Melyik évben volt a legrosszabb a földön élni? A csapások senkit sem kíméltek
Kutatók megtalálták a dátumot, amikor is könyörtelen csapások sorozata sújtotta a Föld lakóit.
Globális felmelegedés, túlnépesedés, éhezés. Csak néhány a napjaink emberiségét fenyegető problémák közül. A helyzet nem túl rózsás, ugyanakkor a valaha történt legsúlyosabb katasztrófáktól egyelőre messze vagyunk.
A Harvard Egyetem tudósainak és történészeinek becslése alapján a legborzalmasabb időszak dátumát időszámításunk előtt 536-ra tehetjük, ilyentájt ugyanis egymást érték a szörnyűségek, melyek ráadásul hosszú-hosszú évekig tartottak.
A Föld legrosszabb éve
Minden egy vulkánkitöréssel és az ennek következtében felszabaduló hamufelhővel kezdődött, ami olyannyira beborította az északi féltekét, hogy még a napfényt sem engedte át. Aztán ott volt a középhőmérséklet, mely a kutatók szerint nyáron 1,5-2,5 °C-kal csökkent, vagyis két évezred óta az akkori volt a leghidegebb évtized.
Egyik problémából következett a másik, hiszen az időjárási körülmények ellehetetlenítették a növénytermesztést, így nem volt elég élelem, idővel pedig nemcsak az éhínség okozott gondot: 542-ben megjelent a bubópestis, a kontinens első meghatározó pestisjárványa.
A csapások harminc évre meghatározták Európa történelmét
Michael McCormick, a Harvard Egyetem professzora úgy véli, 536 nemcsak egy borzasztó időszak kezdetét jelentette, hanem ez volt a legrosszabb év a Föld történetében. A tanulmány rávilágít továbbá a gazdasági hátrányokra is, melyekért egyértelműen a vulkánkitörés és a pestisjárvány felel, mely a következő harminc évre meghatározta Európa történelmét.
A változókorról tabuk nélkül - Hogyan küzdj meg az életközepi válsággal nőként?
Iványi Orsolya, a menopauzaedukáció egyik legnagyobb hazai szószólója, tabuk nélkül beszél a változókor testi-lelki kihívásairól, és arról, hogyan élhetjük meg ezt az időszakot, mint új kezdetet. A Femina Klub novemberi előadásán hasznos tanácsokat kaphatsz az életközepi krízisek kezelésére, és megtudhatod, hogyan értelmezhetjük újra önmagunkat, karrierünket és kapcsolatrendszerünket.
További részletek: feminaklub.hu/
Jegyek kizárólag online érhetőek el, korlátozott számban.
Időpont: 2024. november 27. 18 óra
Helyszín: MOM Kulturális Központ
Promóció
A kitörés időpontját és helyét egy svájci gleccser vizsgálatával sikerült megállapítani, melynek során az is kiderült, hogy a kitört vulkán izlandi volt, és nem kaliforniai, ahogy korábban hitték. A jelenlegi megfigyeléseket ráadásul egy 1990-es kimutatás is alátámasztja, mely szerint az 540-es évek nyarai jelentősen hidegebbek voltak a később mért adatokhoz képest. Ezt egyébként fák évgyűrűiből vett mintákból állapították meg.
A sziget, ahol fél évig nem kel fel a nap
A fagyos, norvég szigeten fekvése miatt fél évig sötét van, amit fél év világosság követ, mégis zajlik az élet, ugyanúgy, mint más északi területeken. Ám, ahogy meghalni, úgy születni sem lehet a különös helyen.
A sziget, ahol fél évig nem kel fel a nap: éjjeli sötétségben élnek a lakók
Nézegess képeket!
ElolvasomKépek: Getty Images Hungary.
OLVASD EL EZT IS!
- globális felmelegedés
- képek
Félelmetes jelenségre bukkantak a kutatók Grönlandon: nem sok jót jelez előre
- svájc
- globális felmelegedés