Szobanövényeket gondozni kellemes kikapcsolódás, és a lakást is felüdítik a zöldellő levelek: ez a két dolog azonban nem kizárólag azok kiváltsága lehet, akik világos lakásban élnek.
Léteznek ugyanis olyan szobanövények, amelyek nem igényelnek sok napsütést, és sötétebb, árnyasabb lakásban is remekül érezik magukat. Természetesen minimális fényre, mint minden fotoszintetizáló növénynek, ezeknek is szüksége van.
8 szobanövény sötét lakásba
Ha szívesen nevelnél otthonodban néhányat, a következőkben nyolc különösen mutatós szobanövényt ajánlunk figyelmedbe, melyek jól viselik az árnyasabb környezetet.

Anyósnyelv - Sansevieria: nemcsak szép, de légtisztító növényként is ismert, melyből rövidebb és hosszabb levelű is létezik. A téli időszakban ritkábban, a nyáriban gyakrabban kell locsolni. Jó vízáteresztő talajt igényel, mert gyökere könnyen rothadásnak indulhat. Levelei mérgezőek.

Törpebors - Peperomia: gyönyörű leveleivel igazán látványos szobanövény. Nem igényel sok fényt, és nem viseli meg a száraz a levegő sem. Tápanyagban gazdag földet igényel. Ne kapjon a kelleténél több vizet: a túlöntözés tönkreteheti a növényt.

Nyílgyökér - Maranta leuconeura: noha kis, fehér virágzata nem feltűnő, levelei annál mutatósabbak. Kül- és beltérre is tehető, utóbbi esetben nagyobb figyelmet igényel. A magasabb páratartalmat kedveli. Földjét érdemes havonta meglazítani egy kisebb bottal vagy egy erre kijelölt ceruzával. Nedvesen kell tartani. Tavasztól őszig csak heti egyszer kell locsolni, télen langyos vízzel.

Szobai futóka - Epipremnum aureum: Aranyos futókaként is ismert a kúszónövény. A közvetlen napsütést nem szereti, inkább szórt fényben érzi jól magát. Ha az ablaktól távolabb helyezik el, levelei ritkásabbak lesznek. Szereti a magasabb páratartalmat, így ideális a fürdőszobában elhelyezni. Enyhén mérgező, állat vagy gyermek mellett megfontolandó a választása.
Fotó: Abdecoral / Getty Images Hungary

Szobapáfrány - Nephrolepis exaltata: árnyasabb lakásokba jó választás lehet, látványos, dús leveleivel díszíti a környezetet. A szobapáfrány sem a huzatot, sem a meleget nem szereti, ajtók, ablakok, fűtőtest közelébe nem érdemes helyezni. Szereti a párás levegőt. Hasznos kavicsokkal kirakni a locsolótálkáját, mert ez folyamatos párolgást biztosíthat a páfrány számára.

Vitorlavirág - Spathiphyllum: kissé érzékeny, de szép, fehér virágzattal hálálja meg a gondoskodást. Árnyasabb fekvésű lakásban is elél, a tűző napot megsínyli. Gyakori öntözésre van szüksége, ám alkalmanként csak kisebb mennyiségű vizet kell rá önteni. Fontos, hogy a növényrészek mérgező anyagokat tartalmaznak, így állat vagy kisgyermek mellé nem ideális választás.
Fotó: izzzy71 / Getty Images Hungary

Aranypálma - Areca lutescens: ha jól eltalált helyre kerül, látványos dísz válhat belőle. Nem baj, ha nem tűz a lakásba a napfény, mivel az aranypálmának árt, ha közvetlen, erős napsugárzás éri. Elél kevésbé napos lakásban is, ám nem a legsötétebb sarokban. Földjét érdemes mindig nedvesen tartani, a túlöntözés viszont kerülendő. Rosszul viseli a huzatot.

Nyíllevél - Syngonium podophyllum: tarka levelei miatt tetszetős szobanövény. A közvetlen, erős napfény árt a leveleinek. Ősztől tavaszig kevesebb locsolást igényel. Jó vízáteresztő földbe kell ültetni, melyet mindig nyirkosan érdemes tartani. Táljába jó ötlet kavicsokat tenni, így a beleöntött víz állandó párát biztosíthat a páraigényes növénynek. Állat vagy kisgyerek keze ügyébe ne kerüljön, mert szára és levelei mérgezőek.