Csökevényes lábakat találtak ezen a nagy testű vízi emlősön a kutatók: elképesztő dologra derült fény
Egy rendkívül ritka faj teteme sosem látott felfedezéseket hozott a tudósok számára.
Egyedülálló tudományos felfedezést tettek Új-Zélandon, amikor kutatók boncolást végeztek a világ egyik legritkább bálnáján. Az ásófogú csőröscetnek, hivatalos nevén Mesoplodon traversii, az eddigi dokumentációk szerint mindössze hat példánya ismert, és egyiket sem látták élve. Ez az egyedülálló faj most új információkkal gazdagította a tudományos világot.
A bálna lába
A bálna teteme július 4-én vetődött partra az új-zélandi Taieri Mouth partján, és alapos vizsgálatnak vetették alá. A kutatók megdöbbentő részleteket tártak fel: az állat felső állkapcsában apró csökevényes fogakat találtak, testén pedig satnya hátsó végtagokat, amelyek a faj földfelszínről származó evolúciós múltját bizonyítják.
Az ásófogú csőröscet jellegzetes lapát alakú fogai különös ismertetőjegyei közé tartoznak, de a mostani példány vizsgálata sokkal többre világított rá. A kutatók felfedezték, hogy az állat hátsó végtagjai több mint 50 millió évvel ezelőtt még lábakként funkcionálhattak. Mára ezek a végtagok elvesztették eredeti szerepüket, viszont valószínűsíthetően párzási funkciót töltenek be, azaz a közösülés során segíthetik a mozgást és a stabilitást.
A bálna gyomrának vizsgálata szintén izgalmas eredményeket hozott. Az állatnak kilenc kamrából álló gyomra volt, amelyekben többek között tintahalcsőröket valamint parazita férgeket találtak. A kutatók most azon dolgoznak, hogy pontosan azonosítsák ezeket az élősködőket és a bálna táplálékát.
Vásárolj Femina Klub bérletet!
Vásárolj bérletet, és vegyél részt a 2025-ös év különleges előadásain, ahol izgalmas témákról hallhatsz elismert szakértőktől és közéleti személyiségektől.
- Knapek Éva, aki a társfüggőségről és a mérgező kapcsolatokból való szabadulásról beszél. 2025.01.07.
- Kajdi Csaba, aki humorral és őszinteséggel osztja meg tapasztalatait nőkről és élettapasztalatairól "Anyámtól a modellekig" témában. 2025.02.19.
- Steigervald Krisztián, aki a generációk közötti kommunikáció kihívásait tárgyalja "Boomerek és Zoomerek" című előadásában. 2025.04.09.
További részletek: feminaklub.hu/
Helyszín: MOM Kulturális Központ
Promóció
A kutatás különlegességét az is növeli, hogy a helyi maori közösség és a tudósok közösen dolgoztak a projekt során. Rachel Wesley, az új-zélandi Természetvédelmi Minisztérium képviselője szerint ez az együttműködés fontos lépés volt a faj jobb megértésében, valamint annak biztosításában, hogy a tetemet tisztelettel kezeljék.
Anton van Helden, a tengeri emlősök szakértője szerint ez a bálna az egyik legkevésbé ismert nagy testű emlősfaj a világon. A felfedezés nemcsak tudományos szempontból jelentős, hanem a természetvédelem szempontjából is óriási lépés, mivel tovább segíti ennek a rejtélyes fajnak a megértését.
(Cikken belüli kép forrása: embed Wikimedia, borító-és ajánlóképek forrása: Getty Images Hungary)
OLVASD EL EZT IS!