7 fontos információ, amit jellemzően az apró betűs részekbe rejtenek
Nulla forintos bekötési díj, telefon mindössze egy forintért? Csábító, de mit tartalmaz az apró betűs rész?
Kevesen vannak, akik telefonvásárlásnál, internet-előfizetésnél vagy bármilyen más szolgáltatás igénybevételénél a szerződés vagy megállapodás aláírása előtt az apró betűs részeket is nyugodtan, részletesen átolvasnák. Ám ők azok, akik nem lepődnek meg, amikor az ingyenesnek hirdetett bekötésért mégis ki kell fizetniük néhány ezer forintot, és akkor sem, amikor végül az egyforintos telefonkészülékért havonta mégis fizetniük kell.
A szolgáltatók általában nem hazudnak - ha igen, súlyos büntetésre számíthatnak -, csupán csábítóan fogalmaznak, és a kedvezőnek tűnő lehetőség árnyoldalait inkább az apró betűs részekbe rejtik a reklámokban és gyakran a szerződésekben is. Többek között a következőket is.
A csábító hitelajánlatok buktatói
A bankokat és a pénzintézeteket kifejezetten szigorúan ellenőrzi mind a Gazdasági Versenyhivatal, mind pedig a Pénzügyi Szervezetek Állami Felügyelete. A hitelpiacon egyébként is nehéz laikusként eligazodni, így aztán az ügyesen megfogalmazott ajánlatok ezen a téren kifejezetten alkalmasak lehetnek a megtévesztésre - amennyiben nem olvasod el az ajánlatokhoz tartozó apró betűs részeket is.
Az alacsony önerővel, kezes és fedezet nélkül kapható, alacsony kamattal rendelkező hitelajánlatoknál például rendszerint ezek a részek tartalmazzák azokat az információkat, melyekből kiderül: a csábító, kedvezményes ajánlat csak meghatározott időtartam alatt igényelt és a bank által ez idő alatt sikeresen el is bírált hitelkérelmek esetén érvényes, kizárólag a bank által meghatározott pénznemben felvett hitelre.
Feltétel továbbá, hogy az ügyfél pontosan megfeleljen azoknak a követelményeknek, melyeket a bank többek között a jövedelemmel, a munkaviszonnyal és az anyagi helyzettel kapcsolatban támasztott. Itt derül ki az is, hogy az alacsony kamatnak mi az ára: mekkora a kezelési költség, a hitelfelvétel díja, a folyósítás díja, és milyen árat kérnek, ha az ember előbb fizetné vissza a hitelét.
Kedvezményes telefon, ingyenes beszélgetések ajándékba
Mióta a mobiltelefonok hazánkat is meghódították, a mobilszolgáltatók ádáz harcot vívnak egymással - hol az ügyfelek javára, hol azok kárára. Kiváló eszköz az ügyfelek csábítására például az a lehetőség, amikor egy forintért vagy tíz forintért vásárolhatnak egyébként tízezrekbe kerülő telefont, illetve az, amikor olyan csomagokat ajánlanak számukra, melyek több száz percnyi ingyenes beszélgetést biztosítanak az előfizetőknek.
Azt viszont általában már csak a reklámok, illetve a szerződések apró betűs részei tartalmazzák, hogy az olcsó készülékeknek vagy az ingyenes beszélgetéseknek mi a tényleges áruk. Az eredeti ár töredékéért vásárolt telefonért cserébe például több éves hűségnyilatkozatot kérnek, tehát a szolgáltatónál kell maradnod addig, amíg le nem jár a szerződés.
Ezt ma már az ajánlatokban jól látható helyen feltüntetik, azt azonban még mindig jellemzően az apró betűs részek tartalmazzák, hogy nem csupán szolgáltatót, de tarifacsomagot sem válthatsz ez idő alatt - legalábbis ráfizetés nélkül. A tarifacsomagok kedvezményeit is az apró betűs részek részletezik: itt derül ki, hogy a hétvégi kedvezményes beszélgetést percre pontosan mettől meddig veheted igénybe, hálózaton belül vagy azon kívül is küldhetsz-e ingyen sms-eket, továbbá az ingyenes beszélgetések pontosan mely csomagokra vonatkoznak, és mely időtartam alatt szerződött ügyfeleknek szól a kedvezmény.
Internet-előfizetés nulla forintért, korlátlan adatforgalom
Az internet mára beszippantotta szinte az egész világot, alig akad olyan család, ahol ne lenne legalább egy számítógép valamilyen internet-előfizetéssel. A világháló használata kezdetben drága volt, ma azonban szinte fillérekért elérhető. Ahogy a mobilok terén, itt is nagy a harc a szolgáltatók között, akik jobbnál jobb ajánlatokkal rukkolnak elő szinte havonta. Van, aki korlátlan adatforgalmat ígér, más hatalmas letöltési sebességet, megint más nem számol fel külön díjat az előfizetésért.
Csakhogy az internet-szolgáltatók is ismerik az apró betűs részek nyújtotta szabadságot, és ki is használják. A hatalmas letöltési sebesség esetén például csak az apró betűs részben közlik, hogy az csak az elérhető maximális sebesség, az általuk valóban garantált annak azért töredéke - reklamációnak tehát emiatt nem sok helye van, ha mégsem olyan gyors az internet, mint várta az ügyfél. Hasonló a helyzet az ingyenes belépési díjjal, tehát azzal a kedvezményes lehetőséggel, hogy nem kell külön fizetned a szolgáltatás igényléséért: ez azonban csak a belépési díjra vonatkozik.
A változókorról tabuk nélkül - Hogyan küzdj meg az életközepi válsággal nőként?
Iványi Orsolya, a menopauzaedukáció egyik legnagyobb hazai szószólója, tabuk nélkül beszél a változókor testi-lelki kihívásairól, és arról, hogyan élhetjük meg ezt az időszakot, mint új kezdetet. A Femina Klub novemberi előadásán hasznos tanácsokat kaphatsz az életközepi krízisek kezelésére, és megtudhatod, hogyan értelmezhetjük újra önmagunkat, karrierünket és kapcsolatrendszerünket.
További részletek: feminaklub.hu/
Jegyek kizárólag online érhetőek el, korlátozott számban.
Időpont: 2024. november 27. 18 óra
Helyszín: MOM Kulturális Központ
Promóció
A bekötési díjról nem szólnak külön, ami esetenként több tízezer forint. Ráadásul ezt a reklámok apró betűs része nem tartalmazza külön, csupán a szerződésből vagy az ügyfélszolgálattól értesülhetsz róla - rosszabb esetben a vaskos sárga csekkről, ami néhány héten belül érkezik. Nem árt hát körültekintően szemlélni a csábító ajánlatokat, és az apró betűs részeket is elolvasni, mielőtt olyan költségeket vállalsz magadra, melyeket nem is sejtettél volna.
OLVASD EL EZT IS!
- internet
- törvény
Jogtalan költségek, melyeket ne fizess ki!
- internet
- csalás
Így élnek vissza az adataiddal!
- vásárlás
- szerződés