Az örök fiatalság titka?
Kutatók egyre inkább arra jutnak, hogy különböző hormonok segítségével őrizhető meg a fiatalság. A dolognak azonban van hátránya is.
Az utóbbi időben egyre többet hallhattunk és olvashattunk egy olyan hormonról, ami a hírek szerint hathatósan csökkenti az öregedés látható és érezhető jeleit, illetve késlelteti kialakulásukat. Így érthető, hogy a DHEA – teljes nevén dehydroepiandoszterin – Amerikában igen nagy népszerűségnek örvend.
Étrend-kiegészítőként recept nélkül beszerezhető. Európában azonban még megoszlanak a vélemények arról, hogy szabad-e valóban naponta szedni. Egyáltalán: valóban veszélytelen-e az alkalmazása?
Addig, amíg nincs elegendő tudományos megalapozottságú tapasztalat a szer hatásáról és mellékhatásairól, mint minden más esetben, ajánlatos az óvatosság e csodaszerrel kapcsolatban is.Csodatabletta középkorúaknak?
Az első állatokon, majd néhány önkéntes jelentkezőn végzett, rövid ideig tartó kísérlet megfigyelései után azonnal felröppent a hír: megtalálták a fiatalság csodatablettáját! Erényei közé tartozik, hogy növeli az izomtömeget, fiatalítja a bőrt, csökkenti a ráncokat, javítja az emlékezetet és a szexuális étvágyat, segít megelőzni a keringési betegségeket, a rákot. Mindemellett léteznek negatív visszhangok is.
Kérdések és válaszok a DHEA-ról
Keletkezése, előállítása
Természetes úton a vese felett elhelyezkedő belső elválasztású mirigy, a mellékvese választja ki. Legnagyobb mennyiségben 25-30 éves korban található a szervezetben, majd a felnőttkor során folyamatosan, 50 éves kor után pedig rohamosan csökken a koncentrációja. Végül 75 éves kor táján az eredeti mennyiségnek mindössze a 10%-a található a szervezetben. Ezt az alacsony szintet igyekeznek emelni a DHEA napi adagolásával.
Laboratóriumban is előállítható, ám az eljárás meglehetősen költséges, ezért nem versenyképes az ipari mennyiségben, növényi alapanyagból – Indiában, Mexikóban, Dél-Amerikában évszázadok óta ismert és fogyasztott egyfajta édesburgonyából – előállítottal.
Hogyan hat a szervezetre?
A férfiak szervezetében tesztoszteronná , a nőkében pedig főleg ösztrogénné és progeszteronná alakul át. Másodlagos – esetenként nemkívánatos – hatással csak szintetikus hormonnál kell számolni. Szedése mellett fontos a szakszerű felügyelet!
Milyen előnyös hatására számíthatunk?
A DHEA-t szedők leggyakrabban jelentős közérzetjavulásról számolnak be. Fittebbnek, dinamikusabbnak érzik magukat, nyugodtabbak, jobban alszanak, kevésbé fáradékonyak és a hangulatuk, valamint a memóriájuk, kreativitásuk is javult. Vizsgálatok igazolták, hogy:
- javítja a csontsűrűséget és a körmök állapotát
- növeli a bőr nedvességmegkötő képességét, hidratáltságát
- csökkenti az időskori pigmentfoltokat
- leállítja az öregedéssel járó bőrvékonyodást
- újra egészséges színűvé varázsolja az időskorra jellemző sárgás bőrszínt
- vastagítja a hajszálakat
- mindkét nem libidóját is javítja.
Milyen mellékhatások fordulhatnak elő?
Néhány esetben a DHEA jelentős mennyiségű tesztoszteronná – vagyis férfihormonná – alakult át, és ezzel olyan problémákat okozott, mint például hajhullás, pattanások megjelenése, szőrnövekedés gyorsulása az arcon és a testen, illetve 50 év alatti nők esetében a menstruáció elmaradása.
A szintetikus szerek egy évnél tovább tartó szedése után vérkeringési problémák alakulhatnak ki. Mivel mesterséges hormon egyes esetekben még daganat kifejlődését is elősegítheti, abszolút ellenjavallt prosztata-, here-, méh- és mellrák esetén. A menopauza miatt mesterséges hormonkezelésben részesülő nőknek sem ajánlott. Feltétlenül mellőzni kell a DHEA szedését a 35 évnél fiatalabbaknak, illetve a terhes vagy szoptató anyáknak!
