Miért válik le rétegekben a körmöd? Betegség és vitaminhiány is állhat a háttérben
Nem szabad figyelmen kívül hagyni, ha a köröm felső rétegének egy része néha leválik, letörik, mert komolyabb problémákra hívhatja fel a figyelmet.

- Ismét összefogtak a Fressnapf vásárlói: közel 12 millió Ft adomány a Kutyák Határok Nélkül Alapítványnak (x)
- Korábbi évadkezdéssel és bővebb műfaji kínálattal nyit a Margitszigeti Szabadtéri Színház (x)
- Színésznőként ismertük meg, most mesekönyvet illusztrál - A karantén alatt Korponay Zsófi ezzel foglalkozik

- Ő Zoltán Erika 23 éves lánya: a gyönyörű Zoé le sem tagadhatná az anyját
- KRESZ-tábla-kvíz: tudod, melyik a várakozni tilos tábla? Teszteld tudásodat!
- Détár Enikő és Rékasi Károly fia már 19 éves: Zsigmondból jóképű pasi lett
- Villámkvíz a magyar földrajzból: általános iskolában tudni kellett a válaszokat
- Általános iskolás tananyag: tudod, mi a szófaja a következő szavaknak? Kvíz!
Sokan küzdenek gyenge, töredező körmökkel, melyek sokszor nemcsak kellemetlenségeket és a lakk gyors lepattogását okozzák, hanem akár fájdalmat is.
A legtöbben általában arra fogják a dolgot, hogy a festék gyengítette el a körmöt, de valójában számos komolyabb ok is állhat a háttérben, ezért érdemes odafigyelni ezekre a változásokra. A rétegekben hámló köröm ugyanis betegségeket, vitaminhiányt is jelezhet.
Ezért válik le rétegekben a köröm
Ha azt veszed észre, hogy a köröm felső rétege folyamatosan beszakad, feljön egy kisebb része, végül pedig letörik, annak több oka is lehet. Ilyen tüneteket produkálhat, ha a normálisnál sokkal gyakrabban mosod a kezeidet, vagy kesztyű nélkül mosogatsz. De az is közrejátszhat a jelenség kialakulásában, ha nem lemosod, hanem néha lekaparod a körömlakkodat. Mindezek mellett más, súlyosabb dolgok is megbújhatnak mögötte.

Sokszor előfordul, hogy a köröm felsőbb rétegeinek leválása vashiányra utal, ezért, ha régóta küzdesz ezzel a problémával, érdemes megnézetned egy vérvétel során, hogy minden rendben van-e. Gyakori ugyanis, hogy a fáradtsággal járó vitaminhiányra csak így derül fény.
Szervi rendellenességekre is utalhat
A test és a belső szervek rendellenességei sem csak jól észrevehető, egyértelmű tünetekben mutatkoznak meg. Gyakran a bőrön és a körmön láthatóak először a jelek, ám ezeket kevesen ismerik fel. Pedig a rétegekben leváló köröm is utalhat rájuk. A vesebetegség is járhat például hasonló következményekkel, de ebben az esetben a jelenséghez legtöbbször a köröm elvékonyodása és barnás elszíneződése is társul.
Tüdőproblémák esetén is előfordulhatnak hasonló gondok. Akkor érdemes erre gyanakodni, ha nemcsak elgyengül és töredezik, hanem egy kicsit sárgásabb is lesz az árnyalata. De ezek a tünetek pajzsmirigy-alulműködésre is figyelmeztethetnek. Ha ugyanis ez a mirigy nem termel elég hormont, az a körömre is kihat. Ebben az esetben állandó fáradtságérzet, gyengeség, hajhullás és különböző bőrelváltozások is jelentkezhetnek.
Mit lehet tenni ellene?
Ha régóta küzdesz ezzel a problémával, akkor mindenképpen érdemes kivizsgáltatni a háttérben húzódó okokat. Emellett otthon is tehetsz azért, hogy erősebbek, szebbek legyenek a körmeid, és megállítsd a töredezést. A kókuszolaj remekül táplálja őket, E-vitaminnal vegyítve pedig még hatásosabb körömerősítő. De a kollagénben gazdag tojás és a tej kombinációja is beválik, ha belemártod az ujjadat a kencébe pár percre, majd alaposan belemasszírozod a keveréket. Sőt, még az olívaolajos dörzsölés is szebbé teszi a körmöket.
Mindemellett érdemes belülről is táplálnod a körmeidet, ehhez a speciális vitaminok mellett a halolajkapszula, a biotin és az E-vitamin is remek választás.
Mit jeleznek a köröm elváltozásai?
A köröm különböző elváltozásai mind-mind mást jelentenek. Csíkos, foltos vagy töredezik? Megtudhatod, melyik jelenség mire figyelmeztet.