Nem múló, makacs pattanások felnőttkorban: a bőrgyógyász elmondta, mi állhat a hátterükben
A szakértő azt is elárulta, mit lehet tenni ellenük.
Pattanásokkal egyáltalán nem csak a tinédzserek küzdenek. Sokaknál később is megjelennek a zavaró pöttyök. Ha folyton visszatérnek, vagy nem akarnak elmúlni, fontos problémákra hívhatják fel a figyelmet.
Dr. Kovács Fruzsina Annát, a Belvárosi Orvosi Centrum kozmetológus és bőrgyógyász szakorvosát kérdeztük a felnőttkori pattanások kialakulásának okairól, arról, hogy mikor kell velük orvoshoz fordulni, és arról is, hogy mit lehet tenni ellenük.
Miért alakulhatnak ki felnőttkorban is pattanások?
- Annak ellenére, hogy sokan úgy gondolják, a pattanásos bőrtünetek főképp a serdülőkön jelentkeznek, mégis sok 25-40 éves küzd aknéval, többnyire nők. A tünetek gyakran a T-vonal helyett inkább a száj körül és az állcsont felett észlelhetőek, és mélyebbek, nehezen kinyomhatók, valamint pigmentációval gyógyulnak.
- A felnőttkori pattanások kialakulásában genetikai-, hormonális- és környezeti hatások játszanak szerepet. Az akné a faggyúmirigyek és a szőrtüszők, az úgynevezett pilosebaceous egység, működészavarából adódó, krónikus betegség. A faggyúmirigyek hormonreceptorral rendelkeznek, a hozzájuk kapcsolódó férfi nemi hormonok hatására fokozódó faggyútermelődés pedig pattanást eredményez. Bizonyos egyének genetikai hajlama miatt a hormonreceptorok a hormonális hatásokra az átlagosnál érzékenyebben reagálnak - mondta a szakértő. A súlyos akné legfőbb kiváltó okai közé tartoznak egyébként a Propionibacterium acnes baktériumok is, amelyek az egészséges bőrön is jelen vannak, de a faggyú túltermelődése miatt túlszaporodhatnak, és így gyulladást, pirosságot okozhatnak. Ehhez a hormonális változások is hozzájárulhatnak.
- A férfi nemi hormonok kis mennyiségben a nőkben is jelen vannak. A nők gyakran a menstruációt megelőző napokban rügyeznek ki. Ez a sokak által jól ismert premenstruációs szindróma, a lecsökkenő ösztrogén- és progeszteronszintek mellett megjelenő relatív tesztoszteronszintnek tudható be. Abban az esetben, ha a terápiára nem reagáló tünetek mellett túlzott szőrnövekedés, férfiakra jellemző hajritkulás, rendszertelen vagy kimaradó menstruációs ciklus van jelen, hyperandrogenizmus (férfihormontúlsúly), inzulinrezisztencia, esetleg policisztás ovárium szindróma állhat a háttérben - folytatta a bőrgyógyász.
Egyéb okok a hormonproblémákon kívül
- Amennyiben hormonális okot nem igazolunk, érdemes góckutatást végezni, mert egy, a szervezetben tünetet nem okozó, lappangó gyulladás is meghúzódhat a felnőttkori pattanások hátterében. De a gyulladással járó tünetet, heget a beteg önmagának is kiválthatja azáltal, hogy a pszichés stresszt a bőr nyomkodásával, piszkálásával vezeti le. Ez a fiatal nők körében gyakori, úgynevezett ,,acne excoriée", mely kezelése során nagy hangsúlyt fektetünk a rosszul berögzült magatartás kiiktatására.
Vásárolj Femina Klub bérletet!
Vásárolj bérletet, és vegyél részt a 2025-ös év különleges előadásain, ahol izgalmas témákról hallhatsz elismert szakértőktől és közéleti személyiségektől.
- Knapek Éva, aki a társfüggőségről és a mérgező kapcsolatokból való szabadulásról beszél. 2025.01.07.
- Kajdi Csaba, aki humorral és őszinteséggel osztja meg tapasztalatait nőkről és élettapasztalatairól "Anyámtól a modellekig" témában. 2025.02.19.
- Steigervald Krisztián, aki a generációk közötti kommunikáció kihívásait tárgyalja "Boomerek és Zoomerek" című előadásában. 2025.04.09.