Milyen mennyiségben ajánlott?
A kezelés alapja, hogy az életkor előrehaladtával csökken a szervezet által előállított DHEA aránya. A megfelelő dózis beállításához ismerni kell a hormoncsökkenés mértékét! Tanácsos tehát vérvétel és körültekintően felvett anamnézis alapján meghatározni az egyénileg szükséges adagot. A szokásos kezdőadag naponta egy 25 mg-os kapszula nők esetében, 50 mg férfiaknál, kortól függetlenül. A DHEA szedésének megkezdése után egy-két hónappal ellenőriztetni kell a hormonszint emelkedését!
Mikor érdemes elkezdeni a szedését?
Az orvosok szerint nem is annyira a kor számít, hanem az, hogy a szervezetben mennyire csökkent le a DHEA aránya. Általában inkább 50 éves kor után kezdik szedni, bár Amerikában már évek óta több millióan szedik, sokan 35 éves koruktól.
A változókorról tabuk nélkül - Hogyan küzdj meg az életközepi válsággal nőként?
Iványi Orsolya, a menopauzaedukáció egyik legnagyobb hazai szószólója, tabuk nélkül beszél a változókor testi-lelki kihívásairól, és arról, hogyan élhetjük meg ezt az időszakot, mint új kezdetet. A Femina Klub novemberi előadásán hasznos tanácsokat kaphatsz az életközepi krízisek kezelésére, és megtudhatod, hogyan értelmezhetjük újra önmagunkat, karrierünket és kapcsolatrendszerünket.
További részletek: feminaklub.hu/
Használd az „IVANYI” kuponkódot, és 20% kedvezménnyel vásárolhatod meg a jegyed!
Jegyek kizárólag online érhetőek el, korlátozott számban.
Időpont: 2024. november 27. 18 óra
Helyszín: MOM Kulturális Központ
Promóció
A DHEA és az immunrendszer
A DHEA stresszhatások ellensúlyozó hormonjaként is ismert. A stresszhormonok aktivitása az életkorral csökken, akárcsak az immunaktivitás is automatikusan gyengül. Ezért jót tehet, ha pótoljuk a hormonokat, sőt a korábban kapott védőoltások hatását is fokozhatjuk vele. A DHEA bizonyítottan hatékony autoimmun-betegségekben, például: lupus (SLE), sclerosis multiplex vagy sokízületi gyulladás (PCP) esetén. Tünetcsökkenést eredményezhet bizonyos allergiás vagy asztmás betegeknél is.
Te döntesz!
Ha valóban mindent megteszünk egészségünk, így fiatalosságunk érdekében, jogos a kérdés: akkor miért kell hormonpótlás? Valóban szükség van rá? Ezt mindenkinek magának kell eldöntenie! Ha a tabletták vagy a kapszulák szimpatikus megoldásnak tűnnek neked, szedd őket, de az orvosi konzultációt semmiképpen se hagyd ki!
Tipp: léteznek természetes alapanyagú, növényi eredetű hormonok is. Ezeknél nem kell mellékhatásokkal számolni!
Fiatalságmegőrző életmód
Fiatalosság megőrzése szempontjából feltétlenül fontos az egészséges életmód, a reformtáplálkozás, a dohányzás mellőzése, a minél több testmozgás, heti 3 alkalommal állóképesség-növelő, vagyis pulzusszámot felgyorsító testedzés beiktatása és a méregtelenítés: böjt, szauna, vitaminok. Időnként kényeztesd magadat masszázzsal és relaxációval is.
Ha szívesen olvasnál életmódról, egészségről, fogyókúrákról, érdekel a wellness világa, itt az ideje, hogy megvásárold az Ideál Magazin júliusi számát. Ízelítő a tartalomból:
Legyünk lehengerlők!
Elvált szülők és gyerekeik...
Válóperek buktatói
Érzékelési zavarok
A hosszú élet génje
A rendetlenséghez való jog
Hiányos higiéné – otthon
Az agyvérzés felismerése életmentő lehet
Az életmód és a férfiasság
Olvass bele a legfrissebb szám tartalmába:
Ideál Magazin 2007. július »
OLVASD EL EZT IS!
- táplálkozás
- öregedés
Így lassítsd le a biológiai öregedést
- táplálkozás
- smink