Milyen fekvésű az erkélyed?
Tavasszal is be vagy zárva a négy fal közé? Viráglocsolással kell beérned? Ültesd be a balkont!
Megérkezett a tavasz, és ezzel együtt a balkonládák beültetési ideje is. A virágok szerelmesei már tervezgethetnek, vajon milyen virágcsodában szeretnének idén gyönyörködni.
Ha világos, napsütötte erkélyed van, talán kicsit előnyösebb helyzetben vagy, de akkor se szomorkodj, ha kevesebb napfény jut a balkonra!
Válogass bátran!
A balkonláda növényeinek kiválasztásakor elsődleges szempont, hogy az erkélyed milyen tájolású, és milyen épületek veszik körül, hiszen nem szabad elfeledkezned a környező épületek és fák árnyékoló hatásáról sem. A tápanyag- és vízutánpótlást tudod szabályozni, a fényviszonyokat azonban már kevésbé. Ha egész nyáron át pompázó balkont szeretnél, mindenképp a helyhez illő virágfajok között válogass!
Észak, dél, kelet vagy nyugat?
Déli, nyílt fekvésben a növényeket akár reggeltől estig tűzi a nap, ezért ilyen helyre csak a kimondottan meleg és napfénytűrő virágokat célszerű ültetni. Zárt erkélyen, tetőteraszokon tovább növeli a hő- és fényhatást a csökkent légmozgás és a környező falak kisugárzása. Éppen ezért az is előfordulhat, hogy kis kedvenceidet gyorsabban támadják meg a szárazságot kedvelő kártevők.
Legnehezebb helyzetben mégis akkor vagy, ha nyugati vagy délnyugati irányba néz az erkélyed, hiszen a délelőtti, árnyékosabb időszakot dél felé hirtelen a legforróbb napsütés váltja fel. Ilyen adottságoknál például jobban kell figyelned a növények vízszükségletére.
Mivel az északi oldalon közvetlen napfényt alig kapnak a növények, ide érdemes árnyékkedvelő fajtákat válogatnod!
Nyugodtan kombináld őket a balkonládában: az álló és futó változatok nagyon jól kiegészítik egymást, sőt, így a virágpompa még dúsabb hatású lesz. A bővirágú petúnia - Petunia calibrachoa -, a futómuskátli - Pelargonium peltatum -, a csüngő verbéna - Verbena tukana -, a heverő tömpevirág - Sanvitali procumbens -, a balkon aranya - Bidens ferulifolia - vagy a záporvirág - Gazania rigens - virágaikkal könnyedén elvarázsolnak majd. Ezzel szemben a kerek repkény - Glechoma hederacea "Variegata"-, az illatos kakassarkantyúk - Plectranthus forsteri - vagy a kereklevelű szalmagyopár - Helichrysum petiolare - zöld lombjaikkal teszik gazdagabbá a "kiskerted". Félárnyékos helyre inkább kerti fuksziát - Fuchsia sp. -, gumós begóniát - Begonia x thuberhybrida -, pénzlevelű lizinkát - Lysimachia nummularia - vagy kislevelű bakopát - Bacopa monnieri - ültess.
Mit szólnál egy konyhakerthez?
Persze nemcsak virágos növényekkel töltheted meg a ládákat, cserepeket, hanem akár kis konyhakertet is varázsolhatsz magadnak.
Itt van például a menta: sokunknak a mojito koktél vagy a gyógytea jut róla eszébe, de a kezdő kertész ennél még nagyobb élménnyel is gazdagodhat!
A menta ugyanis az a növény, amely ha megveti gyökerét – akár a kertben, akár a balkonládában –, szinte kiirtani sem hagyja magát!
A mentafajták közül talán a legismertebb a borsmenta - Mentha piperita. Intenzív aromája miatt az angolok már több évszázada kortyolgatják a belőle készült frissítő teát. Fűrészes leveleiben, de még inkább virágában magas az illóolaj-tartalom, ami fokozza a nyál- és epetermelést, de görcsoldó, fájdalomcsillapító és gyulladáscsökkentő hatása is ismert.
Kiút a társfüggőségből - Hogyan szabadulj meg a mérgező kapcsolatoktól?
Knapek Éva klinikai szakpszichológus, tabuk nélkül beszél a társfüggőség jellemzőiről, és bemutatja a kialakulásának okait, a kapcsolati dinamikákat, és a felismeréshez vezető jeleket a saját életünkben, közeli kapcsolatainkban. A Femina Klub januári előadásán hasznos tanácsokat kaphatsz hogyan léphetsz ki ezekből a helyzetekből, és hogyan alakíthatsz ki egészséges, egyenrangú kapcsolatokat.
További részletek: feminaklub.hu/
Jegyek kizárólag online érhetőek el, korlátozott számban.
Időpont: 2025. január 7. 18 óra
Helyszín: MOM Kulturális Központ
Promóció
De tarthatsz akár levendulát is az erkélyen, hiszen dézsában vagy cserépben ott is megél. Azt se felejtsd el, hogy a levendula nemcsak molyűző, hanem egyike a legkedveltebb gyógynövényeknek is! Továbbá pikáns fűszerkeveréket is összeállíthatsz belőle, Franciaországban például a következő kombinációban használják frissensültekhez, grillhúsokhoz, salátákhoz:
- 1 evőkanál szárított bazsalikom
- 1 evőkanál szárított majoránna
- 1 evőkanál borsikafű
- 1 evőkanál kakukkfű
- 2 evőkanál narancshéj
- 1 morzsolt babérlevél
- 1 evőkanál levendula
- 1 evőkanál édeskömény
- A lila levendulavirágok jól mutatnak desszertek, hűsítő italok díszeként - citromszorbettel például kiváló!
- A friss vagy szárított virágot keverheted tejszínhabba, amit aztán friss gyümölcsre helyezve tálalhatsz.
- Száraz fehérbort vagy pezsgőt is ízesíthetsz levendulával: egy-két hajtást áztass az italba néhány percre!
- A levendulavirág forrázata hatásos nyugtatószer, segít álmatlanság és ideges gyomorpanaszok esetén is.
- Egy-két levendulahajtást elrejthetsz a porcukorba is, egy-két hét alatt összeérnek az ízek és az illatok - az új aromák kedvelőinek akár izgalmas ajándék is lehet.
OLVASD EL EZT IS!
- gondozás
- szobanövény
14 alig ismert praktika a dús, egészséges, csodaszép növényekért
- fény
- gondozás
A 10 legerősebb légtisztító szobanövény
- betegség
- fény