Bár gyakran tűnik úgy, hogy a szomszédok házsártossága felülírja a kőbe vésett szabályokat is, valójában sokan nincsenek tisztában azzal, hogy milyen jogok illetik őket egy társasházban. Vannak dolgok, amiket ugyanis nem róhatnak fel joggal még azok sem, akik évtizedek óta a ház lakói. Ezekből olvashatsz az alábbiakban néhány pontot.

Az állattartást ugyan sokszor próbálják korlátozni a kevésbé toleráns szomszédok, ám a kedvtelésből tartott állatok szabályszerű tartása akkor sem tilos, ha a társasház házirendjében jogszerűtlenül ezzel ellentétes szabályt fogalmaz meg. E házirend legfeljebb a tartás módjára vonatkozó szabályokat tartalmazhat, például a rendszeres oltási és ebnyilvántartási kötelezettséget, azonban a birtoklást nem tilthatja meg. Erről bővebben ide kattintva olvashatsz.

Ugyanilyen nagy tévedés az is, hogy az erkélyen és a társasház udvarán megtiltható a dohányzás. A Társasházi törvény előírása szerint ugyanis a tiltás alá a közös tulajdonú, zárt légterű épületrészek és helyiségek esnek csupán, emellett pedig a tiltó táblával jelölt területeket kell figyelembe venni a rágyújtás előtt.

Az Országos Tűzvédelmi Szabályzat előírásai szerint a társasházak közlekedőfolyosóin szigorúan tilos a menekülési útvonal leszűkítése például a lépcsőházakban tárolt szekrényekkel, cserepes növényekkel. A szabályok betartása mellett, tehát a menekülést nem akadályozó helyen azonban nem tilthatják meg a tartásukat.

Ugyanígy nem tilthatják meg azt sem, ha a közlekedésre használt folyosókon, de a menekülési útvonalon kívül tárolod a biciklit, a babakocsit, a kerekesszéket vagy bármely ehhez hasonló tárgyat.

Szintén jogod van ahhoz, hogy albérlőként megtagadd a tulajdonos bizonyos követeléseit. Amennyiben albérlő vagy, a tudatlanságodat a lakás tulajdonosa akár ki is használhatja, ezért fontos, hogy mindig ismerd a jogaidat. A karbantartási költségeket, a berendezési eszközök javítását például mindig a bérbeadónak kell kifizetnie, és csak akkor terhelheti a bérlőre, illetve az előzetesen fizetett kaució összegére, ha a lakásban vagy a berendezésben miatta keletkezett a javítandó kár.
Ezekre viszont nagyon figyelj!
Van néhány alapvető szabály, amit be kell tartani, ellenkező esetben komoly bírságra számíthatsz.
Több tízezres bírságot kaphatsz!
Nézegess képeket!
Elolvasom