- 5 évesen megcsonkítottak, ott...
Nincs annál húsba vágóbb, mint amikor az áldozatok maguk számolnak be életük legszörnyűbb eseményeiről.
Amikor az ember rövid cikkeket olvas, vagy rövid hírt hall arról, hogy hány nőt csonkítanak meg évente világszerte, vagy, hogy valakit hogyan tartott fogva párja vagy egyik családtagja, néhány percre megborzong, de éli tovább az életét.
Az áldozatok sorsát azonban örökre megpecsételik az ilyen események. Csak kevesen képesek arra, hogy kiálljanak a nagyközönség elé, és beszéljenek a történtekről abban a reményben, hogy felhívják a figyelmet az adott problémára. A következő személyekben volt erő arra, hogy felálljanak, és könyv formájában próbálják meg felnyitni a világ szemét.
Ötévesen csonkítottak meg
Bár gyönyörű, és nők milliói irigylik tökéletes alakját, Waris Dirie szomáliai modell nevét elsősorban nem a női magazinok címlapjai miatt ismeri a világ. Az 1965-ös születésű modell egyike azoknak a nőknek, akiket a hagyományokhoz való ragaszkodás miatt már kisgyermekként megcsonkítottak.
Waris 11 testvérével együtt Szomáliában, kelet-afrikai sivatagi nomádok tradicionális családjába született. Kora gyermekkorát visszaemlékezése szerint gondtalanul töltötte, mígnem egy napon neki is az öregasszony elé kellett járulnia, hogy végrehajtsa rajta a legtöbb szomáliai kislányra váró ősi szokást: a körülmetélést. Waris még csak ötéves volt, amikor ezt a kínt elszenvedte. 12 évesen, amikor apja öt tevéért cserébe megpróbálta hozzáadni egy 60 éves idegenhez, megszökött.
Londonban a szomáliai nagykövet cselédjeként dolgozott, majd a McDonald's-nál vállalt takarítást. Akkortájt fedezte fel egy divatfotós, és karrierje azóta szakadatlanul ível felfelé, de nem felejtette el, honnan jött: ma az ENSZ jószolgálati nagyköveteként küzd az afrikai nők jogaiért, életéről pedig nem mindennapi könyvet írt A sivatag virága címmel.
Ára: 2490 forint.
Tízévesen, elváltan
Nudzsúd még csak kislány volt, amikor már eldőlt a sorsa: férjhez adják, akár kész a feladatra, akár nem, akár szeretné, akár tiltakozik ellene. Bár sikerült kiházasítani, a jemeni kislány igenis tiltakozott, ráadásul nem is akárhogyan. Kezébe vette sorsa irányítását, aztán pedig könyvet is írt róla: arról, hogyan volt bátorsága szembeszállni hazája hagyományaival és ősi törvényeivel, azt követelve, hogy elválhasson a férjétől. Arról, hogy mindez hogyan sikerült neki, elsőként egy olyan országban, ahol a lányok több mint felét 18 éves koruk előtt adják férjhez.
Nudzsúd története hatalmas visszhangot váltott ki a nemzetközi sajtóban, harca az egész világot megindította. Az áldozat szerepét a drámai hősnőére cserélve meséli el megrázó történetét Nudzsúd vagyok, 10 éves, elvált asszony című könyvében, hogy véget vessen a kényszerű hallgatásnak, hogy bátorságot adjon a vele egykorú kislányoknak, és megmentse őket mindattól a szenvedéstől, melyen ő keresztülment.
Ára: 2990 forint.
Nyolc évig a pokolban
1998. március 2-án az iskolába vezető úton a tízéves Natascha Kampusch-t az akkor 35 éves, állástalan híradástechnikus, Wolfgang Priklopil egy fehér furgonba tuszkolta. Órákkal később az elrabolt kislány lepedőbe csavarva egy sötét pincében találta magát. Nyolc év múlva szabadult ki, a gyerekkora fogságban telt el.
A változókorról tabuk nélkül - Hogyan küzdj meg az életközepi válsággal nőként?
Iványi Orsolya, a menopauzaedukáció egyik legnagyobb hazai szószólója, tabuk nélkül beszél a változókor testi-lelki kihívásairól, és arról, hogyan élhetjük meg ezt az időszakot, mint új kezdetet. A Femina Klub novemberi előadásán hasznos tanácsokat kaphatsz az életközepi krízisek kezelésére, és megtudhatod, hogyan értelmezhetjük újra önmagunkat, karrierünket és kapcsolatrendszerünket.
További részletek: feminaklub.hu/
Jegyek kizárólag online érhetőek el, korlátozott számban.
Időpont: 2024. november 27. 18 óra
Helyszín: MOM Kulturális Központ
Promóció
Natascha szabadulását és az azt követő hónapjait az egész világ lélegzetvisszafojtva figyelte. Kevesen gondolták volna, hogy a kislány képes talpra állni, azt pedig talán még kevesebben, hogy szembe is tud nézni a múlttal - és könyvet ír életének legborzasztóbb időszakáról. A 3096 nap című könyvben Natascha részletesen meséli el hihetetlen történetét: nehéz gyermekkorát, hogy mi történt pontosan elrablásának napján, hosszan tartó rabságát az öt négyzetméteres pincében, valamint a mentális és fizikai megaláztatásokat, melyeket elrablója, Wolfgang Priklopil okozott neki.
A 3096 nap valójában az emberi lélek diadalának története. Natascha a majdnem elviselhetetlen kilátástalanság helyzetében is lassan megtanulta, hogyan manipulálja fogva tartóját. Azt is elmeséli, hogy az esélytelenséggel szembeszállva hogyan próbált kiszabadulni a fogságból.
Fotók: mazbani.at, blogues.cyberpresse.ca, spiegel.de.
OLVASD EL EZT IS!
- kultúra
- könyv
5 megrázó, igaz történeten alapuló könyv
- nők
- jogok
- Az életem klitorisz nélkül
- külföld
- terhesség