Különös parazitákra lettek figyelmesek a tudósok: nagyon veszélyesek az ázsiai atkák
Az ázsiai atkák nagyon veszélyesek, és egyre több helyen bukkannak fel.

Az ázsiai méhatkák, vagy varroa atkák (Varroa destructor) nagyon veszélyesek, és egyre több helyen bukkannak fel. Ezek a halálos, vöröses-barna színű paraziták a méheket támadják meg, és különböző vírusokat is terjesztenek.
A világon először most még Ausztráliában is találtak belőlük, és a fertőzött zóna körül 50 kilométer sugarú biológiai biztonsági övezetet hoztak létre, hogy meggátolják a szaporodásukat. A lezárt területen eddig 300 kaptár pusztult el.
Az ázsiai méhatkák
A varroa atkák ugyan az emberre veszélytelenek, de a mézelő méhek populációjában jelentős pusztítást tudnak végrehajtani. Mivel gyorsan terjednek, az ausztrál méhpopulációt akár meg is tizedelhetik - olyan vírusokat terjesztenek, amik szárnysorvadást okozhatnak.

A jelenlegi kutatások szerint ez az atka csak két méhfajt, az ázsiai és az európai mézelő méheket támadja. Több országban, köztük Magyarországon is sajnos már ismert az inváziós kártevő, mely Délkelet-Ázsia trópusi területeiről származik.
Hazánkban több évtizede, 1978 óta élnek ezek a kártékony ázsiai méhatkák, amik Ausztráliában csak most ütötték fel a fejüket, ám az ausztrál gazdák nagyon aggódnak amiatt, hogy a paraziták kipusztíthatják a méhpopulációjuk nagy részét.

Lehet-e boldog, aki intelligens? - A tudás hatása a lelki egészségre
Kepes András író, újságíró a Femina Klub júniusi előadásán arra keresi a választ, hogyan találhatunk boldogságot egy folyamatosan változó, kihívásokkal teli világban. Hogyan formálhatjuk úgy az életünket, hogy az ne csak sikeres, de valóban örömteli is legyen?
További részletek: feminaklub.hu/
Jegyek kizárólag online érhetőek el, korlátozott számban.
Időpont: 2025. június 5. 18 óra
Helyszín: MOM Kulturális Központ
Promóció
Jelenleg abban reménykednek, hogy sikerül megállítaniuk a fertőzést, mielőtt még beindulna a nagyobb beporzási időszak. Magyarországon jelenleg lítium-kloriddal védekeznek ellenük, de léteznek ökomegoldások is, például hangyasavas párologtatás, de különböző állatgyógyászati készítményekkel, illóolajokkal, mint a menta, citrom is lehet védekezni ellenük.
Emberre is veszélyes ez az agresszív parazita
A kutyák és macskák bélrendszerében élősködő férgek nagy része képes az emberben is megbetegedést okozni.
Emberre is veszélyes az agresszív parazita: jelek, hogy megfertőzte a háziállatot
A kutyák és macskák bélrendszerében élősködő férgek nagy része képes az emberben is megbetegedést okozni.
Elolvasom(Képek forrása: Getty Images Hungary)