25 évvel Csernobil után

Tények és tévhitek az atomkatasztrófákról

25 évvel ezelőtt történt a csernobili atomkatasztrófa. A történelem ismétli önmagát? Tudd meg.

FeminaShop

Látogass el a
Femina Shopba!

Megnézem
Sóbors
Ez is érdekelhet
Retikül
Top olvasott cikkek

1986. április 26-án, azaz pontosan 25 évvel ezelőtt történt az egész világot rettegésben tartó csernobili atomkatasztrófa. A sors fintora, hogy néhány héttel ezelőtt a súlyossági szintet tekintve hasonló atomkatasztrófa történt Japánban. Tények és tévhitek az ukrán és a japán katasztrófáról.

25 évvel ezelőtt egy szombati napon, hajnali egykor a csernobili atomerőmű 4-es reaktora gőzrobbanás következtében kigyulladt, és robbanások sorozata után bekövetkezett a nukleáris olvadás.

Ez az eset volt az atomenergia történetében az egyik legsúlyosabb katasztrófa. A védőépületek hiánya miatt radioaktív hulladék hullott a Szovjetunió nyugati részére, valamint Európa más részeire és az Egyesült Államok keleti részére. A mai Ukrajna, Fehéroroszország és Oroszország területén hatalmas területek szennyeződtek, körülbelül 200 ezer embert kellett kitelepíteni.

Az atomkatasztrófa következtében a hivatalos adatok szerint közvetlenül 56 ember vesztette életét. A pontos számot igen nehéz megbecsülni, hiszen többen később, valamilyen szövődmény, például rák következtében haltak meg.

A katasztrófa után tartotta magát az elmélet, hogy a gyermekek a sugárzás miatt valamilyen rendellenességgel születnek majd, emiatt több tízezer abortuszra került sor. Később kiderült, hogy ez nem volt így, ugyanannyi születési rendellenességgel született gyermek jött a világra, mint a katasztrófa előtt.

Kíváncsi vagy, hogy néz ki most Csernobil? Katt a képekért.

Fukusima az új Csernobil - csak nem úgy

Csernobil után 25 évvel hasonló katasztrófa történt Fukusimában. A Tokiótól 250 kilométernyire lévő városban a földrengés és a cunami következményeként megsérült az ottani atomerőmű.

Az esetről először azt mondták, nem ez az újabb Csernobil, aztán kiderült, hogy mégis: áprilisban a katasztrófa minősítését a nukleáris eseményeket rangsoroló skálán az eddigi ötös fokozatúról a legmagasabb, hetes fokozatúra emelték. Így a baleset egy szintre került a csernobili katasztrófával.

Félelemre azonban a szakemberek szerint nincs ok. A legfontosabb különbség a két katasztrófa között, hogy Csernobilban az üzemanyag 4%-a is kijutott a környezetbe, ami rendkívül magas érték, és hosszú távon okoz károsodást. A jelenlegi japán adatok alapján Fukusimában viszont nem jutott számottevő mennyiségű üzemanyag a környezetbe, valamint a jód- és a céziumkibocsátás is csak 7%-a a csernobilinek.

Érzelmek logikája - Hogyan vannak jelen az érzelmek a logikus gondolkodásban?

A Femina Klub novemberi vendége Dr. Mérő László matematikus, pszichológus lesz, akivel Szily Nóra, az estek háziasszonya az érzelmek és az elme bonyolult viszonyáról beszélget. Körbejárjuk, mit jelent valójában az érzelmi intelligencia, megismerjük az érzelmek szerkezetét, és hogyan alkalmazhatjuk a felismeréseinket mindennapi problémáink megoldásában is.

Pontos részletek az estről itt olvashatók: femina.hu/feminaklub

Jegyek kizárólag online érhetőek el, korlátozott számban.

Időpont: 2023. november 6. 18 óra

Helyszín: Thália Színház

Promóció

További különbség a két katasztrófa között, hogy Japánban a baleset miatt nem voltak olyan esetek, amelyek közvetlenül veszélyesek lettek volna az emberi egészségre.

Ezt is szeretjük