Ahonnan egy egész nép tűnt el

Rejtélyes esemény állt a háttérben

Az anasazik egyik pillanatról a másikra tűntek el több ezer éves lakóhelyükről.

Dilemma - Izgalmas témák, különböző nézőpontok a Femina új podcastjében.
Sóbors
Ez is érdekelhet
Retikül
Top olvasott cikkek

Az anasazik több ezer éven keresztül éltek a mai Új-Mexikó területén, majd látszólag minden ok nélkül elhagyták otthonaikat. Megmagyarázhatatlan döntésüket a mai napig homály fedi, persze elméletekből nincs hiány.

A nagy felfedezés

1888-ban Új-Mexikóban, az Egyesült Államok területén két cowboy rábukkant bolygónk egyik legrejtélyesebb kultúrájának maradványaira, a Chaco Canyon titokzatos romjaira. Maga a kanyon egy 19 kilométer hosszú és körülbelül másfél kilométer széles völgy. Pueblo Bonito a környék legnagyobb helysége, egy nagy, patkó alakú épületegyüttes.

A feltételezések szerint 1100 körül épült, körülbelül hétszáz szobából áll, mely majdnem ezer lakos számára szolgálhatott szálláshelyül. A helyiségekben, melyek többé-kevésbé hasonló méretűek, és négy szinten helyezkedtek el, nem találtak bútorokat vagy berendezési tárgyakat. A népről, az anasazikról gyakorlatilag semmit nem lehet tudni, még azt sem, hogy ismerték-e az írást. Az eddigi ismeretek szerint földművelők voltak, és főként az ég és a Föld energiái határozták meg mindennapjaikat.

A titokzatos kivák

A kivák tökéletes kör alakú gödrök, melyek minden anasazi településen megtalálhatóak. A legnagyobb kiva a PuebIo Bonitótól körülbelül egy kilométerre elhelyezkedő Casa Rinconada, átmérője húsz méter, mélysége öt méter. A leginkább hitelt érdemlő feltételezés szerint szent szertartásokra használták a kivát.

Fából készült tető fedte, a padló közepén pedig egy lyuk volt látható. Úgy tűnik, hogy az anasazik ennek a lyuknak köszönhetően tudtak kapcsolatot létesíteni az ősök szellemeivel és a Föld erőivel. Ezt az elméletet támasztja alá az a tény is, hogy minden települést valamilyen különleges hely közelébe építettek, melyből az ősi kultúrák vélekedése szerint mágikus erő szabadulhatott ki.

A világ 15 titokzatos romvárosa

Nézegess képeket!

Elolvasom

Csillagászati zsenik voltak

Az anasazik meglepően jól ismerték a csillagászatot. Építményeik egyik fő jellemzője volt, hogy majdnem mindig egy bizonyos csillagászati jelenséghez igazodtak - a falvak, a kivák, de főként az utak. Mintegy 300 kilométernyi utat építettek, melyek gyakran nem vezettek sehová, viszont csillagászatilag tökéletesen tájolták őket. Egy újabb elmélet azonban árnyékot vet erre a látszólag nyugodt népre.

Valószínűsíthető, hogy az anasazik körében elfogadott volt a kannibalizmus. A tűzrakó helyeken főzésre szánt emberi csontokat találtak. Ugyanezt bizonyították más szerves maradványok vizsgálatai is, melyekről kiderült, hogy emberi eredetűek.

Hová tűntek?

1220 körül valamilyen rejtélyes esemény történt a környéken. Az anasazik elhagyták több ezer éven át lakott földjüket, majd először néhány kilométerre északra, utána pedig, úgy egy évszázad múltán ötszáz kilométerre délre költöztek.

Mi lehetett a vándorlás oka? Talán éhínség tört rájuk az éghajlati változások miatt? Vagy a szomszédos népek szállták meg őket? A legvalószínűbb, hogy az okok a vallási szertartásaikban keresendők. Vagy véletlen talán, hogy a végső állomás egy olyan vidék volt, mely pontosan ugyanazon a délkörön helyezkedik el, mint a Chaco Canyon?

Dilemma podcast

A Dilemma a femina.hu podcastje, mely minden adásban egy-egy megvitatást érdemlő témát jár körbe. A legújabb epizódban arról dilemmázunk, hogy miért ülünk fel a legfrissebb trendekre, miért követjük megszállottan a divatirányzatokat, valamint a fogyasztás és a reklámvilág pszichológiájának is a mélyére ástunk. Pintér Ada beszélget Márton Szabolccsal az Indamedia csoport ügyfélélmény igazgatójával, és Kazár Zalán Kristóffal a Femina újságírójával.

Promóció

A tudósok hisznek abban, hogy az anasazik váratlan eltűnése különösen erőteljes hiedelemviláguknak és a Föld energiáival való sajátos kapcsolatuknak volt köszönhető, bár a megoldásra valószínűleg még hosszú ideig nem derül fény, ugyanis semmiféle írásos emléket nem hagytak maguk után. Ha azonban kíváncsi vagy még egy titokzatos településre, kattints ide, és nézd meg a várost, melyet állítólag a földönkívüliek virágoztattak fel!

Cikkünk Irene Bellini és Danilo Grossi Rejtélyek birodalma című könyve alapján készült, mely a Kossuth Kiadó gondozásában jelent meg.

Ezt is szeretjük