmúlt 100 000 évben keletkezett.
Félhold alakja van a kráternek
A Live Science információi szerint a Jilan-kráter 46 000-53 000 évvel ezelőtt keletkezett, és 1,85 kilométer átmérőjű, így megelőzte az eddigi rekordert, ami Arizonában található. Kínában ez volt a második becsapódási kráter, amit találtak, az elsőt a tengerparti Liaoning tartomány Xiuyan megyében azonosították. A tudósok már 2021 júliusában vizsgálták a különleges képződményt, eredményeikről azonban csak nemrég számoltak be.
Young Impact Crater Uncovered in Yilan: The 50,000-year-old crater is relatively young, and only the second discovered in China.
— NASA Landsat Program (@NASA_Landsat) February 28, 2022
It was discovered in the heavily forested Lesser Xing’an mountain range. Local residents knew it as “Quanshan,” or “circular mountain ridge.”#Landsat pic.twitter.com/oimOBaeG1D
A mélyedés korát a lelőhelyről származó faszén és szerves tó üledékeinek szénizotópos kormeghatározása alapján állapították meg. A több mint 100 méter rétegzett tavi és mocsári üledék alatt egy közel 320 méter vastag gránitlap feküdt. Ezen a sziklán árulkodó jelek vannak arról, hogy egy meteorit eltalálta, például hogy a kőzet töredékei megolvadtak és átkristályosodtak az ütközés során, mivel a gránit gyorsan felmelegedett, majd kihűlt. A Jilan-kráter déli peremének egy része hiányzik, ezért a geológiai szerkezet felülről félhold alakúnak tűnik. Az ilyen félhold alakú becsapódási kráterek viszonylag ritkák a Földön a kutatás egyik vezetője, Chen Ming szerint.
50 éve ég a türkmenisztáni pokol kapuja
A lángoló kráter különös látványt nyújt, érdekes tudni, mitől ég ötven éve.
(Borítókép forrása: northeastweb1 / Twitter)
OLVASD EL EZT IS!

- tudomány
- klímaváltozás