7 ember, akit ártatlanul ítéltek halálra
A halálbüntetés azon túl, hogy etikailag megkérdőjelezhető, visszafordíthatatlan is.
Néhány különösen megrázó vagy nagy médiafigyelmet kiváltó bűneset után a halálbüntetés visszaállításának kérdése itthon is újra és újra felmerül.
A halálbüntetés visszaállítását a szélsőségesebb nézetek képviselői is támogatják, azonban mind az Európai Unió, mind pedig az emberjogi szervezetek határozottan elutasítják azt.
Még a rendszerváltás után is érvényben volt
Magyarországon a halálbüntetés első jelentős kritikusa Szemere Bertalan volt, aki 1841-es, akadémiai díjas pályamunkájában anakronizmusnak nevezte, és helyette az örökfogságot javasolta. Az 1843-as büntetőjogi javaslat a halálbüntetés eltörléséről szólt, de sikertelen maradt.
Az 1878-as Csermegi-kódex, melyet az első modern magyar büntető törvénykönyvként tartanak számon, lehetővé teszi a halálbüntetést, de annak alkalmazását felségsértés és gyilkosság esetére korlátozza.
1945 után a halálbüntetést politikai, gazdasági és tulajdon elleni bűncselekmények szankciójaként is lehet alkalmazni, és gyakran koncepciós perekben is élnek vele, főleg 1956-ot követően. A halálbüntetést itthon 1990-ben törölték el, az azt megelőző negyed században már lényegesen ritkábban alkalmazták. Az utolsó ember, akit Magyarországon kivégeztek, Vadász Ernő volt, aki megkínzott és megölt egy férfit. Az ítéletet 1988 júliusában hajtották végre.
Ezeket az embereket keresi a legjobban az FBI: terroristák és bankrablók néznek a kamerába
Nézegess képeket!
ElolvasomHalálbüntetés ma
Ma a világ 74 országában van halálbüntetés, bár a legtöbbjükben csak életellenes vagy háborús bűncselekmények elkövetése esetén róható ki, de például Kínában, Indonéziában és Vietnamban a kábítószerrel való kereskedelmet is halállal büntetik.
A mai demokratikus országok közül csak az USA - illetve államainak többsége - és Japán az, ahol a halálbüntetés intézményesítve van. A halálbüntetés erkölcsi, etikai és jogi viták tárgya lehet, de ellenzőinek egyik legkomolyabb érve talán az, hogy a tévesen kiszabott és végrehajtott ítéletek esetében itt nincs lehetőség felülírásra és jóvátételre. Kattintsd végig képgalériánkat, és ismerd meg azok történetét, akiknek csak haláluk után derült ki, hogy a rájuk kirótt ítélet hibás, de legalábbis erősen megkérdőjelezhető.
Vásárolj Femina Klub bérletet!
Vásárolj bérletet, és vegyél részt a 2025-ös év különleges előadásain, ahol izgalmas témákról hallhatsz elismert szakértőktől és közéleti személyiségektől.
- Knapek Éva, aki a társfüggőségről és a mérgező kapcsolatokból való szabadulásról beszél. 2025.01.07.
- Kajdi Csaba, aki humorral és őszinteséggel osztja meg tapasztalatait nőkről és élettapasztalatairól "Anyámtól a modellekig" témában. 2025.02.19.
- Steigervald Krisztián, aki a generációk közötti kommunikáció kihívásait tárgyalja "Boomerek és Zoomerek" című előadásában. 2025.04.09.
További részletek: feminaklub.hu/
Helyszín: MOM Kulturális Központ
Promóció
OLVASD EL EZT IS!
- állat
- tudomány
A te tusfürdődért hányan haltak meg?
- olimpia
- érdekességek a világból
Sosem látott képek az olimpiákról: különleges pillanatok
- rejtély
- érdekességek a világból