További részletek: feminaklub.hu/
Helyszín: MOM Kulturális Központ
Promóció
Régóta ismert a különböző ételek pattanást provokáló hatása, például a tejé, csokoládéé, az olajos magvaké. Igazolt, hogy a bőrtüneteket az ételek nem valódi allergiás mechanizmussal okozzák, tehát ételallergia irányában történő kivizsgálás nem szükséges. A tej például a benne lévő inzulinszerű növekedési faktor, az IGF-1 révén, a magas glikémiás indexű ételek, többek között a kenyér, a liszt, a krumpli és a rizs a vér glükózszintjének gyors megemelése által kiváltott magasabb IGF-1 és androgénhormon-szint miatt eredményez pattanásos tünetet.
Mikor érdemes velük orvoshoz fordulni?
- Azoknál a betegeknél, akiknél a pattanások a helyes bőrápolás, tisztítás, a hámlasztás, hidratálás, fényvédelem, ellenére nem javulnak, valamint heg hátrahagyásával gyógyulnak, gyógyszeres kezelés javasolt. A nem időben megkezdett gyógyszeres terápia esetén, a már kialakult hegeket a későbbiekben teljesen eltüntetni nem lehet. Azonban még ekkor is érdemes esztétikában jártas bőrgyógyászt felkeresni, aki lézeres kezeléssel vagy kémiai peelingek, azaz hámlasztók alkalmazásával halványíthatja azokat.
Bőrgyógyászati vizsgálat részben a diagnózis megállapítása, az egyéb bőrbetegségektől, például a rosaceától,a periorális dermatitisztől való elkülönítése, illetve a háttérbetegségek tisztázása miatt szükséges. Számos esetben endokrinológushoz, fogorvoshoz, fül-orr-gégészhez, nőgyógyászhoz, esetleg gasztroenterológushoz irányítjuk a pácienseket. Mivel a bőrön éktelenkedő hegek nagy lelki teherrel járnak, negatív hatással vannak az életminőségünkre, szélsőséges esetben akár depresszióhoz is vezethetnek, ezért pszichológus segítségét is kérhetjük.
Mit lehet bevetni ellenük?
- A mindennapi, otthon elvégezhető kezelés során elsődleges a rendszeres arctisztítás elvégzése, a bőr megfelelő hidratáltságának fenntartása, illetve a fokozott fényvédelem biztosítása. Ezekhez érdemes patikában kapható non-komedogén, azaz nem mitesszerképző dermokozmetikumokat használni. Alkalmazhatunk cinket, antioxidánst tartalmazó lokális készítményeket is. Azonban a pattanások nyomkodását bízzuk egy jó kozmetikusra, mivel hozzá nem értő kéz maradandó hegeket okozhat. Megfontolandó néhány életmódbeli szabály betartása is, melyek hozzájárulhatnak a szebb bőrhöz. Amennyire tudod, csökkentsd a mindennapi stresszt! A magas glikémiás indexű ételek helyett fogyassz egészséges ételeket, mértékkel igyál tejet, és ne dohányozz, ne napozz! - tanácsolta a szakértő.
A pattanásokkal küzdőknek a bőrápolási rutinjukra is oda kell figyelni. Ezen kívül érdemes otthon is hámlasztást végezni, azonban oda kell figyelni arra, hogy hogyan. A hámlasztáshoz használható kencékről, összetevőkről, valamint magáról a folyamatról itt olvashatsz bővebben, és akár gyümölcsöket is bevethetsz házi hámlasztóként.
Fontos lépés a rendszeres és helyes tisztítás, valamint érdemes bevetni szalicilsavat, teafaolajat vagy kaolint tartalmazó termékeket is. Ezen kívül pakolásokat, kencéket is készíthetsz otthon a pöttyökre.
A hormonzavarok bőrtünetei
Nemcsak a haj és a köröm, de a bőr is egyértelmű jelekkel üzen, ha valami nincs rendben a szervezetben. Ezeket az elváltozásokat, kellemetlenségeket nem szabad félvállról venni, mert a kezeletlenül hagyott hormonrendszeri problémák további, súlyos betegségeket, tüneteket okozhatnak. Hogy pontosan mi utal a férfi nemi hormonok túltengésére, ösztrogéndominanciára vagy a mellékvese-, esetleg a növekedési hormonok problémáira? A következő képeken megnézheted.
Így mutatja meg a bőr a hormonzavart - Alig van, aki felismeri a jeleket
Nézegess képeket!
Elolvasom- felnőttkor
- pattanás
- felnőttkori pattanások
- akné
- hormon
- hormonális zavar
- betegség
- bőrgyógyász
- szakértői válasz
- pattanás kinyomása
- Szépség és divat
OLVASD EL EZT IS!
- pattanás
- házi praktikák