Citromlé a szembe, hogy szép fehér legyen: elrettentő szépségtrendek a közösségi médiából

A toxikus szépségideál elérhetetlensége sokszor olyan erős frusztrációhoz vezet, hogy még a legőrültebben hangzó, gyors eredménnyel kecsegtető szépségápolási tanácsok is komoly követőtáborra találnak.

Elrettentő toxic beauty trendek
Dilemma - Izgalmas témák, különböző nézőpontok a Femina új podcastjében.
Retikül
Ez is érdekelhet
Sóbors
Top olvasott cikkek

Az online tér és a közösségi média nem csupán a kapcsolattartás tere, mára olyannyira átszőtte a mindennapokat, hogy a többség számára az öndefiníció is elképzelhetetlen nélküle, a közvetíteni szándékozott, ideális kép ugyanakkor sok esetben távol áll a realitástól, a hasonlítgatás pedig rengeteg hamis elvárást generál az életminőségre, a társas kapcsolatokra vagy épp a külső megjelenésre nézve.

A kamaszok sérülékeny önbecsülése különösen ki van téve a közösségi média negatív hatásának, az újabb és újabb, átláthatatlan eredetű és sokszor egészen kártékony trendeknek.

A közösségi médiában közvetített, mesterségesen kreált, toxikus szépségideál elérhetetlensége erős frusztrációhoz vezet, amelynek következményeképpen sokkal befolyásolhatóbbá válik az ember, nem csoda, hogy a legőrültebben hangzó szépségápolási tanácsok is komoly követőtáborral rendelkeznek az online térben.

Veszélyes szépségápolási trendek

A gyakran filterekkel, manipulációval tökéletesített kép irreális elvárásokat generál a közösségi médiának leginkább kiszolgáltatott, még kevés kritikai érzékkel rendelkező, ám azt mértéktelenül fogyasztó generációkban, nem meglepő hát, hogy a legveszélyesebb szépségápolási tanácsok a tinédzserek körében terjednek el a leggyorsabban. Ezek azonban a legtöbb esetben tudományosan megalapozatlanok vagy félinformációkon alapulnak, és esetenként erős egészségügyi kockázatokat is rejtenek magukban.

Sokan megrökönyödnek a következő hajmeresztő praktikákon is, ám azt sem nehéz belátni, hogy magabiztos tudás hiányában, egy formálódó önképpel rendelkező kamasznak nehéz megcáfolni a megnyerő vloggerek érveit, különösen, ha napról napra egyre több és több követőjük ad igazat nekik, és számol be az adott tippek hatásosságáról. 

Fogreszelés körömreszelővel

Természetes ugyan, hogy az ember szájában nem feltétlenül a reklámokból ismert katonás rendben sorakoznak a vakítóan fehér fogak, mégis sokakat bevallottan zavar az aszimmetria, a sárgább árnyalat vagy a nagyobb fogközök. A TikTokon hamar fel is ütötte magát néhány káros trend, melyek közül az egyik legborzasztóbb talán a fogak kiigazítása körömreszelővel. A mosoly tökéletességét ígérő fogreszelést rengetegen megpróbálták, és elismerően konstatálták is, hogy a fogsoruk valóban szabályosabb lett.

A fogorvosok azonban felhívják a figyelmet arra, hogy az így okozott zománcsérülések helyrehozhatatlanok, a fogak rövid távon érzékenyebbé válnak, és az élettartamukat is lerövidíti ez, a következmények csak nagyobb fogászati beavatkozásokkal orvosolhatók.

Ragasztó mitesszereltávolításra

A kamaszok körében mindennapos problémát jelentenek a pattanások, mitesszerek, melyek csökkentésére kozmetikumok garmadája elérhető a boltok, drogériák polcain, a helyzet mégis sok esetben olyan kilátástalannak tűnik egy serdülő életében, hogy sokan képesek akár nagyon radikális trükköket is bevetni, ha az garantált és tartós megoldást ígér.

Az eltömődött pórusok megtisztítására azonban egyes közösségimédia-csatornák influenszerei egyenesen a folyékony ragasztót ajánlották, amelyet elérhetősége miatt gyorsan tömegek próbáltak felkenni az arcukra maszkként. Az anyag ugyanakkor rendkívül irritáló a bőrre nézve, így a végeredmény hosszabb távon még rosszabb állapotú bőr lehet. A pattanások problémáját sajnos számos szülő nem veszi elég komolyan, pedig meglétük erősen rontja az önbizalmat, szakszerű kozmetikai segítség híján pedig természetes, hogy a fiatalok a számukra legkönnyebben kivitelezhető módszerekhez folyamodnak elkeseredettségükben.

