Mi az a sörkollektor? Így építsd meg a filléres rezsicsökkentő eszközt!
A sörkollektor olcsó és praktikus: így működik a gyakorlatban. Akár te is elkészítheted!
A napkollektorok hasznát és népszerűségét lovagolja meg a könnyen és gyorsan, otthoni körülmények között is elkészíthető sörkollektor. Valójában egy olyan légkollektorról van szó, mely sörösdobozok segítségével állít elő meleg levegőt.
Az elkészítéshez csupán üres sörös dobozokra, fahulladékra, üveglapra és szigetelőanyagra van szükség. Érdemes ezzel készülni az őszre!
Mire jó a sörkollektor?
Már hosszú évek óta használják ezt a remek rezsicsökkentő praktikát, de idén különösen sok helyen elterjedt, amikor a média felkapta a hírt, mi szerint az egyik észak-magyarországi kis faluban, Mátraverebélyen sokan kihasználják az olcsó, alternatív energiatermelési módszereket: áramot szobakerékpárral és napelemmel, meleget pedig sörkollektorok segítségével generáltak.
A sörkollektor nagyon hasznos lehet, az egyik legjobb és legolcsóbb verziója az otthon barkácsolt napkollektornak. A napenergia felhasználásának hatékonysága elsősorban a napsütéses órák számától függ, de az sem mindegy, milyen a kollektor nagysága.
Így készül
Első lépésben egy téglalap alakú keretet kell kialakítanod: ez többnyire fából készül, aminek a hátlapja általában OSB-lap, mert ez viszonylag jól tűri a nedvességet. A keretre körben és a hátlapra erősíts szigetelőanyagot, ez legyen kőzet- vagy üveggyapot. Erre kerül egy hőtükör-réteg, ami lehet alufólia vagy grillfólia. Távolítsd el a dobozok alját és tetejét, majd sziloplaszttal ragaszd össze őket, így egy vékony falú fémcsövet kapsz. Ezekből a fémoszlopokból körülbelül 10-15 darabra lesz szükséged, így, minél több üres sörösdoboz áll rendelkezésre, annál jobb.
A következő lépésben jöhet a festék, általában matt feketével szokták lefújni, hogy később a csövek magukba szívják a nap energiáját. A keret alján és tetején alakítsd ki a gyűjtő és osztó dobozokat, melyek valamilyen rozsdamentes anyagból készülnek.
Ezekbe egyenlő távolságra lyukakat kell fúrni, majd a csövek bekerülnek a lyukakba, aztán pedig az egészet bele kell helyezni a keretbe. A dobozt a végén egy üveglappal lefedik. Az alul lévő osztódobozon található nyílásba egy ventilátor befújja a lakásból a hidegebb levegőt, az osztódoboz pedig szétosztja a légkollektorba áramló levegőt a csövekbe, ami a napsütés hatására felmelegszik, majd a gyűjtődobozba áramlik. A szerkezet tetején található gyűjtődoboz nyílásán keresztül a meleg levegő a szobába jut.
Kiút a társfüggőségből - Hogyan szabadulj meg a mérgező kapcsolatoktól?
Knapek Éva klinikai szakpszichológus, tabuk nélkül beszél a társfüggőség jellemzőiről, és bemutatja a kialakulásának okait, a kapcsolati dinamikákat, és a felismeréshez vezető jeleket a saját életünkben, közeli kapcsolatainkban. A Femina Klub januári előadásán hasznos tanácsokat kaphatsz hogyan léphetsz ki ezekből a helyzetekből, és hogyan alakíthatsz ki egészséges, egyenrangú kapcsolatokat.
További részletek: feminaklub.hu/
Jegyek kizárólag online érhetőek el, korlátozott számban.
Időpont: 2025. január 7. 18 óra
Helyszín: MOM Kulturális Központ
Promóció
Mennyire hatékony?
Szakértők szerint a déli órákban akár 70%-os hatékonysággal is működhet, de átlagosan 40-50%-os a sörkollektor hatásfoka. Sajnos az egész ház teljes fűtése nem megoldható vele, de a használatával még így is sokat lehet spórolni.
Fűtési szezononként körülbelül 10-15 ezer forint takarítható meg vele, emellett a féléves fűtési szezon a kollektorokkal négy-öt hónapra is lecsökkenthető, ugyanis az őszi vagy a tavaszi időszakban a kollektor maga is képes felmelegíteni a szobát. A gyári napkollektorokhoz képest jóval olcsóbb, házilag előállítható, ám, amíg utóbbiak vízmelegítésre is használhatók, és alkalmazásuk nincs évszakhoz kötve, addig a sörkollektor csakis fűtési szezonhoz kötött, hiszen nincs hőtároló képessége.
Ha többet akarsz megtudni a sörkollektorról, valamint pontosabb leírást vagy épp segítséget szeretnél az elkészítéséhez, írd be a szót bármelyik keresőbe, rengeteg találatot kapsz majd.
Készítenél sörkollektort?
OLVASD EL EZT IS!
- tűz
- csináld magad