Lenyűgöző felvételt mutatott a NASA: így száguldott el az aszteroida a Föld mellett

A potenciálisan veszélyesnek tartott égitest pénteken haladt el bolygónk mellett.

Aszteroida videó
Dilemma - Izgalmas témák, különböző nézőpontok a Femina új podcastjében.
Sóbors
Ez is érdekelhet
Retikül
Top olvasott cikkek

A kutatók folyamatosan figyelik az űrben történő eseményeket, hiszen akár komoly fenyegetést is jelenthetnek a Földre egyes objektumok. Arról is beszámoltak már korábban, hogy pénteken, azaz május 27-én érkezik a bolygónk közelébe egy viszonylag nagy égitest, amit aztán a NASA „potenciálisan veszélyesnek” minősített.

A csaknem kétezer méter széles (7335) 1989 JA jelű aszteroida a várt időpontban valóban elhaladt a Föld mellett, a 76 ezer kilométer per órás sebességgel közeledő égitest az egyik legnagyobb ismert objektum, amelyik az idén megközelítette a bolygót.

Látványos felvételen az elhaladó aszteroida

Az 1989-ben felfedezett aszteroida, bár méreténél fogva nagy károkat is tudna okozni, és veszélyesnek minősítették, szerencsére nem jelentett semmilyen problémát, hiszen 4 millió kilométerre haladt el a bolygónk mellett, ami a Föld-Hold távolság tízszeresének felel meg. A szakértők szerint ennél az aszteroidánál jóval veszélyesebb égitestek is léteznek, amelyeket a NASA folyamatosan megfigyel. A (7335) 1989 JA jelű objektum olyan fényes volt, hogy közepes teleszkópokkal is már látni lehetett.

Az MTI információi alapján a NASA besorolása szerint a Földre potenciálisan veszélyt jelentő kisbolygók - Potentially Hazardous Asteroids, PHA - azok a legalább 140 méter átmérőjű égitestek, amelyek pályája 7,5 millió kilométernél - 0,05 CSE-nél - közelebb húzódik a Földéhez, ami egyben a két égitest veszélyesen közeli találkozását is lehetővé teszi.

A cikk az ajánló után folytatódik

Dilemma podcast

A Dilemma a femina.hu podcastje, mely minden adásban egy-egy megvitatást érdemlő témát jár körbe. A legújabb epizódban az AI, vagyis a mesterséges intelligencia előretöréséről, jövőjéről és esetleges veszélyeiről dilemmázzunk. Valóban elveheti a munkánkat az AI? Kell-e félnünk a mesterséges intelligenciától? Hogyan hasznosítható az oktatásban? Teremthet munkahelyeket? Többek között ezekre a kérdésekre keresi a választ Szertics Gergely AI szakértő, Kazár Zalán Kristóf, a Femina vezető szerkesztő-újságírója és Pintér Ada műsorvezető.

Promóció

Boldog Ádám csillagász elmondta, hogy a potenciálisan veszélyes objektumokat tartalmazó lista élén a Bennu kisbolygó áll, ami ugyan csak körülbelül 500 méter átmérőjű, de pályája miatt nagyobb az esélye a becsapódásra. A kisbolygó várhatóan a 2100-as évek végén közelíti meg a Földet, ugyanakkor még így is elenyésző, mindössze fél tized százalék az esélye annak, hogy becsapódjon - tette hozzá.

Képeken 9 elképesztő méretű meteor, ami a Földbe csapódott

Többtonnás meteorok csapódtak a Földbe az évezredek alatt, amik között vannak igazi óriások is.

Képeken 9 elképesztő méretű meteor, ami a Földbe csapódott: a legnagyobbat elszállítani sem tudták

Nézegess képeket!

Elolvasom

(Borítókép forrása: Getty Images Hungary)

Ezt is szeretjük