Csúnya, kék erek a lábon - Mit tehetsz visszér ellen?
Az először esztétikai problémaként jelentkező visszerek később komoly betegséggé fajulhatnak.
A visszeresedés nem csak az idősebbeket érinti, sok nő már tizenéves korában tapasztalja a jeleket, először egy-egy apró, pirosas-kékes, elpattant vonalat, később megvastagodott ereket. A probléma sokáig valóban esztétikai, de idősebb korban veszélyes is lehet.
Ráadásul nem jár egyedül, aki hajlamos rá, az valószínűleg lábdagadást is tapasztal, és a vérkeringése sem optimális. Hogyan orvosolhatod a lábcsúnyító betegséget?
Valóban betegség
Valójában nem csupán kozmetikai jellegű probléma, amikor a láb felületi visszerei kitágulnak, és kanyargós, vastag, kék kötegekként kidagadnak.
A visszeres láb érzékeny és fájdalmas lehet, olykor viszket is, bár ezek a tünetek általában igen enyhék, és idősebb korban jelentkeznek. Foltokban láthatóvá lesznek a pókhálószerűen kitágult hajszálerek a bokán és a combon.
Mi okozza?
Az érfalak gyengesége, illetve a vénákban lévő billentyűk hibája következtében romlik a keringés, és a vér pangani kezd a kitágult visszerekben. Ritkábban a visszértágulat oka lehet visszérgyulladás vagy a vénák falának öröklött gyengesége is.
További lehetséges ok a túlsúlyosság, a mozgásszegény életmód, valamint az időskor. Hormonális tényezők is állhatnak a betegség hátterében, ezért van az, hogy a visszértágulat terhes nőknél gyakori.
Ha a vénákra fokozott nyomás nehezedik székrekedés, szoros ruházat, rendszeresen keresztbe tett lábbal való ülés, illetve hosszas állás vagy ülés miatt, könnyebben alakul ki visszértágulat.
Mit tehetsz ellene?
A legfontosabb a rendszeres testmozgás, mely serkenti a vérkeringést, és erősíti az érfalakat. Az úszás kifejezetten jó, ha visszerekkel küzdesz. A lényeg, hogy valóban rendszeresen, hetente háromszor mozogj. Ha ülőmunkát végzel, akkor óránként állj fel, sétálj egy kicsit, vagy végezz guggolást, ha megteheted.
A hideg összehúzó hatású edzi a vénákat. A hideg-meleg váltózuhany sokat segíthet, ahogyan a különböző hűsítő zselék is. A vadgesztenye régi, jól bevált szer. Keress a fitotékákban olyan lábápolót, melyben vadgesztenye-kivonat van.
Fontos a tudatos folyadékfogyasztás is. Ha nem iszol eleget, a véred sűrűbb lesz, és nehezebben kering. Ezért is fontos a napi két liter víz.
Ha hazaértél, polcold fel a lábad. Még jobb, ha a falnak támasztod, úgy, hogy majdnem 90 fokos szöget zárjon be a törzseddel. Maradj így legalább negyed órát. Ezzel tehermentesíted az ereket.
Amit kerülj el!
- A magas sarkú cipők viselése kifejezetten kedvez a visszereknek. Ha csak teheted, viselj lapos talpút. Ha mégis a tűsarok mellett döntesz, polcold fel a lábad a fent leírtak szerint.
- A szauna és a forró fürdő kitágítja az ereket. A meleg nem tesz jót a visszeres lábnak. Válaszd az infraszaunát, ha pedig nem tudsz ellenállni a haboknak, a fürdő után egy kis hideg zuhannyal pörgesd fel a vérkeringést.
- Lehetőleg ne keresztezd a lábad, és ne ülj törökülésben, ezáltal ugyanis elszorítod az ereket. Ha lehet, a munkahelyedre is vigyél be egy kis lábpolcot, és ezen pihentesd.
Vásárolj Femina Klub bérletet!
Vásárolj bérletet, és vegyél részt a 2025-ös év különleges előadásain, ahol izgalmas témákról hallhatsz elismert szakértőktől és közéleti személyiségektől.
- Knapek Éva, aki a társfüggőségről és a mérgező kapcsolatokból való szabadulásról beszél. 2025.01.07.
- Kajdi Csaba, aki humorral és őszinteséggel osztja meg tapasztalatait nőkről és élettapasztalatairól "Anyámtól a modellekig" témában. 2025.02.19.
- Steigervald Krisztián, aki a generációk közötti kommunikáció kihívásait tárgyalja "Boomerek és Zoomerek" című előadásában. 2025.04.09.
További részletek: feminaklub.hu/
Helyszín: MOM Kulturális Központ
Promóció
Hogyan segíthetnek az élelmiszerek?
Az oldható rost, a pektin, valamint a bolhamag útifű különösen hasznos. A nem oldható rostok biztosítják a rendszeres székletürítést, és ezáltal elkerülhető a székelés közbeni erőlködés. Ez azért fontos, mert az erőlködés növeli a hasűri nyomást, és gátolja a lábakból visszafelé irányuló vénás véráramlást, így az erek kitágulhatnak.
A C-vitamin azért jótékony hatású, mert az antioxidáns flavonoidokkal együttműködve erősíti az erek falát, és elhárítja az ereket gyengítő oxidáció okozta károsodást.
Az erek falának törékenységét és a falak megnövekedett áteresztőképességét akadályozzák a flavonoidok, különösen azok, melyek bőséggel megtalálhatók a citrusfélékben. Az ugyancsak ezekben előforduló heszperidin vélhetően elősegíti a C-vitamin hatását, egyúttal fontos szerepet játszik a hajszálerek megfelelő működésében is.
A rozmaring és a citrusfélék az erek törékenységét gátló diozmint tartalmaznak. A fehér grépfrútban lévő naringin szintén hozzájárul az erek épségéhez. Egyes kutatási eredmények arra utalnak, hogy az alma és a hajdina egyik összetevője, a rutin erősíti a sejthártyát és az erek falának szerkezetét. A patikákban vény nélkül veheted meg a C-vitamin és a rutin keverékét, Rutascorbin néven. Ennek szedése megerősíti az érfalakat.
Cikkünk a Reader's Digest Kiadó Orvosság a konyhából című könyvének segítségével készült.
OLVASD EL EZT IS!
- lábápolás
- kézápolás
Cserepes száj, érdes kezek, smirgli sarkak
- táplálkozás
- kozmetikum
Így maradj 25 éves!
- betegség
- köröm