Hogy segít pénzügyekben az 50-30-20 szabály? Így sokkal több pénz marad a hó végére
Sok pénzt megspórolhatsz az egyszerű módszerrel.
A pénzügyi tudatosság sokat számít a kiadások lefaragásában és a megtakarításban, függetlenül attól, hogy mi a spórolás célja. Akár egy tanfolyam elkezdésére vagy egy hosszabb utazásra gyűjtesz, akár egy hitel önerejét szeretnéd előteremteni, érdemes lehet áttekinteni a havi költségvetésedet.
A beszédes 50-30-20 szabály rengeteget számíthat a költségek optimalizálásában, így remek stratégia a megtakarításhoz is, hosszú távon jelentős összeget tehetsz félre, ha minden hónapban ezzel a módszerrel tervezed meg a kiadásokat.
50-30-20 szabály a spóroláshoz
Az 50-30-20 szabály egy pofonegyszerű költségvetés-tervezési technika, amelyet Elizabeth Warren és Amelia Warren Tyagi részletezett All Your Worth: The Ultimate Lifetime Money Plan című könyvében. A módszer három fő kategóriába sorolja a kiadásokat. A szabály értelmében a bevétel 50 százaléka a fontos szükségletek fedezésére fordítandó, 30 százalék az egyéb igényekre, míg 20 százalék marad a megtakarításra.
A szükségletekre fordítandó 50 százalék általában olyan alapvető jóléti kiadásokat foglal magában, mint a lakhatás, a rezsi, az étkezés, a közlekedés, az egészségügy vagy a gyerekneveléssel együtt járó költségek, amelyek nem, vagy nehezen pótolhatók másképpen. Ezek az igények természetesen eltérhetnek egyénileg, hiszen közlekedési formákon és a gyerekek számán is sok múlik.
Ha már ebben a kategóriában is szűkösek a lehetőségek, a szabályt taglaló szerzők szerint érdemes megfontolni néhány kérdést, például költözhet-e az ember olcsóbb helyre, találhat-e lakótársat, vásárolhat-e olcsóbb üzletben, vagy például tud-e spórolni az üzemanyagon.
A változókorról tabuk nélkül - Hogyan küzdj meg az életközepi válsággal nőként?
Iványi Orsolya, a menopauzaedukáció egyik legnagyobb hazai szószólója, tabuk nélkül beszél a változókor testi-lelki kihívásairól, és arról, hogyan élhetjük meg ezt az időszakot, mint új kezdetet. A Femina Klub novemberi előadásán hasznos tanácsokat kaphatsz az életközepi krízisek kezelésére, és megtudhatod, hogyan értelmezhetjük újra önmagunkat, karrierünket és kapcsolatrendszerünket.
További részletek: feminaklub.hu/
Használd az „IVANYI” kuponkódot, és 20% kedvezménnyel vásárolhatod meg a jegyed!
Jegyek kizárólag online érhetőek el, korlátozott számban.
Időpont: 2024. november 27. 18 óra
Helyszín: MOM Kulturális Központ
Promóció
Az egyéb igényekre, személyes vágyakra vonatkozó 30 százalékba az úgynevezett nem nélkülözhetetlen elemek szerepelnek, akár a szórakozás, a tévé-előfizetés, streamingszolgáltatások, edzőtermi bérlet, a hobbik, de egy éttermi étkezés, egy utazás, egy új telefon vagy egy szép ruha is. Ez a kategória személyre szabható a saját preferenciák szerint, és a fenti tételeknél jóval könnyebb spórolni rajta. A nem prémiummárkás eszközök, ruhaneműk, de a használt áruk vásárlása is sokat számíthat a kiadások meghúzásában. Itt mutattunk néhány trükköt a használtruha-vásárláshoz.
A maradék 20 százalék így a megtakarításokra - vagy az adósságok törlesztésére - fordítható, amelyet már a hónap elején érdemes félretenni. Ide tartozhat akár egy nyugdíjalap vagy lakáscél, de egy autóra, nagyobb kiadással járó utazásra vagy tanfolyamra is könnyebb spórolni így.
Az 50-30-20 szabály egyszerűsége abban rejlik, hogy csupán három kategóriára bontja a kiadásokat, így jóval követhetőbb, mint a bonyolult költségvetési tervek, továbbá világos kereteket és útmutatót ad a pénzköltéshez.
Ha havi 400 ezer forintos bevétellel számol valaki, a szabály szerint 200 ezer fordítandó az alapvető szükségletekre, 120 ezer az egyéb, nem szükséges kiadásokra, és 80 ezer forint marad a megtakarításra.
Legalább ennyi pénzre van szükséged, ha ingatlant vennél: brutálisan megnőtt az összeg két év alatt
Mennyibe kerül egy ingatlan? Egy friss elemzés elkeserítő eredményt hozott.
Elolvasom(Képek: Getty Images Hungary.)