Ezeket keresd a címkén: 3 mérhetetlenül káros anyag a körömlakkban, amit kerülj el!
Bizonyos körömlakkok három alapanyagát mérgező trióként emlegetik.

- Így okosítsd fel az irodát! (x)
- A természet ihletet ad (x)
- Idén visszatér az egyik legnépszerűbb hazai gyereknapi program (x)
- „Szeretek vezető lenni, de még jobban szeretem, hogy nőként lehetek az” (x)
- Huawei szupereszköz: az iroda parancsnoki hídja (x)
- Jótékonysági főzés Dobó Ágival (x)
- 5 tipp, hogy a megfelelő laptopot válaszd az utazáshoz (x)

- Mi Portugália fővárosa? 10 kvízkérdés Európa országairól, amit illik tudni
- 10 kérdéses villámkvíz a magyar gasztronómiáról: milyen töltelék van a Gundel-palacsintában?
- Melyik oldalon található a máj? 8 kérdéses kvíz az emberi szervezet felépítéséről
- Az erős szexuális vonzalom 7 legfőbb jele - Már az ismerkedés során észreveheted őket
- Hevesi Tamás és Hevesi Kriszta balatoni nyaralója: a kétemeletes ház kívül-belül mesebeli
A körömlakkok köztudottan tartalmaznak olyan kémiai összetevőket, amik nem tesznek jót az emberi szervezetnek.
Azt azonban már kevesebben tudják, hogy néhány fajtájuk kifejezetten káros, ugyanis kellemetlen azonnali mellékhatásokat és hosszú távú következményeket okozhat.
Veszélyes hármas: toluol, formaldehid és DBP
Az egyik legveszélyesebb összetevő a toluol, ami a körömlakk erős és tartós színéért, valamint az egyenletes eloszlásáért felelős. Ez hosszú távon károsíthatja az idegrendszert és rendellenességet okozhat a reproduktív szervek működésében, rövid távon pedig még belélegezve is fejfájás, gyengeség, szédülés, hányinger, sőt, akár még ájulás is lehet a következménye.
A második káros anyag a lakkokban a formaldehid, ami egy színtelen gáz, és kötőanyagként szolgál bennük. Irritálhatja a szemet, a nyálkahártyát, de okozhat fulladást, asztmás tüneteket és fejfájást is. Ráadásul az Egészségügyi Világszervezet Nemzetközi Rákkutatási Hivatala 2004-ben rákkeltő hatóanyaggá is minősítette.

A harmadik pedig a körömlakk szagát, ragyogását és rugalmasságát biztosító dibutil-ftalát, más néven DBP, ami szintén kifejezetten súlyos mellékhatásokat okozhat: felboríthatja az endokrin rendszer egyensúlyát, és termékenységi problémák alakulhatnak ki miatta, de a légutakra is káros lehet, terhes nőknek pedig kifejezetten fontos kerülni vele az érintkezést, ugyanis a magzatra is veszélyes.
Ezeken kívül azonban több olyan alapanyaga is van, amik veszélyesek a szervezetre, és bőr-, szem- vagy légzőszervi irritációt okozhatnak, mint például a kámfor vagy a butil-acetát. Természetesen ez nem azt jelenti, hogy teljesen el kell tiltanod magadat a körömlakkoktól, de igyekezz mindig átnézni az összetevőit, mielőtt megvennéd az új színt a boltban, és kerüld azokat, amik ezt a három anyagot tartalmazzák. És ha lehet, tarts lakkmentes időszakokat is néha.