Tízezreket spórolhatsz!

3 vízvezetékmentő praktika

A vízkő nemcsak a bojlerben és a mosógépben tehet kárt, de a vízcsöveket és a pénztárcádat sem kíméli.

Dilemma - Izgalmas témák, különböző nézőpontok a Femina új podcastjében.
Sóbors
Ez is érdekelhet
Retikül
Top olvasott cikkek

A vízkő, a régi csövek korróziója és a szigetelések elöregedése nemcsak a mindennapjaidat keserítheti meg, hanem tönkreteheti a háztartási készülékeket, beleértve a mosógépet és a bojlert is, elcsúfíthatja a szanitereket, a megfelelő szigetelés hiányában szivárgó víz pedig a pénztárcádra lehet rossz hatással.

Ha nem akarod kidobni a fizetésed az ablakon, ráadásul ennek érdekében még hajlandó is vagy néhány ezer forintot költeni a lakásodban található vízcsövekre, itt az ideje bevetni néhány praktikus megoldást!

Tisztítsd meg - belülről!

A fürdőszoba és a konyha rendszeres takarítására nagy szükség van, ám a csempék letörlése és a kagylók alapos kitisztítása mellett ne feledkezz meg a csapokról és a lefolyókról sem. De ne csak kívülről töröld át őket - azzal ugyanis nem mented meg a szerelvényeket a kemény víz káros hatásaitól -, hanem két-három havonta szereld szét az összes csapot, amennyire csak tudod - ha csak a csap felső csövét sikerül, már az is jó -, és áztasd néhány órára 20%-os ecetbe. Az ecet hatékonyan oldja a csapok belsejében lerakódott vízkövet, így a feloldott szennyeződést könnyen eltávolíthatod az áztatás után egy hosszabb üvegmosó kefével. A csapról ne felejtsd el lecsavarni a perlátort sem - az áztatás után egy körömkefével azt is kitisztíthatod.
A szerelés előtt tanácsos a vizet elzárni a csap alatt, ha azonban ezt nem tudod megoldani, vagy magát a csapot nem mered leszerelni, a biztonság kedvéért kérd szakember segítségét.

Jó, ha tudod!
A régi épületek csőrendszere sok esetben nem biztonságos. A rozsdás vezetékrendszer kevésbé teherbíró, így, ha bármilyen okból megnövekszik a víznyomás - például dugulás esetén -, az könnyen csőrepedéshez vezethet, amelynek javítása igen költséges.

Ne adj esélyt a vízkőnek!

A vízcsövekben az évek alatt lerakódott szennyeződés és a vízkő nemcsak az egészségedre lehet rossz hatással, de a háztartási gépeket is tönkreteheti.

Hogy megelőzd a bajt, és azt, hogy tízezreket kelljen kiadnod a szerelőnek a készülékek kitisztításáért és a csövek rendbetételéért, tanácsos víztisztító készüléket szereltetned a lakásba.
A legideálisabb választás a fordított ozmózissal működő típus, amely igen hatékony membránszűrőjének köszönhetően a legapróbb szennyeződéseket, oldott részecskéket, nehézfémeket, baktériumokat és vízkőpelyheket is képes kiszűrni a vízből. Bár léteznek közvetlenül a csaphoz szerelhető típusok, jelentősebb eredményt érhetsz el olyan berendezéssel, amely a lakás vízvezetékrendszerére köthető, így a káros anyagokkal még azelőtt leszámolhatsz, hogy azok a lakásba kerülnének.

Jó, ha tudod!
A lakásban futó vízvezetékeket, főként régebbi épületek esetén, tanácsos évente átvizsgáltatni. A szakember ilyenkor felméri a csövek állapotát, ellenőrzi a csövek szigetelését és megfelelő érintkezését, valamint fényt deríthet az esetleges szivárgásokra, csőtörésekre vagy repedésekre is.
Mindez pénzbe kerül, ám még mindig kevesebbe, mint amennyit akkor kell fizetned, ha már megtörtént a baj.

Ne feledkezz meg a szűrőkről és a szifonokról sem!

A csapfejek rendszeres karbantartása mellett a szifonokról se feledkezz meg. Érdemes havonta egyszer egy vödröt tenned a mosdó- és mosogatókagyló lefolyója alá, majd óvatosan kicsavarni a szifont, hogy a haj, a zsír, a szilárdabb ételmaradékok és az egyéb szennyeződések könnyedén távozhassanak.

A szifonba az ujjaddal is nyúlj bele, és alaposan kotorj ki mindent koszt. Ha ezzel végeztél, csavard vissza a szifont, és a kagylóba önts egy fél üveg 20%-os ecetet - vagy erős lefolyótisztítót -, hagyd hatni fél órát, majd forró vízzel öblítsd át a kagylót. Ezzel a szifont is alaposan átöblíted, és tisztává varázsolod.

Kiút a társfüggőségből - Hogyan szabadulj meg a mérgező kapcsolatoktól?

Knapek Éva klinikai szakpszichológus, tabuk nélkül beszél a társfüggőség jellemzőiről, és bemutatja a kialakulásának okait, a kapcsolati dinamikákat, és a felismeréshez vezető jeleket a saját életünkben, közeli kapcsolatainkban. A Femina Klub januári előadásán hasznos tanácsokat kaphatsz hogyan léphetsz ki ezekből a helyzetekből, és hogyan alakíthatsz ki egészséges, egyenrangú kapcsolatokat. 

További részletek: feminaklub.hu/

Jegyek kizárólag online érhetőek el, korlátozott számban.

Időpont: 2025. január 7. 18 óra

Helyszín: MOM Kulturális Központ

Promóció

Tudtad?
Ecetet vagy lefolyótisztítót a kád és a zuhanytálca lefolyója, valamint a vécé esetében is bevethetsz, ezzel elháríthatod a dugulásukat. További lefolyótisztító praktikákért kattints ide!
Ezt is szeretjük