Megállítja a hajhullást, serkenti a hajnövekedést: így használd a ricinusolajat

A ricinusolajat a szépségápolásban is használják értékes hatóanyagai miatt, a hajhullás ellen is beválik.

Ricinusolaj hajra
Dilemma - Izgalmas témák, különböző nézőpontok a Femina új podcastjében.
Retikül
Ez is érdekelhet
Sóbors
Top olvasott cikkek

A ricinusolaj híres hashajtó hatása miatt, éppen ezért patikában is kapható székrekedés ellen. De az értékes magocskák sajtolmánya ennél sokkal többre képes.

A ricinus olaja a bőrre és a hajra nézve is jótékony hatással bír, főleg száraz fejbőr és elvékonyodott, töredezett végű hajszálak esetén jelent hasznos segítséget.

A ricinusolaj hatása

A ricinusolaj linolsav-, sztearinsav- és palmitinsav-tartalmának köszönhetően bizonyítottan redukálja a hajtöredezés mértékét, és növeli a hajszálak ruganyosságát. A száraz, pikkelyes fejbőrnek is jót tesz, gyulladáscsökkentő hatása miatt hatékony lehet akár korpásodás ellen, csökkenti a hámlás mértékét, és hidratálja a fejbőrt. Azok beszámolói alapján, akik legalább havonta egyszer rendszeresen használtak ricinusolajat hajápolásra, kevesebb hajhullást és gyorsabb növekedést tapasztaltak, bár ezzel kapcsolatban még nem végeztek klinikai kutatást. Az Afrikából származó növény kivonatából megannyi hajpakolás készíthető akár otthon is.

Végy két evőkanál kukoricakeményítőt, és mellé négy evőkanál ricinusolajat, hajhossztól függően növelhető a mennyiség. A könnyebb felvitelhez készíts elő egy hajfestő ecsetet. Fontos, hogy frissen mosott, vagy legalábbis még nedves hajra vidd fel az elegyet, amit a továbbiakban részletezünk.
Az ecsetet kicsit nedvesítsd be, majd mártsd bele a kukoricakeményítőbe. Erre csepegtess rá ricinusolajat úgy, hogy az egészet befedje. A kukoricakeményítő magába szívja a felesleges olajat, elkerülhetővé válik, hogy zsíros legyen fejbőr.
Az egész hajra is felviheted a pakolást, de használhatod csak a töredezett hajvégek kezelésére is. Miután a megfelelő helyekre applikáltad a házi szert, egy óráig hagyd hatni, utána langyos vízzel öblítsd ki, a maradékot akár samponnal is lemoshatod.
A ricinusolajat zabpehellyel is párosíthatod, amiből érdemes őrleményt készíteni és ezt összekeverni a sajtolmánnyal. A zab, akárcsak a ricinus, segít bőrszárazság esetén, enyhíti az irritáció és a viszketés mértékét. Az elegyet szintén az előbb részletezett módon vidd fel a hajadra, majd lehetőleg egy órán át hagyd hatni.
Fotó: kazmulka / Getty Images Hungary
Speciális hajpakolást is készíthetsz a felhasználásával. Készíts elő egy tojást, két evőkanál ricinusolajat és egy evőkanál mézet, majd keverd őket össze egy tálban. Hajfestő ecsettel vidd fel hajadra, különös tekintettel a sérült részekre, utána vegyél fel egy zuhanysapkát. Egy óra elteltével már lemoshatod a keveréket.
A görögszéna flavonoidtartalmának köszönhetően szintén serkenti a hajnövekedést, kombinálva a ricinusolajjal tökéletes házi szert készíthetsz, ami fényes ragyogást ad a hajnak. Egy evőkanál görögszénamagot öt evőkanál ricinusolajjal és kókuszolajjal keverj össze, majd egy serpenyőben kezdd el melegíteni, de ne túl sokáig, épp csak addig, míg elszíneződik az olaj. Ezután hűtsd le, majd kend fel a hajadra, és hagyd hatni legalább egy órát.
Az elvékonyodó, élettelen hajszerkezetbe újra életet lehelhetsz ezzel a hajpakolással. Öt evőkanál ricinusolajhoz adj hozzá két evőkanál mandulaolajat, és keverd össze. Alaposan masszírozd bele a hajadba és a fejbőrödbe. Ezután csavard törülközőbe a hajadat, vagy vegyél fel egy zuhanysapkát, és hagyd hatni egy egész éjszakán át. Másnap reggel samponnal mosd le a pakolást.
A ricinusolajat önmagában is használatod. Négy evőkanál ricinusolajat keverj össze alaposan nyolc evőkanál vízzel, masszírozd a fejbőrödbe és a hajadba. A hatás fokozása érdekében vegyél fel zuhanysapkát, és arra húzz fel egy téli sapkát. Várj nagyjából két órán át, majd mosd meg a hajadat samponnal.

(Képek forrása: Getty Images Hungary)

Ehhez a cikkhez ajánljuk

Ezt is szeretjük