Úgy érzik, a nők igazságtalanul megtagadják tőlük a szexet - Önkéntelen cölibátusból lett nőgyülőlő, szexista közösség

Szexuálisan inaktív emberek támogató közösségéből váltak radikális, nőgyűlölő, erőszakot támogató csoporttá az incelek.

Az incel közösség
Dilemma - Izgalmas témák, különböző nézőpontok a Femina új podcastjében.
Retikül
Ez is érdekelhet
Sóbors
Top olvasott cikkek

Az incel az angol involuntary celibates, vagyis magyarul „önkéntelen vagy kényszerű cölibátus” rövidítése. Ez egy olyan online szubkulturális kifejezés, ami alatt alapvetően azokat értjük, akik vágyuk ellenére sem képesek romantikus vagy szexuális partnert találni.

A kezdetben támogató közösség azonban mára egyre inkább a nőgyűlölő férfiak csoportjává alakult, és olyan szinten radikalizálódott, hogy egyes tagjaik legalizálni akarják a nők elleni erőszakot, és gyilkosságokat is követtek már el olyan férfiak, akik incelként azonosították önmagukat.

Az incel közösség

Az első ilyen online közösség, amely az incel kifejezést használta, 1993-ban indult, amikor egy Alana néven ismert kanadai egyetemista létrehozott egy weboldalt, hogy megbeszélje szexuális inaktivitását másokkal. Az „Alana's Involuntary Celibacy Project” célja az volt, hogy a szexuálisan inaktív életet élő emberek megoszthassák egymással tapasztalataikat. 

A támogató közösségből azonban néhány éven belül egy gyűlölettel, szexizmussal, rasszizmussal teli kollektíva lett, amelynek főleg férfiak a tagjai. A radikálisok egy idő után létrehozták saját közösségüket, és elkülönültek - és itt is váltak igazán veszélyessé az incelek. Azóta egyébként több platformon is megjelentek, de a Reddit például kitiltotta őket.

Azóta saját honlapra költöztek, és többnyire az egész közösség olyan férfiakból áll, akik úgy érzik, akaratuk ellenére nem jutnak elég szexhez, ugyanis a nők igazságtalanul megtagadják ezt tőlük külsejük, valamint introvertáltságuk miatt. Tagjai ugyanis alapvetően negatívan tekintenek saját fizikai megjelenésükre, de közben felsőbbrendűnek, kivételesnek tartják magukat. 

Ahogy az Index is említi, a fórumleírás alapján „ez a gyakorlatban túlmegy azon, hogy egyszerűen nem jutnak szexhez, ugyanis itt már arról van szó, hogy nem tudnak társat találni, akitől szeretetet és elfogadást kapnának". A nőkre pedig alsóbbrendű lényként, úgynevezett foidként - ami a female humanoid rövidítése - tekintenek, akik semmi másra nem alkalmasak, csak arra, hogy kielégítsék a férfiak szexuális igényeit.

A cikk az ajánló után folytatódik

A változókorról tabuk nélkül - Hogyan küzdj meg az életközepi válsággal nőként?

Iványi Orsolya, a menopauzaedukáció egyik legnagyobb hazai szószólója, tabuk nélkül beszél a változókor testi-lelki kihívásairól, és arról, hogyan élhetjük meg ezt az időszakot, mint új kezdetet. A Femina Klub novemberi előadásán hasznos tanácsokat kaphatsz az életközepi krízisek kezelésére, és megtudhatod, hogyan értelmezhetjük újra önmagunkat, karrierünket és kapcsolatrendszerünket.

További részletek: feminaklub.hu/

Jegyek kizárólag online érhetőek el, korlátozott számban.

Időpont: 2024. november 27. 18 óra

Helyszín: MOM Kulturális Központ

Promóció

Úgy érzik, a modern társadalom igazságtalanul megnehezíti a sikertelen és nem vonzó heteroszexuális férfiak életét. Az adminisztrátor szerint mindig is elutasították az erőszakot és a nőgyűlöletet, de egyre több a radikális tag, mint például Alek Minassian, aki 2018-ban egy kisbusszal az utcán a tömegbe hajtott Torontóban. A 25 éves férfi tíz embert ölt meg, akik közül nyolc nő volt.

Példaképe, az akkor 22 éves Elliot Rodger 2014-ben a University of California területén négy nőt és két férfit ölt meg, valamint 14 embert megsebesített. De Amerikában az elmúlt években ezeken kívül is több hasonló, radikális incelek által elkövetett mészárlás történt.

Az incelek felfogása a nemekről és a szexről

Az incelek egyfajta saját nyelvet, saját fogalmakat is létrehoztak az általuk elképzelt társadalomról. Önmagukra bétaként vagy ómegaként tekintenek: a béták néha szexhez jutnak, és maximum csak férjnek jók, az ómegák pedig szinte sosem szexelnek.

Párjaikat az alfák - vagyis a Chadek, a jóképű, sportoló férfiak - felfogásuk szerint bármikor elvehetik. A Chadek lekezelőek a nőkkel, az alfa-nők, vagyis a Stacyk mégis csak velük akarnak lefeküdni, ugyanis őket állítólag csak a külső érdekli. Az incelek alapvetően a Stacyk és a Chadek, de lassan már az egész társadalom ellen vannak. 

A közösség másik legfontosabb szimbóluma a „piros pirula”, illetve a „kék pirula” ötlete. Ez a metafora az 1999-es „The Matrix” című filmből származik, amelyben Keanu Reeves karakterének, Neónak választania kell a kék pirulát, amely a békés tudatlanság állapotában tartja, vagy a piros pirulát, amely felébreszti.

Az incelek számára a valóság az, hogy a szerelem és a szexuális elégedettség olyan árucikkek, amelyeket a nők megtagadnak tőlük, és szerintük a nők, nem pedig a férfiak irányítják a társadalom szexuális aspektusait. Akiket piros pirulásnak neveznek, azok elfogadták ezt a felfogást.

Az incel közösség megalkotta saját ideológiáját, amelyet „fekete pirula” néven emlegetnek. Ennek kulcsfontosságú része a hipergámia, vagyis az a gondolat, hogy a nők a lehető legmagasabb státuszú férfiakhoz vonzódnak. A radikálisok azt szeretnék, hogy minden nő legyen szexuálisan elérhető és erkölcsös is, ezért felmerült bennük az az ötlet is, hogy ezt sehogy máshogy nem lehet megoldani, csakis a „szexuális újraelosztás" kérdésével, Az ebből kitört vita a nemi erőszakon és a rabszolgaságon át egészen a szexrobotokig jutott.

Az incel közösség pontosan ezért is veszélyes: ha valaki megismerkedik a világnézetükkel, és szimpatizálni kezd velük, vagy tagja lesz, akkor jellemző lesz rá a szexista felfogás, és nagyobb a valószínűsége annak, hogy lekezelő, lenéző, szexuálisan erőszakos lesz a nőkkel, és a testi, lelki vagy szexuális bántalmazás esélye is megnő.

A bizarr vallási csoport, ahol bárki szeretkezhetett bárkivel: a hírhedtté vált Oneida története

A 19. századi vallási csoportban meglepően nagy szerepet játszott a szexuális szabadság. Így működött az Oneida közösség.

Elolvasom

(Képek: Getty Images Hungary.)

Ezt is szeretjük