4 mesés, aprócska falvacska
Ha nem turistalátványosságokra, hanem csodálatos tájakra, hegyekre és völgyekre vágysz, vedd célba a következő falvacskákat!
A hosszú hétvége kitűnő alkalom arra, hogy kimozduljatok, és a város zaját a természet csendjére cseréljétek. Ahhoz azonban, hogy csodálatos tájakban gyönyörködhessetek, nem kell külföldre utaznotok: Magyarország számtalan lenyűgöző helyet rejt, amelyek csak arra várnak, hogy felfedezzétek őket!
Egy mesébe illő falvacska: Nézsa
A Sinkár segítségével a Galgába siető Nézsa-patak kacskaringózik végig a nem is olyan kis falun. Vác közelsége papok, szerzetesek lakóhelyévé tette a török világ múltával a Nógrád megyei Nézsát.
Nevezetesek egyházművészeti emlékei: kálváriája, szobrai, temetője, harangtornya és természetesen a nézsai kastély. A település korai birtokosai, a Bosnyákok és a Koháry grófok nem itt éltek, de gróf Klobusiczky István, majd Blaskovich Miklós már kastélyt építtetett ide 1770 táján. Azt lakta a Szentiványi család, majd a Reviczkyekhez került, akik 1891-ben átalakították. Akkor nyerte el máig végleges, eklektikus külsejét. Az utóbbi két század neves birtokosainak büszkesége, a környező park már évek óta védett természeti érték.
A múlt titkainak őrzője: Ipolytarnóc
Az ősvilági Pompei - mondták Tarnóczra, miután kibontakoztak Kubinyi Ferenc 1836-os felfedezésének méretei. A világ egyik leggazdagabb lábnyomos ősleletegyüttese a falu határából induló Csapás-völgyben található. A földtörténet egy igen mozgalmas, ötmillió évet átfogó korszakának titkait és nyomait rejtik itt az egymásra rakódott rétegek. Egy, az őstengerből kiemelkedett töltésföldet átszelő nagy folyó partját lepte be egy vulkáni katasztrófa hamutömege. Végül ezt a szendvicset nyitotta meg az erózió, és így láthatóvá váltak az itt háborítatlanul nyugvó lenyomatok, nyomok és maradványok.
Csak cápafogból 24-féle állat hagyatéka került elő az alsóbb, 24 millió éves tengeri üledék rétegeiből, a folyóparti idők emlékeit őrző 19 millió éves emelet pedig kétezernél is több állati lábnyomot óvott meg.
Sajnos a példátlan értékű lelet egy része az első száz esztendő folyamán Európa, sőt, a tengerentúl számos nagyhírű múzeumát is gazdagította. Magyarán sok mindent széthordtak innen, míg a helyet 1944-ben védetté nem nyilvánították.
Nem csak a borok szerelmeseinek: Hegymagas
A Badacsony ikertestvérének mondott Szent György-hegy a kis falu, Hegymagas határában tör az ég felé. Olyannyira, hogy nevét is erről kapta. És, ahogy a testvér, úgy ő is a szőlőnek szentelte magát. A természet gyönyörű látnivalóin túl - és, ha mód van rá, előtte - a borokkal is érdemes megismerkedni. A harminc méternél magasabb, páratlan bazaltoszlopok - ezeket nevezik orgonának - látványa tehát nem vetekszik a présházak, pincék képével, inkább szépen megfér vele.
Jó száz éve, a 19. század végén azonban kipusztult erre a szőlő - kis túlzással mondhatni, nem a háborúk, hanem ez volt a környék legnagyobb válsága.
Az újratelepítés sikere szerencsére hamar elhomályosította az elődök borának hírét is. Visszatért az élet az 1775 táján épült barokk pincékbe, vele együtt pedig a szépen díszített legnevesebbe, a Tarányi-présházba is.
Egy rejtélyes szépség: Dömös
Dömös a magyar történelem egy véres - és parodisztikus - rejtélyének színhelye: a németek ellen hadba készülő I. Béla királyra 1063-ban a dömösi kúrián rászakadt az - akkoriban boltozatos, baldachinos, terjedelmes - trón. Merénylet sejlett az esemény mögött, de senki nem tudja, mi történt - a hiedelemmel ellentétben azonban nem itt halt meg, hanem a Rábca-menti táborban.
A Pilis kapujának nevezett település még egy darabig királyok kedvelt pihenőhelye volt, az itteni prépostságban több történelmi találkozó zajlott. Ma páratlan túrautak kiindulópontja. Ezek legtöbbjének első állomása a Szentfa-kápolna. Ezt a búcsújáróhelyet annak emlékére állították, hogy 1885 májusának első vasárnapján két libapásztorlány egy bükkfa alatt elheverve, a gyönyörű kékre váltó fa ágai között Szűz Máriát és a kis Jézust pillantotta meg koronásan, csillagglóriásan.
Faluba szaladó társuk kicsődítette az ilyenkor munkában nem lévő idősebbeket, akik szintén gyönyörködhettek a tüneményben.
A változókorról tabuk nélkül - Hogyan küzdj meg az életközepi válsággal nőként?
Iványi Orsolya, a menopauzaedukáció egyik legnagyobb hazai szószólója, tabuk nélkül beszél a változókor testi-lelki kihívásairól, és arról, hogyan élhetjük meg ezt az időszakot, mint új kezdetet. A Femina Klub novemberi előadásán hasznos tanácsokat kaphatsz az életközepi krízisek kezelésére, és megtudhatod, hogyan értelmezhetjük újra önmagunkat, karrierünket és kapcsolatrendszerünket.
További részletek: feminaklub.hu/
Jegyek kizárólag online érhetőek el, korlátozott számban.
Időpont: 2024. november 27. 18 óra
Helyszín: MOM Kulturális Központ
Promóció
Azóta ritkán ugyan, de leginkább teliholdkor, este tíz tájban látható még a jelenés. Errefelé mindenesetre így mesélik.
Kaiser Ottó elhivatott képírója ennek a különös közép-kelet-európai tájnak, amelyet szülőföldünknek mondhatunk, és amelyet annyiféleképpen szeretünk.
402 helyszín: városok, falvak, tanyák, hegyek, folyók, tavak - Kaiser Ottó alig több mint egy év alatt bejárta, magába szívta, újraalkotta az olvasó számára. A képeiben is hasonló albumot pedig Papp Márió lírai hangulatú, rövid szövegei egészítik ki.
Kiadja az Alexandra Kiadó.
Ára 7990 forint.
A könyvet itt rendelheted meg. »
OLVASD EL EZT IS!
- kultúra
- könyv
5 letehetetlen regény nyaraláshoz
- kultúra
- könyv
5 letehetetlen, gyönyörű regény tavaszra
- kultúra
- szórakozás