A magyar Legfelsőbb Bíróság különleges ügyei
A magyar bíróságok történetében is akadnak érdekes esetek. Íme, néhány különös ügy, amivel a legfelsőbb bíráknak dolguk volt!
Az emberi leleményesség határtalan. Elég ennek az állításnak a bizonyításához figyelni a híreket: mindig akad valaki, akinek sikerül kiskaput találnia egy olyan törvényben, melyen nagy tudású jogászok és törvényhozók dolgoztak hosszú hónapokig, vagy akinek a szigorú szabályok mellett is sikerül évekig feltűnés nélkül csalnia az adóval.
Ha ezekhez az ügyekhez hozzáadjuk a mások testi épségét fenyegető vagy sértő bűncselekményeket, máris látszik, milyen színes is a bíróságok munkája. Bár a gyakorlott bírákat már sok ügy nem lepi meg, azért akadt olyan az évek során, mely előtt a Legfelsőbb Bíróság képviselőinek is kikerekedett a szeme - és olyan is, hogy a meglepetést tévedés követte.
Ártatlanul elítélve - Pusoma Dénes esete
Bár statisztika a téves és valós döntésekre vonatkozóan még nem készült, nem titok, hogy hazánkban magasabb a tévesen meghozott ítéletek száma, mint Európa néhány más országában. Az ártatlanul elítéltek között Pusoma Dénes neve maradt meg talán a leginkább a köztudatban.
A történet 1994. március 16-án kezdődött, amikor az idős, 86 éves P. Józsefnét megölték ivádi otthonában. A gyilkossággal a faluban Pusoma Dénest gyanúsították, volt, aki azt állította: látta őt aznap délután bemenni P. Józsefné otthonába. A nyomozás során minden ellene szólt: a néni szekrényében talált szagminta egyezett az övével, ott volt a szemtanú vallomása, valamint egy levél, melyet Pusoma írt a fogdában, és adott át rabtársának, ebben beismerte a gyilkosságot.
A vallomás, a szemtanú állítása és a bizonyítékok birtokában Pusoma Dénest 1995-ben a Heves Megyei Bíróság több mint hat év börtönre ítélte, mely ellen Pusoma nem fellebbezett. Már közel két éve töltötte börtönbüntetését, amikor a rendőrség elfogta a valódi tettest.
A perújítás során kiderült: a szemtanú vallomása elmeállapotánál fogva nem lehetett mérvadó, és az is kétséges, hogy a levelet valóban Pusoma írta, a rabtárs ugyanis egyezségre törekedett a rendőrséggel. Pusoma Dénest felmentették, de nem kapott kártalanítást. Szabadulása után nem sokkal öngyilkos lett. Családjának későbbi kártérítési kérelmét a Legfelsőbb Bíróság elutasította, mondván, Pusoma maga is tehetett arról, hogy ráterelődött a gyanú.
Pilótajáték 24 ezer sértettel
Az illegálisnak számító pilótajáték, más néven piramisjáték - melyet általában MLM vállalkozásnak tüntetnek fel - olyan hálózat, melybe tagokat kell toborozni, és a tagok által fizetett belépési díj képezi a hasznot a rendszerben magasabb szinteken lévők számára. Kézzelfogható termék általában nincs, annál inkább ígéretek, hogy a belépéssel a tag előtt is megnyílik a lehetőség hatalmas vagyonra szert tenni.
A leghíresebb hazai pilótajátékban valóban voltak nyertesek: Tribuszer Zoltánné és Kis Gecse Béla, akik az illegális tevékenységgel több milliárd forintra tettek szert, és egyben 24 ezer embert károsítottak meg. Tribuszerné több mint száz üzletkötőjével 1993-ban kezdte szervezni a pilótajátékot. T és KG Kft.-jük keretében közel 24 ezer szerződést kötöttek, és 2,6 milliárd forintot gyűjtöttek össze. Addig nem is volt gond, amíg 1994 februárjában az Állami Bankfelügyelet feljelentést nem tett a cég ellen, akik persze tagadták a vádakat. Ennek ellenére őrizetbe vették a T és KG Kft. két tulajdonosát, Kis Gecse Bélát azonban hamarosan szabadon engedték. 1995 elején Tribuszerné is szabadlábra került, azzal az indokkal, hogy beteg, és egyébként sem áll fenn a szökés veszélye.
A bírósági tárgyalások folytatódtak, 1997 nyarán pedig a Legfelsőbb Bíróság helyben hagyta azt az elsőfokú ítéletet, miszerint Tribuszernének börtönbe kell vonulnia. Csakhogy ő eltűnt, miközben pedig bujkált, ügyvédje azon igyekezett, hogy csökkentse a kárösszeg mértékét, ezzel pedig enyhítse a büntetést, a kérelmet azonban elutasították.
Vásárolj Femina Klub bérletet!
Vásárolj bérletet, és vegyél részt a 2025-ös év különleges előadásain, ahol izgalmas témákról hallhatsz elismert szakértőktől és közéleti személyiségektől.
- Knapek Éva, aki a társfüggőségről és a mérgező kapcsolatokból való szabadulásról beszél. 2025.01.07.
- Kajdi Csaba, aki humorral és őszinteséggel osztja meg tapasztalatait nőkről és élettapasztalatairól "Anyámtól a modellekig" témában. 2025.02.19.
- Steigervald Krisztián, aki a generációk közötti kommunikáció kihívásait tárgyalja "Boomerek és Zoomerek" című előadásában. 2025.04.09.
További részletek: feminaklub.hu/
Helyszín: MOM Kulturális Központ
Promóció
Tribuszernét legközelebb egy videofelvételen látták, melyet a nő a komlói tévének juttatott el: ezen ártatlanságát próbálta bizonygatni. Tribuszernét végül 1999-ben elfogta a rendőrség. A befektetők 700 millió forintot visszakaptak, 1,2 milliárddal viszont nem tudott senki elszámolni. Tribuszerné 2005-ben szabadult a börtönből, jelenleg Komlón él.
Ebben a cikkben nem tartjuk etikusnak reklámok elhelyezését. Részletes tájékoztatást az Indamedia Csoport márkabiztonsági nyilatkozatában talál.
OLVASD EL EZT IS!
- történelem
- pénz
Így kell pénzt hamisítani!
- történelem
- törvény
A hágai bíróság legkülönösebb ügyei
- történelem
- pénz