Ebben a házban bujkált Anne Frank és családja - Ma 92 éve született a lány, aki sohasem nőhetett fel

Anne Frank 1929. június 12-én született.

Anne Frank

Anne Frank minden bizonnyal a holokauszt legismertebb gyermek áldozata. Családjával Frankfurtból menekült Hollandiába Adolf Hitler 1933-as hatalomra kerülését követően.

Írónőnek készült, és bár a 16 születésnapját sem érhette meg, végül mégis valóra vált az álma. Naplóját, melyet 65 nyelvre fordítottak le, édesapja találta meg, miután a négytagú családból egyedüliként tért haza a koncentrációs táborból.

Ebben a házban bujkált Anne Frank

A Frank család már évek óta élt Hollandiában, amikor 1940 májusában a németek megszállták az országot. Ezt követően a zsidóknak sárga csillagot kellett viselniük, Anne és nővére pedig csak zsidó iskolába járhatott. 1942 júliusában Anne nővére, Margot munkatábori behívót kapott. Ekkor döntött a család a bujkálás mellett. Otto Frank két lányával és feleségével, Edithtel a családfő üzlete mögötti lakásban húzta meg magát egy éven át. Anne naplóját, mely mára a nácizmus borzalmainak mementója lett, 1942-ben a 13. születésnapjára kapta, és két éven át vezette. Az utolsó bejegyzés időpontja 1944. augusztus 1. Három nappal később elhurcolták a családot. 1944. szeptember 2-án rajta voltak az Auschwitzba induló vonaton. A lányokat innen tovább vitték a Bergen-Belseni koncentrációs táborba. Anne és Margot 1945 márciusában itt lelték halálukat.

A Prinsengracht 263. alatt található amszterdami ház, amelynek hátsó szobáiban a Frank család két éven át bujkált. Az épület ma Anne Frank Ház néven, múzeumként működik.
Fotó: Getty Images Hungary
Otto Frank, aki a családból egyedüliként élte túl a holokausztot.
Fotó: Getty Images Hungary
Anne Frank portréja. A II. világháború alatt 110 000 zsidót deportáltak Hollandia területéről. Csak ötezren élték túl.
Fotó: Getty Images Hungary
Otto Frank Hollandia királynőjének mutatja meg egykori házukban a könyvespolc mögött található búvóhelyet - Anne Frank születésének 50. évfordulóján.
Fotó: Getty Images Hungary
Anne Frankról viaszfigura is készült a berlini Madam Tussauds múzeumban.
Fotó: Getty Images Hungary
Anne Frank naplóját körülbelül 65 nyelvre fordították le.
Fotó: Getty Images Hungary
Anne és Margot Frank szimbolikus sírja a Bergen-Belseni koncentrációs tábor helyén. Becslések szerint 70 ezer ember halt meg csak ebben a táborban.
Fotó: Getty Images Hungary

Képek: Getty Images Hungary

Ehhez a cikkhez ajánljuk

Ezt is szeretjük