Sok bőrproblémára kifejezetten jók, mégis fényérzékenységet okoznak - Ezekre az összetevőkre kell figyelni

Öt olyan népszerű összetevőt mutatunk, amik bár valóban hatékonyak más panaszokra, de akár fényérzékenységet is okozhatnak.

Összetevők, amik napérzékenységet okoznak
Dilemma - Izgalmas témák, különböző nézőpontok a Femina új podcastjében.
Retikül
Ez is érdekelhet
Sóbors
Top olvasott cikkek

Ahogy egyre idősebb lesz egy nő, úgy az arcápolási rutinja is nagyban megváltozik. A korábban csak egyszerűbb hidratálókrémeket felváltják a minőségi, valóban hasznos tápanyagokat tartalmazó készítmények, amik puhává, ragyogóvá teszik a bőrt, ráadásul egyes összetevők még a ráncok ellen is felveszik a harcot.

Van viszont néhány olyan összetevő, ami az érzékeny bőrűek számára nem a legideálisabb. Ezek sok esetben nemcsak bőrpírt vagy irritációt okozhatnak, hanem fényérzékenységet is kiválthatnak, ami főleg a tavaszi és nyári időszakban nagyon kellemetlen. Most hat olyan hatóanyagot mutatunk be, amik általában remekül működnek, az érzékenyebb bőrűeknek viszont érdemes őket kerülni.

Napérzékenységet okozó összetevők

AHA és BHA

Az AHA- és BHA-tartalmú készítmények főleg problémás bőr esetén, kémiai hámlasztásra alkalmas összetevők, amik a foltos, pattanásos, mitesszeres arcon fejtik ki jótékony hatásaikat. Az AHA vízben, míg a BHA zsírban oldódó sav, amik az elhalt hámsejtektől segítik megszabadítani a bőrt, így főként az ilyen jellegű bőrproblémákra ajánlott termékekben találhatók. A napsugarak alapjáraton is nagyon károsak a bőr számára, de mivel ezek a készítmények kémiai módszerrel fejtik ki hatásukat, ezért különösen megterhelő lehet.

bőrápolás1
Fotó: zoranm / Getty Images Hungary

Ilyen készítményeknél leginkább az AHA-, azon belül is a glikosav jelenlétére fontos figyelni, hiszen ez az összetevő érzékenyebbé teszi a bőrt a nappal szemben, és bár a BHA kisebb mértékben, de ugyanúgy okozhat fényérzékenységet. Mivel a kémiai hámlasztás egy hosszú, akár hónapokig tartó folyamat is lehet, ezért érdemes olyan időszakokra egy héttel korábban felfüggeszteni a használatukat, amikor várhatóan sok napfény éri majd az arcot, például nyaralás előtt. Ilyenkor nagyon fontos a fényvédelem is, legalább 30 faktoros naptej segítségével elkerülhetők az olyan problémák, mint a bőr érzékenyebbé válása vagy a barna foltok kialakulása.

Benzoil-peroxid

A pattanások ellen vívott harc másik csodafegyvere a benzoil-peroxid lehet, ami viszont nálunk csak patikákban elérhető - de vény nélkül is kapható. Ez a készítmény antibakteriális hatású, és a pattanásokért leggyakrabban okolható baktériumokkal veszi fel a harcot, de sajnos nemcsak száraz bőrt, hanem fényérzékenységet is okozhat. Emellett akár fakó, ráncos arcbőr is kialakulhat a hatására, így mindenképp érdemes bőrgyógyásszal egyeztetni a használata előtt. Mint minden termék, ennek a használatához is elengedhetetlen a jó minőségű fényvédő krém.

Hidrokinon

A hidrokinon kémiai vegyületet előszeretettel használják pigmentfoltok és egyéb, bőrön megjelenő elváltozások halványítására, hiszen ez az egyik leghatékonyabb ilyen jellegű készítmény. Gátolja a tirozináz enzim működését, ezáltal a melanoszóma szétesését okozza.

A cikk az ajánló után folytatódik

Az anyaság kihívásai cukormáz nélkül

A Femina Klub júniusi vendége Ráskó Eszter humorista lesz, akivel Szily Nóra, az estek háziasszonya többek között az anyaság és a nőiség kihívásairól beszélget. Vajon létezik-e recept a gyerekneveléshez? Miért olyan káros a tökéletes anya mítosza? Hogyan lehet az önazonosság és az önfelvállalás révén a nőknek felvértezni magukat a 21. századi normákkal szemben?

További részletek: femina.hu/feminaklub

Jegyek kizárólag online érhetőek el, korlátozott számban.

Időpont: 2024. június 3. 18 óra

Helyszín: Thália Színház

Promóció

Mivel viszont nemcsak halványít, hanem irritációt, bőrpírt, fényérzékenységet és ekcémát is okozhat a bőrön, ezért az EU-ban pár éve betiltották. Azért érdemes mégis megemlíteni, hiszen külföldről továbbra is rendelhetők a hidrokinon-tartalmú készítmények, valamint mindig érdemes elolvasni az összetevők listáját, hiszen akár a hamisított kozmetikumokba is belekerülhetnek. A nagyon zavaró pigmentfoltok ellen első körben érdemes házi pakolással próbálkozni, ha pedig ez nem működik, akkor a bőrgyógyász segítségét kikérni.

Retinoidok

A kisimult, ránctalan arcbőr sokáig csak álom volt azoknak, akik nem szerettek volna plasztikai beavatkozáson átesni, de a kor miatt már lazult bőrük rugalmassága. Aztán egyre népszerűbbé váltak a retinoidok, amik megváltoztatták a ránctalanítás fogalmát. Ezek más néven az A-vitamin-származékok családját fedik, legismertebb képviselőjük pedig a retinol. Fokozza a kollagéntermelést, segíti a sejtmegújulást, erősíti és regenerálja a bőr védőrétegét, és szabályozza a faggyútermelést.

bőrápolás3
Fotó: DragonImages / Getty Images Hungary

Értelemszerűen a legtöbb esetben ránctalanító, bőrfiatalító készítményekben használják ezt a jótékony tápanyagot, bizonyított hatékonysága mellett nagy előnye, hogy egy mellékhatáson kívül a használata teljesen biztonságos. Az egy mellékhatás pedig nem más, mint a fényérzékenység. Mivel a retinol serkenti a bőr felső rétegének megújulását, ez azt eredményezheti, hogy a fényérzékenység is fokozódik. Szerencsére ez a probléma is kiküszöbölhető napfényvédőkkel, így nem kell lemondani a csodaszerről.

9 természetes kollagénforrás: megköszöni a bőröd, ha ezeket eszed

Máris sokat tettél az öregedés ellen, ha gyakrabban fogyasztod őket.

9 természetes kollagénforrás: megköszöni a bőröd, ha ezeket eszed

Nézegess képeket!

Elolvasom

(Képek forrása: Getty Images Hungary.)

Ezt is szeretjük