Minden nyáron fokozottan ellenőrzi a NAV: több százezres büntetés járhat érte

Komoly bírság járhat, ha valaki megszegi a szabályokat.

Húsvéti tojásvadászat
Sóbors
Ez is érdekelhet
Retikül
Top olvasott cikkek

A NAV szinte minden nyáron igyekszik fokozottan felhívni adófizetési kötelezettségükre azok figyelmét, akik nem hosszú távon adnak ki lakást, a nyári időszakot kihasználva azonban foglalkoznak bérbeadással, pontosabban szoba- vagy lakáskiadással turisták számára.

Általában az adóhatóság nyári ellenőrzés-sorozatainak is kiemelt részét képezi a szálláshelyek, illetve online szálláshelyhirdetések ellenőrzése, így érdemes tisztában lenni az adózás erre vonatkozó szabályaival, illetve be is tartani azokat.

Teljesen legális szobát kiadni magánszemélyként is

Az adóhatóság korábbi nyarakra vonatkozó tapasztalatai szerint egyre elterjedtebb a rövid távú, főként turisztikai célú lakás- és szobakiadás, mely tevékenység azonban engedélyhez kötött, a szálláshely-szolgáltatáshoz adószámra van szükség, emellett számlát, illetve nyugtát kell adni a vendégeknek.

A turisztikai jellegű bérbeadást az adóhatóság egyéb szálláshely-szolgáltatás néven jegyzi, mely üzletszerű gazdasági tevékenységet, rendszerint nem huzamos jellegű, pihenésre szolgáló szálláshelyet és ezzel összefüggő szolgáltatásokat foglal magában.

Egyéb szálláshelynek az olyan szálláshely-szolgáltatás céljára hasznosított, nem kizárólag szálláshely-szolgáltatás rendeltetéssel létesített önálló épület vagy annak lehatárolt része számít, ahol az e célra hasznosított szobák száma legfeljebb nyolc, az ágyak száma pedig legfeljebb 16.

Mennyit kell adózni?

Ha egy magánszemély ilyen szolgáltatást kíván folytatni, többek között adószámos magánszemélyként teheti azt meg. A NAV tájékoztató anyaga szerint, ha a magánszemély önálló tevékenységből származó jövedelemként adózza le az egyéb szálláshely-szolgáltatásból származó jövedelmét, akkor a jövedelmet meg lehet határozni a tételes költségelszámolás, illetve 10%-os költséghányad alkalmazásával is.

Egyetlen bagatell ok, ami miatt viszi a NAV a lakást: ezeket nagyon fontos tudnod róla!

Nézegess képeket!

Elolvasom

Előbbi esetben a bevétellel szemben lehetőség van a kiadások elszámolására is, utóbbi esetben pedig a bevétel 90%-a után kell adót - 16% - és egészségügyi hozzájárulást - 27% - fizetni, 10%-nyi rész pedig elszámolható költségekre számla nélkül is.

A magánszemély a tételes átalányadózást is választhatja - amennyiben a szolgáltatás keretében ugyanannak a személynek adóévenként 90 napot meg nem haladó időtartamra nyújt szállást -, ilyenkor a fizetendő személyi jövedelemadó szobánként és évenként 32 ezer forint, az egészségügyi hozzájárulás pedig 6400 forint.

Érdemes azonban a részletekről, illetve a további esetleges fizetnivalókról - például idegenforgalmi adó - könyvelőt, illetve adószakértőt is megkérdezni, hogy mindennel tisztában legyél, mielőtt belevágsz.

Amennyiben a NAV ellenőriz, és adóhiányt állapít meg, bírsággal és késedelmi pótlékkal is számolni lehet, a mulasztási bírság pedig 200 ezer forintig is terjedhet.

Ezt is szeretjük