Milyen gyakran jöhet a lakásba a főbérlő? Ezt mondja a törvény
Ha nem írtatok erről semmit a szerződésbe, a törvény az iránymutató.

Karácsonyi élmények másként - Csak képzeld el, hogy kialszik minden fény (x)
Olcsóbb szoftverek a Black Friday után: az Office is jó áron kapható (x)
Punkromantika az Újszínházban - Fenegyerekek a vasfüggöny mögött (x)

Gyönyörű esküvői ruhák télre: hosszú az ujjuk, mégis minden részletükben nőiesek »
Ez a frizura nagy divat volt a 90-es években: most minden sztár ilyet hord »
20 napos zsírégető torna kihívás, ami garantálja a feszes combokat: napi 10 perc alatt »
retikül.hu
A te BMI-d:
Alultápláltságot jelent. Mindenképp fordulj orvoshoz, hogy feltárd az okokat!
A testsúlyod ideális, törekedj a mostani alkatod megőrzésére.
Fokozottan vagy kitéve az infarktusnak és más betegségeknek. Csökkentened kell a testsúlyodat!
Veszélyeztetett kategóriába tartozol, mielőbb fogyókúrába kell kezdened!
Az egészséged közvetlen veszélyben van. Azonnal orvos által felügyelt diétába kell kezdened!
Számos történetet hallani olyan bérbeadókról - a köznyelvben főbérlő, bár ez nem hivatalos és helyes megnevezés -, akik úgy járnak-kelnek a bérlő által lakott lakásban, mintha ők is ott élnének, vagy épp csak az éjszaka közepén jelennek meg azt állítva, hogy egyet igazán ott alhatnak, hisz mégiscsak az ő lakásukról van szó.
Mindemellett az sem ritka, hogy a bérbeadó a saját kulcsait használva olyankor ellenőrzi a lakást, amikor épp nincs otthon senki, vagy épp túl gyakran, meggátolva, hogy a lakók valódi otthonnak érezzék a helyet, ahol nem háborgatja őket senki. Holott ehhez nem feltétlenül lenne joga, legalábbis, ha a szerződésben nem írtátok le részletesen, hogy van.
A bérbeadó ellenőrzési joga
Amikor a bérlő és a bérbeadó aláírják a bérleti szerződést, bérleti jogviszony keletkezik, melyet igen komolyan kell venni, ennek értelmében ugyanis az adott időre a bérbeadó a használat és a birtoklás jogát ruházza át a bérlőre. Így a lakás másvalaki lakásának számít majd a használat tekintetében, ahová nem lehet csak úgy, jogtalanul bemenni, az ugyanis magánlaksértésnek számít.

A lakások és helyiségek bérletére vonatkozó, 1993. évi LXXVIII. törvény szerint a bérbeadó évente legalább egyszer vagy a szerződésben meghatározottak szerint ellenőrizheti a rendeltetésszerű használatot, illetve a szerződésben foglalt kötelezettségek teljesítését. A törvény emellett előírja azt is, hogy ezt a bérlő szükségtelen háborítása nélkül teheti csak meg, ami a gyakorlatban általában azt is jelenti, hogy az időpontot előre egyeztetniük kell.
Ha azonban ez megtörtént, a törvény a bérlőt is kötelezi arra, hogy a bérbeadó lakásba történő bejutását ilyenkor biztosítsa, az ellenőrzést pedig tűrje. Ez a rendelkezés egyébként irányadó az olyan esetekre is, amikor rendkívüli káresemény vagy veszélyhelyzet fennállása miatt van szükség a lakáson belül hibaelhárításra.
A szerződésbe érdemes mindent részletekbe menően belefoglalni, tisztázni, a bérbeadó mikor és milyen körülmények között keresheti fel az ingatlant. Nem jogszerűtlen, ha a bérbeadó azt szeretné, hogy hetente ellenőrizze a lakást, ezt azonban szintén bele kell foglalni, mint ahogy a bérlő részéről azt is érdemes, hogy ezt mennyivel előtte szükséges egyeztetni.
Léteznek természetesen meglehetősen visszás helyzetek, mikor a bérlők nem engedik be a bérbeadót a lakásba, és visszaélnek a magánlaksértés eshetőségével. Legyen szó az ellenőrzések számáról vagy épp a bérlők kötelezettségeinek megszegéséről, a bérbeadói oldalról is az a legjobb, ha mindent pontosan rögzít a szerződés.
OLVASD EL EZT IS!

- biztosítás
- kártérítés
8 eset, amikor nem fizet a lakásbiztosító: rosszul érinthet, ha nem tudod előre

- albérlet
- lakáskiadás
Plusz egy fő az albérletben: mit tegyél, ha beköltözne a párod is?

- szerelő
- villanyszerelő