3 könnyen kezelhető, csodás szobanövény
A borús hónapokban sem akarod nélkülözni a zöld növényeket? Válassz olyanokat, melyek télen hozzák legjobb formájukat.
Unod a telet, a szürkeséget és a hideget? Telepíts be néhány kedves szobanövényt az otthonodba, és te is jobb kedvre derülsz majd. Hogy azonban sokáig gyönyörködhess a növényekben, lehetőleg olyan fajtákat válassz, amelyek jól tűrik a fűtött lakások levegőjét, és a téli időszakban is gyönyörűek. A következőkkel például könnyű bánni, ráadásul szinte biztos, hogy otthonosan érzik majd magukat a lakásban.
Egy kedves csalán: mozaiklevél
A virágcsalán néven is ismert mozaiklevél Afrika és Ázsia trópusi vidékein őshonos. Nevében és jellemében is hasonlít a csalánra: díszes levelei, amelyek színe a pirostól a bíboron át a krémszínűig változhat, fogazottak és bársonyosak. Alkalmanként hoz virágokat, ám ezek többnyire jelentéktelenek - sőt, tanácsos őket lecsípni. A fásodásra hajlamos szárú mozaiklevél a kisebb otthonokban is elfér, magassága ugyanis nem haladja meg a 40-50 centimétert.
Hogyan tartsd?
A mozaiklevél a tápanyag tekintetében nem túl igényes, ám sok vízre és fényre van szüksége. Érdemes a lakás meleg, világos-napos részén otthont találni neki, arra viszont ügyelj, hogy tűző nap ne érje, mert levelei a közvetlen napfény hatására elveszthetik élénk színüket. Hőmérsékleti igénye 18-22°C körül alakul, ezért biztonsággal tartható a meleg lakásban.
Egy kitartó növényke: anyósnyelv
Az amatőr növénytartók számára a leginkább ajánlott anyósnyelv Afrikából származik, és egyike a legnagyobb tűrőképességgel rendelkező növényeknek. Felfelé álló, merev, vastag levelei zöldek, amelyeket sötétebb zöld szín tesz márványossá, vagy aranyszínű csík szegélyez a széleken.
Ritkán virágzik, ha azonban jól érzi magát a lakásban, akkor hajlandó virágot hozni. Alapvetően magas növény: az anyósnyelv elérheti akár a másfél méteres magasságot is, de találni alacsonyabb fajtát is az üzletekben.
Hogyan tartsd?
Nem tartozik a kényes szobanövények közé, sőt, igazi lakás-rajongó: télen-nyáron szívesen eléldegél zárt térben. Leginkább a lakás félárnyékos részén érzi jól magát, de a hideget nem kedveli, ezért a télen fűtött lakásban szívesen eléldegél - a 15°C-nál alacsonyabb hőmérséklet egyáltalán nem tesz jót neki.
Közepesen vízigényes, nyáron ezért átlagos mennyiségű - és minőségű - vízzel megelégszik, télen azonban tanácsos csökkenteni az adagot.
Egy kecses hölgy: vénuszhajfodorka
A Dél-Amerika esőerdeiben honos vénuszhajfodorkának nem csak a neve elegáns. Maga a páfrány is légiesen elegáns világoszöld, legyezőformájú leveleivel és barna, drótszerű száraival. A hölgypáfrány néven is ismert szobanövény kedvelt dísze lehet a kisebb lakásoknak, hiszen nemcsak könnyen kezelhető, de méretét tekintve is igazi garzonlakó: szélessége és magassága nem haladja meg a 30 centimétert.
Hogyan tartsd?
Más páfrányokhoz hasonlóan a vénuszhajfodorka is kedveli a meleg, párás levegőt, ezért a fűtött lakásban kiválóan érzi magát.
Mivel azonban pára nélkül nem élhet, tanácsos ügyelni a levegő megfelelő páratartalmára, vagy a lakás azon részén elhelyezni, ahol elegendő nedvességhez juthat.
Erre a legalkalmasabb a fürdőszoba, ha azonban nincs ott számára elég hely, nagy segítség lehet, ha egy kaviccsal és vízzel töltött tálcára helyezed.
Kiút a társfüggőségből - Hogyan szabadulj meg a mérgező kapcsolatoktól?
Knapek Éva klinikai szakpszichológus, tabuk nélkül beszél a társfüggőség jellemzőiről, és bemutatja a kialakulásának okait, a kapcsolati dinamikákat, és a felismeréshez vezető jeleket a saját életünkben, közeli kapcsolatainkban. A Femina Klub januári előadásán hasznos tanácsokat kaphatsz hogyan léphetsz ki ezekből a helyzetekből, és hogyan alakíthatsz ki egészséges, egyenrangú kapcsolatokat.
További részletek: feminaklub.hu/
Jegyek kizárólag online érhetőek el, korlátozott számban.
Időpont: 2025. január 7. 18 óra
Helyszín: MOM Kulturális Központ
Promóció
Hőmérsékleti igénye 18-22°C körül alakul, a tűző nap helyett pedig inkább a félárnyékos helyeket kedveli.
OLVASD EL EZT IS!
- fény
- gondozás