2010 legmeghatóbb eseményei

Az egész világ megkönnyezte őket

A híradók többségében a rossz hírekről számolnak be, de akadnak megható történetek is.

A híradókban szereplő megrázó események nagy részére csak az figyel fel igazán, akit valamilyen szempontból közelebbről is érint a téma. Vannak azonban olyan történetek, melyek az egész világ szívét megdobbantják, és amelyeket milliók követnek figyelemmel.

2010 eseménydúsan telt, ráadásul nem egy olyan eset is történt, melyet a világ televíziói élőben közvetítettek, és melyeket az egész világ lélegzetvisszafojtva figyelt. Ezúttal a legmeghatóbbakra emlékezünk vissza.

Hónapokig a mélyben

A chilei Atacama-sivatagban található Coiapo településhez közel eső San José rézbányában nagyban dolgoztak a munkások, amikor az 2010. augusztus 5-én beomlott. 33 bányász rekedt a mélyben, a világtól teljesen elzárva. Bár a bányaomlás híre körbejárta a világsajtót, a figyelem középpontjába akkor kerültek a vájárok, amikor kiderült: képesek kitartani, kommunikálni a külvilággal, és van némi halvány remény a kiszabadulásukra.

A bányászok sorsa hamarosan vezető hírré vált: címlapon számoltak be a lapok többek között arról is, mennyit ehetnek, hogy ne haljanak éhen, de ne is hízzanak meg annyira, ami már akadályozná a kijutásukat. Hetekig nem lehetett pontosan tudni, hogy hogyan és mikor tudják majd őket a felszínre hozni - és, hogy egyáltalán sikeres lesz-e a San Lorenzo névre keresztelt mentőakció.

Utóbbira végül 2010. október 12-én került: ekkor kezdődött a 33 chilei bányász felszínre hozása egy speciális kapszula segítségével, egyenként. A mentést percről perce közvetítette a sajtó, és az egész világ megkönnyezte a bányászok szabadulását, akik közül az utolsó ember is egészségesen, sértetlenül került ki a mélyből.

Húsz évig házi őrizetben

Mianmarban - vagyis a korábbi Burmában - évtizedek óta folyik a harc a diktatórikus katonai kormány és az értelmiségiekből álló ellenzék között. A rettegés mindennapos itt: már azért is börtön jár, ha valaki videokamerával készít felvételt engedély nélkül. A megfélemlítés azonban nem mindenki ellen hatásos, nem volt az többek között az immáron 65 éves burmai politikusnő, Ang Szán Szu Csí ellen sem, aki az 1980-as évek óta harcol eltökélten hazája demokráciájáért. A politikuscsaládból származó Ang Szán még az egyetemi évei alatt csatlakozott az ellenzékhez, majd később Nemzeti Liga a Demokráciáért néven alakított pártot - és választotta ezzel a fenyegetésekkel és folytonos letartóztatásokkal teli életet. Amikor azonban 1990-ben megnyerte a választásokat, a katonai kormány erőteljesebben lépett fel ellene: miután nem volt hajlandó lemondani győzelméről, letartóztatták, és házi őrizetre ítélték.

A politikusnő életének elmúlt 20 évét házi őrizetben vagy börtönben töltötte - még a Béke Nobel-díjat sem vehette át, melyet 1991-ben ítéltek oda neki. Az Európai Unió, az ENSZ és az USA is többször követelte a burmai kormánytól Ang Szán szabadon bocsátását.

Ők azonban hajthatatlanok voltak - egészen 2010 novemberéig, a rendkívül antidemokratikusan lezajlott parlamenti választásokat követően. Ang Szán Szu Csí szabadon bocsátását az egész világ figyelemmel követte, a vezető külföldi politikusok, közöttük az amerikai elnök is üdvözölte a döntést. 

A változókorról tabuk nélkül - Hogyan küzdj meg az életközepi válsággal nőként?

Iványi Orsolya, a menopauzaedukáció egyik legnagyobb hazai szószólója, tabuk nélkül beszél a változókor testi-lelki kihívásairól, és arról, hogyan élhetjük meg ezt az időszakot, mint új kezdetet. A Femina Klub novemberi előadásán hasznos tanácsokat kaphatsz az életközepi krízisek kezelésére, és megtudhatod, hogyan értelmezhetjük újra önmagunkat, karrierünket és kapcsolatrendszerünket.

További részletek: feminaklub.hu/

Használd az „IVANYI” kuponkódot, és 20% kedvezménnyel vásárolhatod meg a jegyed!

Jegyek kizárólag online érhetőek el, korlátozott számban.

Időpont: 2024. november 27. 18 óra

Helyszín: MOM Kulturális Központ

Promóció

Vörösben a címlapokon

2010. október 4-én hétfőn szakadt át a Magyar Alumínium Termelő és Kereskedelmi Zrt. tulajdonában lévő Ajkai Timföldgyár azon tározója, mely Kolontár és Ajka között terül el, és melyben mintegy 4 200 000 köbméternyi vörösiszapot tárolnak. A kazetta gátjának megrepedése, majd átszakadása következtében pillanatok alatt 600-700 ezer köbméternyi erősen lúgos, maró hatású iszap öntötte el a közeli településeket: Kolontár, Devecser, valamint Somlóvásárhely mélyebben fekvő részeit, mintegy 40 négyzetkilométeres területen.

A timföldgyártás melléktermékeként keletkező lúgos vörösiszap áradatában tíz ember vesztette életét, és több mint 150-en szenvedtek égési sérüléseket. A környezeti katasztrófa, melyhez hasonló korábban sehol a világon nem történt, a Torna-patak teljes élővilágát kipusztította, és maradandó károkat okozott a környék élővilágában. A katasztrófáról napokig címlapon számolt be a világsajtó, a vörösiszap pusztításáról készült képek bejárták a Földet. Aki nem volt közvetlenül érintett, azt is megrázta az eset híre: példátlan összefogás jött létre az országban a katasztrófa áldozatainak segítésére.

Ebben a cikkben nem tartjuk etikusnak reklámok elhelyezését. Részletes tájékoztatást az Indamedia Csoport márkabiztonsági nyilatkozatában talál.

Indamedia Csoport
Ezt is szeretjük