Apró, de iszonyúan kínos illemtanbakik az étteremben

Elég egy meggondolatlan mozdulat ahhoz, hogy kínos helyzetbe hozd magad. Ismerd meg a tabukat!

Dilemma - Izgalmas témák, különböző nézőpontok a Femina új podcastjében.
Sóbors
Ez is érdekelhet
Retikül
Top olvasott cikkek

Az etikett szabályainak ismeretével számos kínos szituációtól kímélheted meg magad, úgy a hétköznapokban, mint a hivatalos eseményeken vagy éppen az étteremben. Utóbbi esetében azért is különösen fontos ismerni az illemszabályokat, mert bármikor előfordulhat, hogy üzleti ügyben keresed fel, az pedig igen kínos, ha éppen a tárgyalópartnered előtt derül ki, hogy fogalmad sincs, melyik evőeszközzel mit illik enni.

A következőkben megismerheted az étkezéssel kapcsolatos legfontosabb illemszabályokat, valamint azokat a bakikat, melyeket a legkevésbé sem érdemes elkövetni.

Fűszervajas, kínos pillanatok

Az elegáns éttermekben, de manapság már egyre több helyen szokás, hogy a vendégek érkezése után a pincér a bal oldalon felül lévő kistányérba - melyen egy kenőkés van - fűszervajat tesz, és hozzá pirítóst, kenyeret, zsemlét kínál. Aki nem túl gyakran jár étterembe, annak meglepő lehet ez, és előfordulhat, hogy nem tud mit kezdeni vele.

Nagyon fontos, hogy semmiképpen ne jusson eszedbe szendvicset készíteni, vagy harapni a kenyeret, a zsemlét. Darabkákra sem szabad vágni, hanem falatonként letördelve kell a szájhoz emelni. Tehát a letört kenyérdarabot a fűszervajas tányér felett vajazd meg, és egyben tedd a szádba - természetesen akkora darabot törj, amit kényelmesen el tudsz rágni.

Az evőeszközök dilemmája

Az éttermi illemtannal kapcsolatban talán az egyik legtöbbet feltett kérdés az, hogy melyik evőeszközzel mit illik enni, és a teríték mely része mire szolgál. Ha nem akarsz kínos helyzetbe kerülni azáltal, hogy a desszerthez kínált kanállal állsz neki a levesnek, jegyezd meg az alapszabályt: az evőeszközöket mindig kívülről befelé haladva kell használni.

15 életbevágóan fontos illemszabály

Nézegess képeket!

Elolvasom

A teríték normális esetben egy alaptányérból és jobbra-balra-felül elhelyezett evőeszközök sokaságából áll. A leveshez a kanál a teríték jobb oldalán van, onnantól kezdve pedig szépen sorban kell haladnod. Ha oldalról elfogytak az evőeszközök, akkor a tányér felettiek következnek, fentről lefelé. A pincérnek egyébként ügyelnie kell rá, hogy a szükséges evőeszközöket mindig kitegye az asztalra, még azelőtt, hogy az adott ételt felszolgálná. Ezért nem kell aggódnod, hogy nem fogod majd felismerni a kaviárkést vagy az osztrigavillát - ezek csak akkor kerülnek az asztalra, ha külön a hozzá való ételt rendelted.

Ha nem ízlik

Mindenkivel előfordulhat, hogy olyan ételt tesznek elé, ami egyáltalán nem válik ínyére. Ilyenkor tilos fintorogni! Még akkor is, ha esetleg sötétkék a leves, rendkívül kínos helyzetbe hozod magad, ha elkezded jobbról és balról nézegetni, majd grimaszolni, hogy az meg mégis mi lehet.

Hiába nem tetszik, a szemed se rebbenjen: merítsd bele a kanalat, majd a csésze mellé a kistányérra helyezve jelezd, hogy köszönöd, de ennyi volt. A felszolgálók elviszik. Ha a kanalat a csészében hagyod, nem merik majd elvinni, mert azt hiszik, még folytatod az étkezést.

Dilemma podcast

A Dilemma a femina.hu podcastje, mely minden adásban egy-egy megvitatást érdemlő témát jár körbe. A legújabb epizódban arról dilemmázunk, hogy miért ülünk fel a legfrissebb trendekre, miért követjük megszállottan a divatirányzatokat, valamint a fogyasztás és a reklámvilág pszichológiájának is a mélyére ástunk. Pintér Ada beszélget Márton Szabolccsal az Indamedia csoport ügyfélélmény igazgatójával, és Kazár Zalán Kristóffal a Femina újságírójával.

Promóció

Ha a következő fogás, a főétel sem nyeri el a tetszésedet, ismét ne add annak semmilyen jelét. Vedd fel a két szélső evőeszközt, kicsit menj velük bele az ételbe, majd a villát és a kést párhuzamosan tedd le, ezzel jelezve udvariasan, hogy elvihetik.

Ha nagyon ízlik
Ha nagyon ízlik a felszolgált étel, nyugodtan edd meg az egészet. Akár még a zöldségekből kirakott virágdíszt is elfogyaszthatod, nem kötelező meghagyni egyetlen falatot sem.

Cikkünk megírásában Görög Ibolya Protokoll az életem című könyve segített.

Ezt is szeretjük