„Az empátia és a rugalmasság lehet a női vezetők igazi erőssége” (x)

Interjú Hergár Eszterrel, a Magyar Nemzeti Bank társadalmi kapcsolatokért felelős igazgatójával, a Pénzmúzeum vezetőjével

„Az empátia és a rugalmasság lehet a női vezetők igazi erőssége” (x)
Dilemma - Izgalmas témák, különböző nézőpontok a Femina új podcastjében.
Retikül
Ez is érdekelhet
Sóbors
Top olvasott cikkek

Hergár Eszter karrierje során a médiában, illetve a Nemzetgazdasági Minisztériumnál is dolgozott, mielőtt elhelyezkedett a Magyar Nemzeti Banknál, mint társadalmi kapcsolatokért felelős igazgató. Emellett a Pénziránytű Alapítvány kuratóriumi elnöke és a Pénzmúzeum vezetője is, nem utolsósorban pedig szenvedélyes vezető és családanya, aki az alapvetően férfiasnak tartott pénzügyi-gazdasági szektorban is kiemelkedő szakmai sikereket ért el. Beszélgetésünk fókuszában a vezető pozíciót betöltő nők helyzete állt – a lehetőségektől kezdve, a jellemző kihívásokon át, a személyiségből adódó erősségekig. 

Melyek azok a nehézségek, kihívások, amikkel meg kell küzdened a munkád során? Hogyan látod a női vezetők helyzetét napjainkban?

Én valójában nem látok olyan specifikus kihívásokat vagy akadályokat, amelyek kifejezetten a női vezetői szerepemből adódnának. Mindig is azt tapasztaltam, hogy a tudás és a szakmai hozzáértés döntő tényezők az előrehaladásban, függetlenül a nemtől. Legyen szó a minisztériumi vagy a banki szféráról, azok, akik felkészültek és jó ötletekkel rendelkeznek, általában lehetőségeket kapnak. Bár gyakran felmerül ez a kérdés, és készültek ilyen jellegű felmérések is, én magam nem tapasztaltam semmilyen hátrányt vagy diszkriminációt a nőkkel szemben. Sőt, a Magyar Nemzeti Banknál minden olyan körülmény adott, amely támogatja a családosokat, így bátran mondhatom, hogy ez egy családbarát munkahely. Rendelkezünk például egy fantasztikus bölcsődével, amely lehetővé teszi, hogy a szülő a kisgyermeke közelében legyen a munkahelyen is. Fontos a rugalmas munkavégzés is, ezért az MNB-nél a részmunkaidő és a home office is elérhető lehetőség. 

Mik azok a tulajdonságok, amikben egy női vezető más, mint egy férfi vezető, mi az, ami előnye lehet egy női vezetőnek?

Az empátia az egyik olyan tulajdonság, amelyben a női vezetők sokszor kiemelkednek. Képességünk, hogy könnyebben tudunk kapcsolódni az emberekkel, különösen a női munkatársainkkal. Emellett a női vezetőknek gyakran össze kell egyeztetniük a karrierjüket az otthoni teendőikkel – ez egyértelműen kihívás, de egyúttal a logisztikai és szervezési képességeket is fejleszti. Ezek az erősségek elősegíthetik a munka és magánélet egyensúlyát, és segíthetnek abban, hogy hatékony és inspiráló vezetőkké váljunk.

Milyen tanácsokkal látnád el azokat a vezető pozícióban lévő hölgyeket, akik családalapítás előtt állnak, vagy kisgyermekük van? Hogyan tudják a kettőt összeegyeztetni? 

Azt tanácsolnám, hogy ne féljenek a kihívásoktól! Tudom, hogy az első lépések sokszor ijesztőek lehetnek, de ne engedjék, hogy a félelem eluralkodjon rajtuk! Én is hasonló cipőben jártam, és most itt vagyok. A kislányom a legnagyobb kincsem, és ő volt az, aki megmutatta nekem, hogy lehetséges egyensúlyt találni a karrier és a családi élet között. Természetesen ebben nagy segítséget tud nyújtani a munkahelyünk: egy támogató és rugalmas közeg hatalmas lépést jelenthet előre.

Nem mellesleg gyermekeink gyakran segítséget nyújthatnak nekünk a munkánk során is. Az én lányom és a barátai például igen sok hasznos szemponttal látnak el engem, a maguk módján. Az ő szemükkel nézve láthatjuk, hogy mi az, ami izgalmas és érdekes lehet a fiatalabb generációk számára, hogyan, milyen eszközökkel ragadhatjuk meg a figyelmüket. Megmutathatják nekünk, hogy mik a legfrissebb trendek és hogyan lehet hatékonyabb a kommunikáció feléjük. Az egyik legfontosabb dolog talán, amit tanácsolhatok az az, hogy legyenek rugalmasak és nyitottak az új dolgokra. Az élet mindig hoz változásokat, de ha nyitott szívvel és elkötelezetten lépünk előre, akkor megtalálhatjuk az egyensúlyt, és sikeresen összeegyeztethetjük a vezetői szerepet és a családi életet.

(Képef forrása: Magyar Nemzeti Bank)

Ezt is szeretjük