Most kipróbálhatod, hogy mi történne, ha egy aszteroida csapódna a lakóhelyedre: valósághű szimuláció készült

Teszteld te is az Asteroid Launcher nevű weboldalt.

Aszteroidabecsapódás-szimuláció
Dilemma - Izgalmas témák, különböző nézőpontok a Femina új podcastjében.
Sóbors
Ez is érdekelhet
Retikül
Top olvasott cikkek

Lehet, hogy már benned is felmerült, hogy mi történne, ha becsapódna egy aszteroida az otthonod közelében.

Egy Asteroid Launcher weboldal most segít megválaszolni a kérdést.

Aszteroidabecsapódás-szimuláció

Az emberiséget már nagyon régóta foglalkoztatják az aszteroidák. Elég csak a hollywoodi katasztrófafilmekre gondolni, amelyekben gyakran előfordulnak a Föld felé tartó, egész planétánkat veszélybe sodró kisbolygók. A NASA a valóságban egyébként saját bolygóvédelmi rendszert hozott létre, ami az eddigiek alapján működni látszik.  

A HVG hívta fel a figyelmet egy Asteroid Launcher nevű weboldalra, amellyel mindenkinek esélye van kideríteni, hogy mi történne, ha a Föld és egy aszteroida útjai kereszteznék egymást.

GettyImages-1273859993
Fotó: Jonathan Knowles / Getty Images Hungary

Az oldal segítségével öt különböző paraméter állítható be: a becsapódás helyszíne, az aszteroida típusa (vas, kő, szén, arany vagy üstökös), a mérete, a sebessége, illetve a becsapódás szöge. 

Ha megvannak a paraméterek, csak el kell indítani a szimulációt, és kiderül, hogy az általunk megadott aszteroida az adott helyszínen mekkora pusztítást végezne.

Egy 1 kilométer átmérőjű, 35 km/s sebességgel érkező, Budapestbe csapódó kőaszteroida például elpusztítaná az egész fővárost. A becsapódás helyén egy 21 kilométer szélességű és 735 méter mélységű kráter keletkezne, a robbanás pedig egyenértékű lenne 205 gigatonna TNT felrobbanásával. 

Dilemma podcast

A Dilemma a femina.hu podcastje, mely minden adásban egy-egy megvitatást érdemlő témát jár körbe. A legújabb epizódban az AI, vagyis a mesterséges intelligencia előretöréséről, jövőjéről és esetleges veszélyeiről dilemmázzunk. Valóban elveheti a munkánkat az AI? Kell-e félnünk a mesterséges intelligenciától? Hogyan hasznosítható az oktatásban? Teremthet munkahelyeket? Többek között ezekre a kérdésekre keresi a választ Szertics Gergely AI szakértő, Kazár Zalán Kristóf, a Femina vezető szerkesztő-újságírója és Pintér Ada műsorvezető.

Promóció

Először fotózott a világűrben, de máris történelmi jelentőségű képet készített az űrteleszkóp

A James Webb űrteleszkóp éles részletességgel örökítette meg az univerzum legidősebb galaxisait.

Először fotózott a világűrben, de máris történelmi jelentőségű képet készített az űrteleszkóp

A James Webb űrteleszkóp éles részletességgel örökítette meg az univerzum legidősebb galaxisait.

Elolvasom

Képek: Getty Images Hungary

Ezt is szeretjük