Csak ennyi kell, és máris leszedik a pénzt a kártyádról a csalók

Mire figyelmeztetnek a bankok?

Itt az újabb csalás, vigyázni kell.

Húsvéti tojásvadászat
Sóbors
Ez is érdekelhet
Retikül
Top olvasott cikkek

A bankkártyás vásárlás a legtöbb esetben biztonságos, azonban vannak helyzetek, amikor oda kell figyelni.

Valójában kétféleképp lehet adatokhoz jutni, vagy netes adathalászat útján, vagy a kártya adatainak ATM-eknél történt megszerzésével. Ez esetben is hasonló történhetett, pénzt levenni egy kártyáról ugyanis csak akkor lehet, ha a csalók ismerik a kártya adatait.

Bevett módszer, hogy ATM-eket babrálnak meg a csalók, és kamera segítségével a kártya adatain kívül még a PIN-kódot is megszerzik, így pedig már a kártyára sincs szükségük.

De gondolj csak bele, ha neten vásárolsz, akkor még a PIN-kód sem kell, elég, ha beírod a kártyán szereplő számokat, melyeket egy kamerával pofonegyszerűen le lehet olvasni.

Hogyan kerülhető el a baj?

Sokan ezt úgy kerülik el, hogy inkább a bankban található automatákat használják,azokat biztosan kisebb valószínűséggel rongálják meg. Mindenképp érdemes ellenőrizni a masinát, és, ha valami szokatlan dolgot tapasztalsz, inkább halaszd el a pénzfelvételt, és értesítsd a bankot, hogy más se járjon pórul!

Időről időre felbukkannak adathalász e-mailek is, melyek a bankéhoz nagyon hasonló felületre visznek, és ott kérik a jelszót és felhasználónevedet. Ha hibás magyarsággal írták az e-mailt, vagy gyanús címet látsz a böngésződ keresősávjában, mindenképp gyanakodj.

Ha nem vagy biztos a dologban, akkor inkább hívd fel az ügyfélszolgálatot, és kérj tanácsot.

Dilemma podcast

A Dilemma a femina.hu podcastje, mely minden adásban egy-egy megvitatást érdemlő témát jár körbe. Podcast-sorozatunk legújabb részében a testpozitivitás került terítékre. Tényleg építő jellegű vagy egyre egészségtelenebb a body positivity mozgalom? Mitől függ a testünkkel való viszonyunk? Miért mennek általában a nők plasztikáztatni?

Promóció

Sosem kérik a PIN-t!

Talán ennek már senki sem dől be, de azért a biztonság kedvéért nem árt megemlíteni, hogy a bankok sosem kérik el a PIN-kódodat. Főleg nem sms-ben, telefonon vagy e-mailen keresztül, így, aki mégis ezután érdeklődik, biztosan csaló. Ilyenkor fontos, hogy értesítsd a bankot, hogy tudjanak a csalásról, és megtehessék a megfelelő lépéseket.

A bankok egyébként hasonló csalások esetében kártalanítják az ügyfeleket, így nem neked kell pereskedni a pénzért, illetve azon izgulni, hogy vajon valaha elkapják-e a tolvajokat. De mégis érdemes elővigyázatosnak lenni, ugyanis a kártalanítás nem biztos, hogy azonnali, és hát elég kínos, ha valaki egyetlen fillér nélkül marad, ha csak pár napra vagy hétre is.

Ezt is szeretjük