Így mutatja meg a bőr, ha túl sok cukrot eszel - Nem csak a pattanások jelzik
Az egész szervezetre, így a bőrre is negatív hatással van a túlzott cukorbevitel.
A cukorra a legtöbben inkább csak az elhízás és a diabétesz veszélye miatt tekintenek hatalmas ellenségként, pedig ezeken kívül is számos következménye, negatív mellékhatása lehet. És nemcsak a szervezetben okoz tüneteket, hanem a bőrön is jól látható az, ha valaki túl sokat fogyaszt belőle.
Sokan tapasztalták már, hogy egy nagyobb mennyiségű csokiadag elfogyasztása után egy-két nappal pattanások jelennek meg az arcukon. Ez azért van, mert a vércukorszint az egekbe szökken, ami könnyedén gyulladáshoz vezet a testben, ami pedig a bőrön is nyomot hagy. És, bár a piros pöttyök a legismertebb, látható tünetei a megengedettnél jóval magasabb cukorbevitelnek, ezeken kívül is van még néhány olyan jel, mely az arcon mutatkozik meg.
Ráncokat és korai bőröregedést okoz a cukor
A szervezet az anyagcsere során tápanyagokat éget el, a folyamat alatt pedig szabad gyökök jönnek létre. Ezek a molekulák elvesztett elektronpárjukat próbálják pótolni úgy, hogy környező sejteket támadnak meg érte, melyek ennek hatására oxidálódnak. Ez normális mértékben nem káros, azonban a túlzott cukorfogyasztás több kutatás - köztük a Buffalo Egyetem vizsgálata - szerint is jócskán megemeli a szabad gyökök mennyiségét, ami hozzájárul a ráncok kialakulásához és a gyulladt pattanások megjelenéséhez. De ezen kívül is van még egy tulajdonsága a cukornak, mely elősegíti a korai bőröregedést.
A bőr feszességét, simaságát és rugalmasságát többek közt a kollagén és az elasztin garantálja, azonban a cukor szétroncsolja a molekuláikat, és kiszívja a sejtekből a nedvességet. Ez hosszútávon dehidratációhoz vezet, ami még inkább elősegíti a ráncok korai megjelenését, a már meglévők elmélyülését, valamint fakó, szürkés arcszínt eredményez. De a szem alatti karikák, a duzzanat és a sötét foltok szintén jelezhetik, hogy ideje visszavenned az édességmennyiségből.
Pirosság, érzékenység, ekcéma
A túl sok cukor emellett tönkreteszi a normál bélflórát, elpusztítja a jótékony bélbaktériumok egy részét, ami az egész szervezetben tüneteket, gyulladásokat okoz. A bőr pattanásos lesz, érzékenyebbé válik, hamar kipirosodik, sőt, még az ekcéma is könnyebben megjelenik rajta. Aki pedig egyébként is küzd ezzel a problémával, annál még jobban felerősödhet. Mindezeken kívül bőrviszketés jelentkezhet, és gyakori mellékhatás az is, hogy a sebek sokkal nehezebben gyógyulnak.
A változókorról tabuk nélkül - Hogyan küzdj meg az életközepi válsággal nőként?
Iványi Orsolya, a menopauzaedukáció egyik legnagyobb hazai szószólója, tabuk nélkül beszél a változókor testi-lelki kihívásairól, és arról, hogyan élhetjük meg ezt az időszakot, mint új kezdetet. A Femina Klub novemberi előadásán hasznos tanácsokat kaphatsz az életközepi krízisek kezelésére, és megtudhatod, hogyan értelmezhetjük újra önmagunkat, karrierünket és kapcsolatrendszerünket.
További részletek: feminaklub.hu/
Használd az „IVANYI” kuponkódot, és 20% kedvezménnyel vásárolhatod meg a jegyed!
Jegyek kizárólag online érhetőek el, korlátozott számban.
Időpont: 2024. november 27. 18 óra
Helyszín: MOM Kulturális Központ
Promóció
Mennyi a megengedhető cukorbevitel?
A kellemetlen bőrtünetek és a még súlyosabb egészségügyi problémák elkerülése érdekében ajánlott odafigyelni a bevitt cukor mennyiségére. De, hogy pontosan mennyit is szabad fogyasztani belőle? A szakértők szerint a nőknek maximum napi 25 gramm, azaz hat teáskanál, a férfiaknak pedig 37,5 gramm, azaz kilenc teáskanál a maximálisan megengedett adag, ami még normális esetben nem okoz problémát.
A cukorbetegség bőrtünetei
A diabétesznek még erősebb és láthatóbb jelei vannak, mint a túlzott cukorfogyasztásnak, sokan mégsem tudják, hogy ez áll a gondjaik hátterében. A következő bőrtüneteket pedig gyakran cukorbetegség okozza, ezért érdemes orvoshoz fordulni, ha nem akarnak megszűnni.
Így mutatja meg a bőröd, ha cukorbetegség fenyeget - Szinte senki nem veszi észre a jeleket
Nézegess képeket!
ElolvasomOLVASD EL EZT IS!
- alkohol
- cukor