„Nem éhes vagy, csak szomjas”

A testképzavar okán temérdek fiatal próbál ki különféle drasztikus fogyókúrákat, a mérgező szépségtrendek gyors terjedése pedig még nagyobb löketet ad az önsanyargatáshoz. A darázsderék, a karcsú láb, a vékony, hibátlan hasfal igényét még tovább erősítik a kamaszokban a közösségimédia-felületek tökéletesre alkotott influenszerei, és egy rendkívül veszélyes, már-már szállóigévé vált üzenet: „nem éhes vagy, csak szomjas”.

A féligazságokból eredő, ám a végletekig leegyszerűsített állítás olyannyira elterjedt az online térben, hogy már a tizenéveseket is radikális böjtölésre biztatta az elmúlt években, miközben azt az üzenetet közvetítette: puszta gyengeség szilárd ételt fogyasztani, amikor valójában csak vízre szomjazik a szervezet. A kényszeres kalóriaszámolgatás, az étel elutasítása, elrejtése, az emésztési zavarok és a hirtelen fogyás mind-mind erős intő jel a szülő számára, hogy súlyos étkezési zavar lépett fel a gyermek életében, mely mielőbbi kezelést igényel.

Citrom a világos szemszínért

A sötétbarna szemszín izgalmas, zöldes árnyalatúra változtatását ígéri egy különösen veszélyes és őrült szépségtipp, mely szerint elég néhány csepp citromlevet közvetlenül a szembe cseppenteni, és pillanatok alatt elérhető a vágyott egyedi küllem.

A gyümölcsben található citromsav a hiedelemmel ellentétben nem képes megváltoztatni a szemszínt, ellenben erősen károsítja a szervet, irritáló, égő érzést, vörösséget okoz, sőt, akár tartós károsodáshoz, vaksághoz is vezethet, így különösen veszélyes tanács az, amelyik a TikTok és a YouTube fiatal felhasználói körében is gyorsan elterjedt, mindenféle tudományos háttér nélkül.

A cikk az ajánló után folytatódik

Fedezd fel a Dove Önbizalom Programját

A magabiztosság formálható. Ismerd meg a Dove Önbizalom Programját és mondj nemet a közösségi média káros szépségápolási tanácsaira. Útmutatónk támogatja a szülőket abban, hogy segítsék gyermekeiknek kiszűrni a hírfolyamaikon megjelenő ártalmas tippeket. Hiszünk abban, hogy a magabiztosság elérésével a tinédzserek képesek maximálisan kibontakoztatni képességeiket a mindennapokban.

Promóció

És pontosan ebben rejlik a futótűzszerűen terjedő toxikus szépségtippek veszélye: tudományosan teljesen megalapozatlan vagy félinformációkon alapuló tanácsokat bújtatnak megnyerő köntösbe, az ígéretek pedig akár egyetlen lépésben, rövid idő alatt az irreális eredmények elérésével kecsegtetnek.

A megkérdezéses vizsgálatok tanúsága alapján a fiatalok nagyobb része, mintegy 73 százaléka kifejezetten igényelné az őszinte, tabuk és ítélkezések nélküli, partneri beszélgetést a szülővel az őket érő ezernyi behatásról, kártékony ingertengerről, amelyekkel nap mint nap kénytelenek szembesülni, az érveket ütköztető, tanulságos beszélgetés során pedig együttes erővel megkeresheti szülő és a még kevés kritikai érzékkel rendelkező gyermek a megoldókulcsot a nehezen értelmezhető, haszontalan, sőt, sok esetben egészségügyi kockázatot is jelentő szépségápolási tanácsok kezelésében.

Olvass tovább: mérgező mondatok a gyerek életében

Ha a szülő nem figyel rá, milyen szavak hagyják el a száját, azzal akár életre szóló lelki sérülést, önértékelési gondokat, megfelelési kényszert okozhat a gyerekben.

Azt hiszed, bátorítod, de a gyerek összeroppan tőle: 4 mondat, amit ne mondj neki!

Ha a szülő nem figyel rá, milyen szavak hagyják el a száját, azzal akár életre szóló lelki sérülést, önértékelési gondokat, megfelelési kényszert okozhat a gyerekben.

Elolvasom

(Képek: Getty Images Hungary.)

Ezt is szeretjük