6 hatóanyag, amivel vigyázz, ha várandós vagy – Ezt érdemes megváltoztatni az arcápolási rutinodon

Terhesség alatt érdemes figyelni a kozmetikumok hatóanyagainak listáját.

Arcápolási rutin várandósan
Dilemma - Izgalmas témák, különböző nézőpontok a Femina új podcastjében.
Retikül
Ez is érdekelhet
Sóbors
Top olvasott cikkek

Terhesség alatt sokan küzdenek a száraz bőrrel vagy a pattanásokkal. Számukra komoly fejtörést okozhat, vajon használhatják-e ugyanazokat a termékeket magukon, mint várandósságuk előtt.

Ezért most összeszedtünk egy listát a terhesség alatt használható és kerülendő bőrápolási összetevőkről.

Arcápolási rutin várandósan

Az köztudott, hogy az alkohol, a dohányzás és bizonyos ételek egyértelműen kerülendők a várandósság során. Sajnos ugyanez igaz egyes bőrápolási termékek hatóanyagaira is, ezek ugyanis a bőrön keresztül a kisbabád szervezetébe is beszívódhatnak. De ne aggódj: lehet ragyogó bőröd terhesen is, csupán egy kis körültekintés szükséges.

GettyImages-1412534552
Fotó: Aja Koska / Getty Images Hungary

Ezeket ne használd várandósan

Retinol

Az A-vitamin létfontosságú tápanyag, amely a bőr, az immunrendszer és a szem egészségéhez szükséges. Fogyasztása vagy a bőrön keresztül történő felszívódása után a szervezet retinollá alakítja át.  Bizonyos öregedésgátló termékek a retinol egy fajtáját, az úgynevezett retinoidokat használják, amik segítenek a pattanások eltüntetésében, a ráncok halványításában. A retinoidok ezt úgy érik el, hogy segítik a felszíni bőrsejtek gyorsabb hámlását és fokozzák a kollagéntermelést, hogy megfiatalítsák a bőrt.

A vény nélkül kapható termékek kis mennyiségű retinoidot tartalmaznak, míg a vényköteles gyógyszerekben sokkal nagyobb dózisban találhatók meg. Míg előbbi esetében a felszívódó retinoidok mennyisége alacsony, ezért bátran alkalmazhatók, addig a nagyobb dózisú termékek használatát nem ajánlják terhesség alatt.

A cikk az ajánló után folytatódik

A változókorról tabuk nélkül - Hogyan küzdj meg az életközepi válsággal nőként?

Iványi Orsolya, a menopauzaedukáció egyik legnagyobb hazai szószólója, tabuk nélkül beszél a változókor testi-lelki kihívásairól, és arról, hogyan élhetjük meg ezt az időszakot, mint új kezdetet. A Femina Klub novemberi előadásán hasznos tanácsokat kaphatsz az életközepi krízisek kezelésére, és megtudhatod, hogyan értelmezhetjük újra önmagunkat, karrierünket és kapcsolatrendszerünket.

További részletek: feminaklub.hu/

Jegyek kizárólag online érhetőek el, korlátozott számban.

Időpont: 2024. november 27. 18 óra

Helyszín: MOM Kulturális Központ

Promóció

Magas dózisú szalicilsav

A szalicilsav az aszpirinhez hasonló gyulladáscsökkentő képességei miatt gyakori összetevő a pattanások kezelésére. Egy korábbi, 2013-as tanulmány azonban arra a következtetésre jutott, hogy a nagy dózisú szalicilsavat tartalmazó termékeket, például a hámlasztókat és a szájon át szedhető gyógyszereket kerülni kell a terhesség alatt.

Hidrokinon

A hidrokinon egy vényköteles készítmény a bőr világosítására vagy a melasma okozta bőrpigmentáció csökkentésére, amelyet a terhesség is okozhat. Bár nincs bizonyított kapcsolat a súlyos veleszületett rendellenességek és a hidrokinon között, mivel a szervezet más összetevőkhöz képest jelentős mennyiségű (30-45 százalék) hidrokinont képes felszívni, a legjobb, ha a terhesség alatt korlátozzák a hidrokinonnak való kitettséget.

GettyImages-1454661480
Fotó: petrenkod / Getty Images Hungary

Ftalát

A ftalátok endokrinkárosító vegyi anyagok, amelyek számos szépségápolási és testápolási termékben megtalálhatóak. A kozmetikumok a ftalátexpozíció fontos forrásai. A szépségápolási termékekben leggyakrabban előforduló ftalát a dietil-ftalát. A műanyag csomagolásban általánosan megtalálható ftalátok a testápolási termékekbe is bejuthatnak, ezért használatukat nem ajánlják terhesség alatt.

Formaldehid

A formaldehidet ma már ritkán használják a szépségápolási termékekben, mivel ismert rákkeltő anyag, és a Centers for Disease Control and Prevention szerint növelheti a meddőség és a vetélés kockázatát. Azonban még mindig vannak olyan formaldehidet felszabadító vegyi anyagok, amelyek általában megtalálhatók a kozmetikumokban, és potenciálisan veszélyes hatásúak.

Bizonyos fényvédők

Bizonyos fényvédők tartalmazhatnak oxibenzont, ami bár hatékony a bőrvédelemben, káros egészségügyi hatásai lehetnek. Mivel az oxibenzon egy ismert endokrinrendszert károsító vegyi anyag, nem ajánlatos a terhesség alatti használata. Megzavarhatja a hormonokat, és maradandó károsodást okozhat mind neked, mind a kicsinek. Egy 2018-as, állatokon végzett vizsgálat arra jutott, hogy az oxibenzon maradandó változásokat okozott az emlőmirigyekben és a szoptatásban.

Rengeteget spórolhatsz az arcápolókon ezzel az aprósággal - Pénzt és csalódást takaríthatsz meg így

A tökéletes, igazán hatékony arcápoló megtalálása nem könnyű, de van, ami sokat segíthet benne.

Elolvasom

(Képek forrása: Getty Images Hungary)

Ezt is szeretjük