3 veszélyes anyag a háztartásban, amiről nem is gondolnád

Ez lehet a káros hatásuk

Sokan nem figyelnek eléggé a következőkre.

Dilemma - Izgalmas témák, különböző nézőpontok a Femina új podcastjében.
Sóbors
Ez is érdekelhet
Retikül
Top olvasott cikkek

Valószínűleg nincs olyan háztartás ma Magyarországon, ahol ne merülne fel az elhasznált sütőolaj, a lejárt szavatosságú gyógyszerek vagy éppen a régi elemek elhelyezésének kérdése.

Ismerd meg, mennyire károsak ezek az anyagok, és főként, hogy mit lehet tenni velük.

Használt olaj

Hazánkban a sütéshez legtöbben étolajat, esetleg állati eredetű zsírt használnak. Magyarországon évente körülbelül 22 ezer tonna használt olaj keletkezik, aminek csak hatodrésze kerül begyűjtésre és felhasználásra.

Az elhasznált olajat sok helyen a lefolyóba vagy a szemetes zacskóba öntik, a kiöntött olajtól azonban nemcsak kellemetlen szagú lesz a csatorna, de a falára lerakódva dugulást is okozhat.

Az élővizekbe jutva ráadásul a víz színén úszó olajréteg meggátolja annak oxigénfelvételét, ily módon pusztítva az élővilágát. Ugyanazon olaj többszöri használatával továbbá kísérletezni sem érdemes, ugyanis nemcsak rossz íze lesz tőle az ételnek, de az ismételt sütés-főzés során rákkeltő anyagok is felszabadulhatnak.

A vendéglátó-ipari egységek használt olajának összegyűjtésével külön cégek foglalkoznak, de a háztartási olaj és zsiradék begyűjtése sem okoz már problémát. Leadhatod hulladékgyűjtő udvarokban vagy veszélyeshulladék-gyűjtő akciók során, a legegyszerűbb megoldás azonban az országszerte több mint 150 Mol-töltőállomáson megtalálható gyűjtőedény. A begyűjtött sütőolajat biodízelként hasznosítják
újra, a maradékból pedig biogáz nyerhető.

Rákkeltő anyagok a lakásban

Nézegess képeket!

Elolvasom

Lejárt szavatosságú gyógyszerek

A házipatikák halmozódó, lejárt gyógyszerekkel teli dobozai szintén problémát okozhatnak. Sokan kapkodják be a régi pirulákat, ezzel azonban az egészségüket is veszélyeztethetik. A gyógyszergyárak által meghatározott szavatossági idő úgynevezett stabilitási vizsgálatokon alapul, melyekkel a hatóanyag bomlási sebességét mérik. A folyamat során a mellékhatások felerősödhetnek, sőt, némelyik gyógyszer esetében káros anyagok is keletkezhetnek. Különösen veszélyesek a különböző folyadékok, kenőcsök, hiszen a bennük elszaporodó baktériumok új betegségeket okozhatnak.

Az anyaság kihívásai cukormáz nélkül

A Femina Klub júniusi vendége Ráskó Eszter humorista lesz, akivel Szily Nóra, az estek háziasszonya többek között az anyaság és a nőiség kihívásairól beszélget. Vajon létezik-e recept a gyerekneveléshez? Miért olyan káros a tökéletes anya mítosza? Hogyan lehet az önazonosság és az önfelvállalás révén a nőknek felvértezni magukat a 21. századi normákkal szemben?

További részletek: femina.hu/feminaklub

Jegyek kizárólag online érhetőek el, korlátozott számban.

Időpont: 2024. június 3. 18 óra

Helyszín: Thália Színház

Promóció

Ám a lejárt gyógyszereket sem tanácsos egyszerűen a szemetesbe dobni, a különböző kémiai anyagok, hormontartalmú tabletták természetbe jutása ugyanis ijesztő következményekkel járhat. 2005 óta minden gyógyszertárban található azonban gyűjtődoboz, emellett a patikusnak átadva is megszabadulhatsz a használhatatlanná vált gyógyszerektől.

Káros tárgyak, más szempontból

A több ezer éves térrendezési tudomány, a feng shui szerint is léteznek káros tárgyak, bár más szempontok alapján. Nézd meg a videót!

Elemek és akkumulátorok

Az elemek és akkumulátorok nehézfém- és savtartalmuk miatt veszélyesek, ezért szelektív gyűjtésük az egyik legfontosabb környezetvédelmi feladat. A 2006-ban az Európai Unió által elfogadott akkumulátor-direktíva jelentős mértékben megszigorította a legveszélyesebbnek számító higany-, ólom- és kadmiumtartalmú elemek használatát, a ma leggyakrabban használt nikkel-metálhidrid, illetve lítium-ion-tartalmú elemek jóval kisebb kockázati tényezőt jelentenek, azonban ezekkel sem árt vigyázni.

A nikkel az immunrendszert és a mirigyeket károsítja, a bőrre jutva pedig irritációt okoz, az elemekben használt savak továbbá súlyos égési sérüléseket okozhatnak, ezért különösen fontos kisgyermekek elől elzártan tárolni őket. A szemetesből a természetbe kerülve továbbá a nehézfémek szennyezik a talajt és vizeket, a táplálékláncba jutva pedig felhalmozódhatnak az élőlényekben. Mindezek miatt fontos, hogy a szinte már mindenütt megtalálható, megfelelő gyűjtődobozokba helyezd a használt elemeket, emellett lehetőleg használj újratölthető verziókat.

Figyelsz rá, hogyan dobod el ezeket a tárgyakat?

Ezt is szeretjük